Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daha Güzel Görünümlü Dişler için Zerdeçal

0 375

İş, ev, okul, toplantı derken gün içinde içtiğimiz çay, kahve belki de sigaranın haddi hesabı yok… Bu kadar yiyip içmeye ne kadar düzenli fırçalansa da dişler dayanamıyor sonunda… Üzerlerinde önce sarı sonra gittikçe kararmaya başlayan lekeler oluşuyor. Bazen dişlerin sararmasına neden oluyor bu sık çay ve kahve içme alışkanlığı. Sürekli gidip diş temizliği yaptırmakla da başa çıkılacak gibi değil! Her 6 ayda 1 aynı işlemi yaptırmak yerine kalıcı bir çözüm olsa daha iyi olur diye düşünmeden edemiyor insan.

DDaha Güzel Görünümlü Dişler için Zerdeçalişler sarı ya da lekeli olduğunda insan ne doğru düzgün konuşabiliyor ne de gülebiliyor. Bu rahatsız edici durumdan kurtulmanın yok mu bir yolu? Bizim çaresini yana yakıla aradığımız bu duruma Hintliler çok önceden çözüm bulmuş meğer de haberimiz yokmuş. Bir sürü diş macunu reklamı var sağda solda ancak hangisini tam bir beyazlık sağladığı ya da lekeleri temizlediği görülmüş. Ayrıca dişlerdeki lekelerden kurtulmak için dişlerin günde 2’den fazla fırçalanması da bir süre sonra diş minesine zarar verebiliyor. Dişteki hassasiyeti de arttırabiliyor.
Durum böyle olunca diş macunlarına da bel bağlamaktan vazgeçiyorsunuz. Gelelim zerdeçala… Ne varsa doğalda var. Evet, Hintliler falan demiştik. Zerdeçal Hindistan Cevizi karışımı Hintlilerin yıllardan beri kullandığı doğal bir diş macunuymuş. Ayrıca dişler üzerindeki beyazlatma etkisi de son derece memnun edici… Zerdeçallı diş macununun yapılışını ise şu şekilde kısaca anlatalım:

Yarım yemek kaşığı zerdeçal ile bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı arzu edildiği kadar nane yağı ile karıştırılarak macun hazırlanmaktadır. Sonrasında diş macunu kıvamındaki karışım ile dişler fırçalanarak 3-5 dakika dişte bekletilir. Sonrasında ağız çalkalanarak temizlenir.

Dişlerin beyazlama süresi kişiye göre değişim göstermektedir. Dişler bu macunla ilk kez fırçalandıktan sonra bazen bariz bir beyazlama görülürken bazı durumlarda kişinin bir hafta boyunca aynı işlemin tekrarlanmasından sonra fark edilir bir beyazlık elde edebildiği vurgulanmaktadır. Zerdeçalın enfeksiyonları ve iltihapları sökücü etkisi ağızda oluşan yara ve iltihaplara diş eti hastalıklarının iyileşmesine de yarar sağlamaktadır. Ayrıca zerdeçalın; soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar nedeniyle boğazda oluşan enfeksiyonlara karşı da koruyucu olduğu belirtilmektedir. Zerdeçal ılık süt ile tüketildiğinde boğazdaki enfeksiyonlara da iyi gelmektedir.

Kaynakça:
mynet.com/herkes-sirrinizi-soracak-dis-beyazlatan-zerdecalli-karisim-1
hthayat.com/guzellik/haber/1040551-zerdecal-ile-dogal-dis-beyazlatma
hurriyet.com.tr/bu-iki-dogal-malzeme-sayesinde-bembeyaz-dislere-kavusacaksiniz-40092786

Yazar:Merve Özkan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.