Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bronzer Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

0 622

Bronzer yani bronzlaştırıcı pudralar, cilde bronz bir görünüm vermek için kullanılan bir kozmetik üründür. Yaz aylarında kullanılması gerekirmiş gibi bir çağrışım yapsa da her mevsim kullanılabilecek bir üründür. Fakat bronzerlar pek fazla bilinen ve kullanılan ürünler değildir. Çok pratik ürünler olsa da günlük makyaj rutininde genelde atlanan bir üründür.

Cilde bronzluk vermesinin dışında yüzü boyutlandırmak, gölgelendirmek ve cilt rengini ısıtmak için kullanılan bir üründür. Doğal veya sentetik kıllardan yapılmış yuvarlak uçlu dolgun fırçalarla uygulanması gerekmektedir. Küçük fırçalar orantısız bir dağılıma neden olur bu yüzden doğallıktan uzak bir sonuç elde edilebilir. Yüze uygun büyükte olan ve yumuşak yapıya sahip bir fırça ile az miktarda dağıtılarak uygulanmalıdır.

Bronzer genelde yüzün yüksek yerlerine uygulanır. Öncelikle elmacık kemiklerinin altına uygulanmalıdır. Bu sayede yüz hem boyutlanmış olur hem de elmacık kemikleri daha belirgin görünür. Alın kenarlarına, şakaklara ve çeneye uygulanması gerekir. Bronzlaştırıcı pudra ile yüz konturleme yapmak da mümkündür. Burnu olduğundan daha ince göstermek için de burun kemiğinin kenarlarına bronzer uygulanabilir.

6455_real-techniques-bronzer-3

Bronzer seçerken ten rengi baz alınmalıdır. Genellikle kişinin kendi ten renginden iki ton koyu bronzer tercih etmesi gerekmektedir. Cilt tonlarına göre seçilmesi gereken bronzer tonlarını şu şekilde açıklayabiliriz.

Açık ten: Açık tenliler için şeftali tonlarında bronzer uygundur. Turuncu bir görünüm elde etmemek için kahverengi alt tonlu ürünler tercih edilmelidir. Sarışınlar için bal rengi ve pembemsi tonlar kullanılması önerilir.

Buğday ten: Toprak tonlu bronzerlar uygundur. Çok koyu ve çok ışıltılı bir rengin seçilmemesi gerekir. Kirli bir görünüm elde etmemek için bakır tonlu bronzer da tercih edilebilir.

Koyu ten: Koyu ve esmer tenliler için çikolata rengi tonlarında ürünler uygundur.

Bronzlaştırıcı pudraların birbirinden farklı çeşitleri vardır. Bunlar ışıltılı, mat ve transparan ürünler olarak çeşitlendirilir.

Işıltılı bronzer: Aydınlık bir etki istendiğinde uygulanan ürünlerdir. Bu çeşit bronzlaştırıcı pudranın yüzün her yerine uygulanmaması gerekmektedir.

Mat bronzer: Bu ürünler içinde parlaklık olmayan ürünlerdir. Genellikle konturleme yapmak için uygundur.

Transparan bronzer: Bu ürünler en doğal görünümü sağlayan, yumuşak geçiş rengi veren ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandıran ürünlerdir.

Bu tarz toz yapıda olan ürünlerin dışında bir de likit bronzerlar vardır. Likit formdaki ürünler fondötenle karıştırılarak bronzlaşmış bir cilde sahip olunmasını sağlarlar. Sadece yüzde değil göz makyajında far olarak da kullanılabilirler. Tüm yanağa sürülerek allık olarak da kullanılabilirler.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku