Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Londra’nın Kalbi; “Trafalgar Meydanı”

0 5

Trafalgar Meydanı, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan dünyaca ünlü bir lokasyondur. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Times Meydanı’ndan sonra dünyanın en önde gelen merkezleri arasında gösterilen Trafalgar Meydanı, Londra’nın kalbi olarak da lanse edilir. Başka bir ifade ile New York için Times Meydanı ne ise Londra için de Trafalgar Meydanı aynı anlama gelir. Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinin başında gelen Londra’nın 1. Bölgesinde bulunan Trafalgar Meydanı, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin uğradığı bir mekandır. Söz konusu meydanının tarihi incelendiğinde, yapılış nedeninin Trafalgar Savaşı’na dayandığı ortaya çıkmaktadır. Britanyalılar, 21 Ekim 1805 tarihinde İspanya topraklarında yer alan Trafalgar Burnu’nda İspanyollar ve Fransızlarla savaşa girişmiştir. Tipik bir ”donanma savaşı” olarak lanse edilen bu savaşa, Britanyalıların zaferiyle sonuçlanmış ve de Birleşik Krallık bunun üzerine Londra’nın en önemli yerlerinden biri olan Westminster’a böyle bir meydan inşa etme kararı almıştır.

19. Yüzyılda inşa edilen bu meydan, gel zaman git zaman Londralıların en önemli merkezleri arasında yer almaya başlamıştır. İsmini bir savaştan alan Trafalgar Meydanı, günümüzde dünyanın en çok turist ağırlayan lokasyonlarından birine dönüşmüştür. Kuzeyden Charing Cross Road, doğudan The Strand, güneyden Northumberland Avenue Whitehall ve de batıdan The Mall ile birleşen Trafalgar Meydanı, 4 önemli caddenin buluştuğu son derece önemli bir merkezdir. Resmi kayıtlara göre Trafalgar Çıkartması sonrasında elde edilen zaferin hemen ardından yapımı tasarlanan Trafalgar Meydanı, 1840 yılında tamamlanabilmiş ve o günden bu güne dek Londra’nın en önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. Birleşik Krallık tarihine de ait birçok heykeli barındıran Trafalgar Meydanı, bu anlamda açık hava müzesinden farksız bir yapıdadır. Bunun haricinde etrafı müzelerle çevrili olan bu lokasyon dünyanın en sıra dışı meydanlarından biri haline gelmiştir. Özellikle National Gallery’nin de aralarında yer aldığı birçok müzeye Trafalgar Meydanı sayesinde ulaşabilirsiniz. Müzelerin girişleri Trafalgar Meydanı’ndandır.

Ülkenin ve aynı zamanda da şehrin figürlerinden biri olarak kabul edilen Trafalgar Meydanı, yılda yaklaşık 30 milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Britanya halkı için oldukça önemli olan belli başlı günlerde toplanma merkezi çok büyük bir oranda Trafalgar Meydanı olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir protesto yapılacak ise de yine Trafalgar Meydanı en sık tercih edilen merkezlerden biri konumundadır. Trafalgar Meydanı ulaşım çeşitli vasıtalarla mümkündür. Bunlar arasında taksi, metro ve diğer toplu ulaşım araçları da vardır. Hatta doğrudan Londra Heathrow Havalimanı’ndan metro kullanarak da bölgeye ulaşmanız mümkündür. Trafalgar Meydanı, Londra’nın merkezinde bulunur ve her yer yürüme mesafesi kadar uzaktadır. Birçok turist Londra’nın merkezini yürüyerek gezmekte ve herhangi bir araca gereksinim duymamaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.