Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Synyster Gates Kimdir?

0 308

ABD‘li müzisyen, gitarist , şarkı sözü yazarı ve bestecidir.5698_8332796d9e07f3779559b69bc7584654

Synyster Gates ya da gerçek adıyla Brian Elwin Haner Junior, 7 Temmuz 1981 yılında Kalifornyada dünyaya geldi. Babası Brian Haner da bir müzisyen ve gitaristtir. Gates, Avenged Sevenfold grubunun lead gitaristidir.

Avenged Sevenfold Kariyeri

Avenged Sevenfold 1999 yılında Huntington Beach, Kaliforniya’da kurulan bir müzik grubudur. “A7X” kısaltmasıyla da bilinir. O dönem hala lise öğrencileri olan Matt Shadows (vokal), Zacky Vengeance (ritim gitar), Synyster Gates (lead gitar) ve The Rev (bateri) tarafından kurulmuştur. Grup, metal ve hardcore tarzı müzik yapmaktadır ve bu sayede üne kavuşmuştur. Özellikle Synster Gates ve Zacky Vengeancenin yazdığı ve canlı performanslarda başarıyla sergilediği kompleks gitar soloları grubun ününe ün katmıştır. Grubun ilk albümü “”Sounding the Seventh Trumpet”” Temmuz 2001de piyasa çıktı. Bu albüm çıktığında grup üyeleri henüz 18 yaşındaydı. Synyster Gates bu albümde yer alan “Warmness On The Soul” şarkısında oldukça başarılı bir elektro gitar solo performansı sergilemiş ve birçok müzikseverin beğenisini kazanmıştır. İkinci albümleri “”Waking the Fallen”” ise 2003 yılında çıktı. Grupta şu an basist olarak yer alan Johnny Cristin, grupla beraber kaydettiği ilk albümdür. Synyster Gates bu albümde ilk albüme göre çok daha karışık ve melodik sololar çalmıştır.

Grubun üçüncü ve en sevilen albümlerinden biri olan “City Of Evil” 7 Haziran 2005 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Albümün en popüler ve ünlü şarkıları “Bat Country”, “Beast and the Harlot”, “Burn it Down” ve “Seize the Day” şarkılarıdır. Synyster Gates, Seize Day parçasının klibinde tabutun üstünde attığı soloyla akıllara kazınmıştır. Yine albümde yer alan “Sidewinder” şarkısını sonundaki Flamenko tarzı gitar solosu Synyster Gatesin babası Brian Haner tarafından çalınıp kaydedilmiştir. Bu albümde yer alan şarkılar birçok bilgisayar oyununda da kullanılmıştır (Örn: Need For Speed: Most Wanted). Grup City of Evil albümüyle Amerika’da 785.000 ve tüm dünyada bir milyonun üzerinde satış yaparak adlarını duyurmuştur.

5698_353ebf21ea314f155f81e2af6a19c2cfGrubun sahne arkası ve hayat hikâyelerini kapsayan DVD’leri bulunmaktadır. All Excess’de grubun nasıl bir araya geldiği, birbirleri hakkındaki yorumları ve hayatlarındaki insanlar ile ilgili bilgileri anlatmaktadırlar. 30 Ekim 2007 tarihinde ise, grubun kendi adını verdikleri “”Avenged Sevenfold”” albümü piyasaya çıktı. Albümdeki “Almost Easy” ve “Afterlife” isimli parçaları sayesinde dinleyici kitlesi artmış ve parçalar çok tutulmuştur. Bunların dışında yine bu albümde yer alan “Dear God” ve “Gunslinger” gibi parçalar da büyük beğeni toplamıştır. Ayrıca grup albümden sonra verdikleri “LBC” konserini kaydetmiş ve “Diamonds In The Rough” adı altında konser albümü olarak piyasaya sunmuştur.

28 Aralık 2009 tarihi ise grup tarihini en acı günü olarak tarihe geçti. Grubun kurucularından ve Gatesin grup içindeki en yakın arkadaşı olan “The Rev” sahne isimli James Owen “Jimmy” Sullivan evinde ölü bulundu. 4 Haziran 2010 da Rolling Stone dergisinde ölüm sebebi olarak oxycodone, oxymorphone, diazepam / nordiazepam adlı ilaçlarla alınan ethanol (alkol) den meydana gelen akut zehirlenme olduğu açıklandı. Revin ölümünden sonra Gates klavyesinde “REV <3” yazılı bir gitar kullanmaya başlamıştır.

Grubun 5. ve “The Rev”siz ilk albümü “Nightmare” 27 Temmuz 2010 tarihinde çıktı. Bu albümde Dream Theater’ın eski bateristi Mike Portnoy bateri çaldı. Avenged Sevenfold sitesinde yapılan açıklamaya göre kayıtların güzel geçtiği ve Rev’in gurur duyacağı belirtilmiştir. Bu albümde “The Rev” için yazılan ve grubun en ünlü parçalarından bir olan “So Far Away” parçası bulunmaktadır. Şarkının klibinde grup üyelerimizi akıl hastanesinde görürüz. Klip Matt Shadowsun elinin üzerindeki Rev’e benzetilen “Death Bat”‘ in görünmesiyle başlar. Avenged Sevenfold’un hazırladığı bir sürpriz ile klip biter. So Far Away klibi grup üyelerinin Rev ile dostluklarını anlatmaktadır. Klip gerek Avenged Sevenfold gerek fanlar için çok duygusal olmuştur.

5698_synyster_gates_live_by_blackattack

17.12.2010 tarihinde Avenged Sevenfold ve Mike Portnoy tarafından yapılan açıklamalarda 2011 yılında yolların ayrılacağı söylenmiştir. Avenged Sevenfold’un bundan sonra yola 4 kişi devam edeceği, bir bateristin olacağı ancak sadece stüdyo çalışmalarında ve konserlerde çalacağı grup üyesi olarak görünmeyeceği açıklanmıştır. Gerekçesi ise grubun zaten bir bateristinin olmasıdır: The Rev. 2013 yılında ise Arin Ilejay’in gruba katıldığı açıklanmıştır. Grubun Revsiz ikinci albümü “Hail to the King” 27 Ağustos 2013 tarihinde çıktı. Bu albüm Arin Ilejay ‘ın Avenged Sevenfold ile ilk albümüdür ayrıca 2011 yılındaki konser turunda grup ile beraber sahneye çıkmıştır.

Gitar Tekniği

Karmaşık ve melodik gitar sololarıyla ünlü Gates daha çok, hızlı çalınan bir teknik olan “sweep picking” adı verilen gitar tekniği üzerine dayalı sololar yazar. Zamanla bu tekniğin üzerine bending, dive bomb ve alternate picking gibi teknikleri de etkilemiştir. Genelde hıza dayalı soloları olsa da “Seize the Day” ve “So Far Away” şarkılarında oldukça ağır ve duygusal sololar çalmıştır. Soloların dışında riff yazmakta da oldukça başarılı kabul edilir.

Ödülleri

“Revolver Golden God Awards” yarışmasında Zacky Vengeance ile beraber en iyi gitarist ödülüne layık görüldü. 2006 yılında Metal Hammer tarafından yılın gitaristi ödülüne ve diğer birçok ödüle layık görüldü.2013 yılında ise yine Zacky Vengeance ile beraber Golden Guitar ödülünü kazandı.

Ekipmanları

5698_schecter_syn_wht-synyster_03

Çoğunlukla “Schecter” isimli Amerikan gitar markasının Gates için özel olarak ürettiği Schecter Synyster Gates serisi gitarlarını kullanan Gates, bunların dışında nadiren de olsa Ibanez RG Prestige, Gibson Les Paul ve Parker Fly gitarları da kullanmıştır. Amfi olarak yine Schecter markasının kendisine özel olarak ürettiği “Schecter Synster Gates Signature Hellwin Amps” amfisinin yanında bazen Marshall ve Mesa amfileri de kullanır. Efekt aleti olarak ise genel olarak “Boss” markasının aletlerini tercih eder.

Özel Hayatı ve Tarzı

Synyster Gates, 1 Ekim 2009 yılında çocukluk arkadaşı ve aynı zamanda grup arkadaşı Matt Shadowsun eşi Valerie Dibenedetto Shadows’un, ikiz kız kardeşi Michelle Louise Dibenedetto ile evlenmiştir.

Gates, Sevenfoldun ilk yıllarında uzun saçları, siyah göz makyajı, dövmeleri ve fötr şapkasıyla karşımıza çıkmıştır. City of Evil albümünden sonra saçlarını kestirmiştir. Hail to the King albümü döneminde ise saç tarzını değiştirmiş ve göz makyajı kullanmayı bırakmıştır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Synyster_Gates
http://tr.wikipedia.org/wiki/Avenged_Sevenfold

Yazar:Aybike AktaŞ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.