Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

COVID-19’a Karşı Hangi Maske İşe Yarar?

0 21

Kısa süre önce ortaya çıkan korona virüsü, ne yazık ki binlerce canı almaya devam ediyor. Henüz tam olarak insanoğlunun tanımadığı bu virüsün etkileri de ne yazık ki detaylı şekilde bilinmiyor. Bilim adamları hala etkilerini araştırırken diğer taraftan insanlar vefat etmeye devam ediyorlar. Durum böyle olunca dünya bu tehlikeli virüsten nasıl korunabileceği yönünde araştırmalar ve uygulamalar yapıyor. Korona virüsten korunmanın ilk kuralı temizlik ve maske kullanımı olduğu konusunda tüm uzmanlar hem fikir. Özellikle maske kullanımı yüzde yüz şekilde korona virüsünün yayılmasını engellemeyese bile en aza indirdiği kesin. Bu nedenle kesinlikle virüs etkilerine maruz kalmamak için maske kullanımasını gerektiğini her mecrada yapılan duyurular ile görmekteyiz.
Maske temini ilk zamanlar bildiğiniz gibi ücretli şekilde yapılabiliyordu. Sonrasında yapılan çeşitli haksız rekabetler sonucunda devlat duruma el koymuştu. Sonuç olarak maske dağıtımını devletimiz kendisi yapacaktı. Ancak son alınan kararlar ile tekrar piyasa üzerinden tavan fiyat belirlenip satışına izin verildi. Peki maskeler gerçekten virüs için önleyici olabilir mi? Hangi tip maskler gerçekten işe yarar? Bu sorular elbette her maske almayı düşünen kişinin aklına geliyordu.

Korona Virüse Karşı Maskenin Önemi

Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar korona virüsünün solunum sayesinde hava patikülleri ile taşınabileceğini gözlemlediler. Bu duruma ise en iyi çözüm maske kullanımı olarak açıklandı. Maske önceden de çeşitli önlemler için kullanılıyordu. Ancak ilk defa pandemi nedeni ile bu kadar çok gündeme gelmiş oldu. Durum böyle olunca maskenin önemi artmış oldu. Peki gerçekten korunmak için hangi tip maske kullanılmalıdır? Maske kullanımı tek başına koruyucu oluyor mu? Bu soruların cevaplarını düşünmeden piyadan güvenli olmayan maske alan binlerce kişi mevcut. Oysa uzmanlarca yapılan açıklamalara göre her maske koruyucu değil hatta sizi hasta edici olabiliyor. Bu nedenle doğru maske seçimine dikkat edilmesi gerektiği üzerine basa basa duruyulmaktadır.

Hangi Maske Korona Virüs İçin Koruyucudur?

İnternette yapabileceğiniz küçük bir araştırma sonucunda en çok siperlik adı verilen koruyucu maske, tekstil ürünü maske ve katmanlı cerrahi maske şeklinde çeşitleri olduğu görülmektedir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre en masum görünen ancak oldukça zararlı olan tekstil maskelerdir. Tekstil maskeler daha çok giyimle kombine yapılabildiği için adeta modaya uyum için tercih edilmektedir. Ancak öncelikle sağlık düşünülmelidir. Bu nedenle uzmanların çağrılarına kulak verilmesi en doğru davranış olacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki tekstil maskeler korona virüse karşı koruyucu özellik taşımamaktadır. Bu nedenle tekstil maskeler yerine cerrahi maske denilen katmanlı tek kullanımlı ve üzerinde teli olan maskeleri kullanmalıyız. Ancak bu şekilde virüsün etkilerini en aza indirebiliriz.
Diğer tip siperlik adı verilen korucuyu ise cerrahi maske ile beraber kullanıldığında büyük oranda virüsü engellediği gözlemlenmiştir. Gerçekte ise dikkat edilmesi gereken nokta maske veya siperlik kullanıyorum diye tam olarak korunduğumuzu sanmamızdır. Bu durumda oldukça yanıltıcıdır. Korona virüsü tam olarak tanınmamakta ve şimdilik sadece maske kullanımının yayılımı azalttığı gözlemlemektir. Ancak unutulmaması gereken noktanın korananın bir virüs olduğudur. Yani virüsler ortamına göre zamanla adapte olabilmektedir. Uzmanlar bunu göz önüne alarak mümkün olduğunca izole bir yaşam tarzını tercih etmemiz gerektiğini belirtmektedirler. Bizlere düşen ise bilim adamlarının yaptığı araştırmaların sonuçlarına inanmak ve söyledikleri yönergelere uyum sağlamaktır. Ancak bu şekilde virüsün etkileri yenebiliriz.

Kaynakça:

www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
www.gundembizim.com/corona-virusu-nedir/
www.webmd.com/lung/coronavirus-face-masks

Yazar: Ömer Fidan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.