Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Country ve Western Müzik Nedir?

0 612

Country ve Western Müzik Nedir?Britanya adalarından Amerika’ nın kırsal kesimlerine gelmiş olan göçmen halkın geleneksel müziklerinin, yeniden canlandıran tür, country müziktir. Bu müzik türünün başlıca çalgıları, keman, gitar ve yine gitar ailesinden banjo’dur.

1920′ li yılların başında yeni arayışlar içerisinde olan Amerikan plak şirketleri; kırsal kesimin ve sömürgenin müziği olan bu tarzı, popüler kültüre kazandırmışlardır. Country’ nin temeli, Britanya adalarından getirilmiş olan eski balladları (halk şiirleri ve şarkıları), onları taklit eden yeni Amerikan şarkıları ile birleştirilmesidir. Balladlar, modal yapıda ve daha çok pentatonik dizilerden oluşmaktaydı. Bu müzik, armoni ve ritim ile harmanlanarak tekrar gündeme getirilmiştir.

Sonraki dönemlerde caz müziğinin ritmik özelliklerini de içerisine alan country, piyano, kontrbas, davul ve hatta elektrogitarı da kullanmaya başlamış, artık tüm dünyanın severek dinlediği bir müzik tarzı olmuştur.

Country ve western müziğin yaratıcısı ise, Jimmie Rodgers’tır. Özellikle kovboy filmlerinde, country müziğinin, kovboy müziği ile birleştirilmesiyle bu yeni tarz bir dönem filmlerine ve müziğine damgasını vurmuştur. Western filmleri ile özdeşleşen bu tarz, şarkıcı kovboy figürlerinin de yaratıcısı olmuştur. Johnny Cash, Jimmie Rodgers, Hank Williams, Ernest Tubb, Carl Perkins, gibi pek çok önemli şarkıcı bu müziğin önemli temsilcileri olmuşlardır.

Yazar: Ömer HOŞNUT

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.