Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mor ve Ötesi Kimdir?

0 772

morTürk rock müziğinin yaşayan değeri olan grup Mor ve Ötesi, 1995 yılının Ocak ayında kurulmuştur. Kerem Kabadayının davul çaldığı, Harun Tekinin hem vokal yaptığı hem de gitar çaldığı, Derin Esmerin de vokal ve gitarda yer aldığı, Alper Tekinin ise bas gitar çaldığı grup, kısa zamanda Türk rock müziğine damgasını vurmuştur.

Mor ve Ötesinin ilk albümü, 1995 yılında kayıt altına alınmaya başlandı. Şehir isminin verildiği bu albüm, tamamen Mor ve Ötesi menşeili şarkılardan oluşmaktaydı. Bu haliyle, 1996 yılında piyasaya sürüldü. Aynı albümde yer alan “Yalnız Şarkı” parçasına çekilen klip ise, grubun ilk video klibi olmuştu. Bırak Zaman Aksın isimli ikinci albüm ise, 1999 yılının Mart ayında satışa sunuldu. O yıla kadar, Mor ve Ötesinin gerçekleştirdiği en önemli canlı performans, 9 Aralık 1999 tarihli konserdi. Placebo grubunun önünde sahneye çıkmışlardı.

Mor ve Ötesi, 2002 yılının Nisan ayında, 6 şehirden oluşan ilk Türkiye turnesine çıktı. İstanbulda, 2 Temmuz 2002 tarihinde gerçekleştirilen “H2000 Festivali”nde, grup mükemmel bir konser verdi. Yerel ve ulusal basına da çıkan bu konseri, neredeyse beş bin kişi canlı olarak izlemişti. Anti militarist kimliği ile öne çıkan grup, 2003 yılında “Savaşa Hiç Gerek Yok” isimli parçayı besteledi. Bu şarkı, ülkenin önde gelen isimleri ile birlikte söylendi. Bir Ankara konserinde ise, bu şarkı, yüz bin dinleyici ile birlikte seslendirildi.

mor2Mor ve Ötesi, 2004 yılının Nisan ayında, popülaritesini en yükseğe çıkartan “”Dünya Yalan Söylüyor”” isimli albümünü yayımlandı. Albümdeki “Cambaz” parçası, büyük ses getirdi.Aynı zamanda, “Mustafa Hakkında Herşey” filminin müziklerinden olan “Bir Derdim Var” isimli parça, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film Şarkısı” seçildi ve “Altın Portakal” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, bir çok otorite ve müzikal anlamda yetkinliği olan kitle tarafından, bu parça, yılın şarkısı olarak değerlendirilmişti. Yaklaşık 250.000 adet satan “Dünya Yalan Söylüyor” albümü, Blue Jean isimli rock dergisi tarafından “Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü” ve Billboard dergisi tarafından “Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü” seçilmişti.

405Mor-ve-Otesi-34Mor ve Ötesi grubunun bir başka özelliği ise, Türkiye’yi “53. Eurovision Şarkı Yarışması”nda temsil etmiş olmasıydı. 2008 yılında gerçekleştirilen bu yarışmaya, “Deli” isimli şarkı ile katılan grup, birçok dinleyici tarafından, Türkçe şarkı seçmeleri sebebiyle takdir edilmişti.
Tarih 24 Kasım 2008i gösterdiğinde, grup “Başıbozuk” isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Grubun yedinci stüdyo albümü olan “Masumiyetin Ziyan Olmaz” eseri, 12 Mayıs 2010 tarihinde piyasaya sürüldü. “Yorma Kendini” ve “Araf” isimli iki felsefi parçaya video klipler çekildi. Ardından “Sor” ve “Bisiklet” klipleri birbirini izledi.

Mor ve Ötesi, son albümleri olan “Güneşi Beklerken” isimli çalışmayı, 17 Aralık 2012 tarihinde piyasaya sürdü. Mor ve Ötesi, dar kalıplarda kalmış Türk rock müziği adına, hızır gibi yetişmiş bir inovasyonu temsil etmektedir. Felsefi açıdan irdelendiğinde pek çok anlamı olan şarkı sözleri, toplumsal olaylara duyarsız kalmadan ses çıkarmaları, kliplerinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmemeleri, politik duruşları ile ülke sorunlarına kafa yoran gençleri cesaretlendirmeleri gibi pek çok özellik, Mor ve Ötesi grubunu farklı ve ayrı bir yerde tutmayı sağlayabilmiştir. Üyeleri, sadece müzik ile değil, spor, siyaset ve sanatın farklı dalları ile de ilgilenmektedirler.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mor_ve_%C3%96tesi

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku