Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

David Jon Gilmour Kimdir?

0 752

5423_david-gilmour-sound-on-soundDavid Jon Gilmour, 6 Mart 1946 tarihinde, Cambridgede dünyaya gelmiştir. Psychedelic rock tarzı müzik yapan efsanevi grup, Pink Floydun gitaristliğini ve solistliğini yaparak tarih sahnesinde yerini alan Gilmour, klasik gitar ile henüz 13 yaşındayken tanışmıştır. Harika bir müzik kulağı, ritm tutma yeteneği ve gitara olan hakimiyeti dikkat çekmekteydi.

Pink Floyd ile birlikte şöhreti yakalamadan önce, Fransanın başkenti Parise giderek, bir müzik topluluğu kurdu ve bu toplulukla Avrupa turnesine çıktı. Bu süre zarfında, sadece müzik ile değil, modellikle de uğraşarak Pariste erkek modelliği yaptı. Hayatının dönüm noktası olan Pink Floyd grubuna, 1967 yılında dahil oldu. David Gilmour gruba katıldığı sırada, henüz Syd Barrett gruptan ayrılmamıştı. Böylece, grubun efsane kadrosu beş ay boyunca birlikte çalabilme şansına sahip oldu. David Gilmour, 1970’li yıllarda, dünya çapında üne kavuşmuş ve hem müzikal, hem de felsefi şarkı sözleri anlamında birçok otorite tarafından çağının ötesinde müzik yaptığı ortaya konmuş olan Pink Floydun, özellikle müzikal anlamdaki başarısında çok önemli katkılar sağlayabilmiş isimlerden biri oldu. Pek çok başarılı albüm ve konserler bütününü gerçekleştiren grup, bir zaman sonra bazı sıkıntılar yaşadı. Özellikle Gilmourun, 1980’li yıllarda, Pink Floydun diğer efsane ismi Roger Waters ile yaşadığı tartışmalar ve düştüğü anlaşmazlıklar, yaklaşan dağılma sürecinin habercisi oldu..

5423_david-gilmour (1)David Gilmour’un kendi tarzını yansıtan albüm ise, Roger Watersın Pink Floyd ile yollarını ayırmasının ardından piyasaya sürülen “The Division Bell” adlı albümdür. Bu albüme, David Gilmourun tarzı ve çalışmaları damga vurmuştur. “The Division Bell” çalışmasına ek olarak, David Gilmour, “About Face” ve “On An Island” isminde solo albümlere de sahiptir. 1973 yılında, Unicorn isimli müzik grubuna prodüktörlük yaparak, bu alanda önemli bir tecrübe yaşamıştır. Birçok müzik otoritesi tarafından ise, “On An Island” albümü, David Gilmour adına, müzikal yaratıcılıkta doruk noktasını yaşadığı albüm olarak kabul edilmektedir. David Gilmour, yıllar önce Pink Floydtan ayrılan Roger Waters, 2005 yılının Temmuz ayında, Londrada bulunan Hyde Parkta düzenlenen Live 8 konserinde buluştu. Konserin amacı, Afrikadaki yoksullukla mücadele için büyük grupları aynı sahnede buluşturmaktı. Böylece, iki efsane isim, tekrar yan yana gelmişti.

5423_david_gilmour_and_stratocasterDavid Gilmourun, havacılık ile ilgili hobileri de bulunmaktadır. Model uçaklarla ilgilenen, uçmayı çok seven bir yapısı vardır. Bunlarla birlikte, havacılık ile ilgili gösterilere de katılmaktadır. Gilmour, çift motorlu uçak, helikopter ve jet kullanabilmek için ehliyetlere de sahiptir. Ayrıca Gilmour, enstrüman kolleksiyonculuğu da yapmaktadır. Bununla ilgili olarak, çok pahalı bir gitar kolleksiyonu olan Gilmour, “Fender Stratocaster”ın 001 seri numaralı gitarına da sahiptir. David Gilmour, 1986 yılında Ginger Gilmour ile evlenmiş; fakat 1990 yılında eşinden ayrılmıştır. Ardından ikinci evliliğini, 29 Temmuz 1994 tarihinde Polly Samsonla gerçekleştirmiştir. Toplamda yedi çocuğu olan Gilmourun, çocuklarının üçü eski eşinden, dördü şu anki eşinden dünyaya gelmiştir.

Yaptığı Solo Çalışmalar;

*1978 � David Gilmour
*1984 � About Face
*David Gilmour at Hammersmith Odean
*2006 – On an İsland (Daha önce yapılmış, ancak Gilmour’un 60. yaş gününde piyasaya sürülmüştür.)
*2006 � Live in Gdansk

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/David_Gilmour
http://www.muzikrehber.com/david-gilmour-biyografi.html

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku