Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Depresyon Tedavisinde Melatonin Nasıl Kullanılabilir?

0 384

Melatonin Nedir?

Melatonin, vücudun salgıladığı bir hormondur. Vücudun salgıladığı bu hormonun oldukça fazla faydaları vardır. Melatonin, hücre yeniler, bağışıklık sistemini ve vücudun ritmik ayarını düzenler, yaşlanmayı geciktirir, bebeklerde büyümeyi hızlandırır. Ayrıca ergen olmayı sağlayan hormon olarak da bilinir. Karanlık mucize olan bu hormon, uykuda yani gece salgılanan bir hormondur.

Melatonin Çocuklarda Neden Bu Kadar Önemlidir?

Depresyon Tedavisinde Melatonin Nasıl Kullanılabilir?Çocuklarımızın doğru zamanda düzenli şekilde alacağı uyku, melatonin hormonun aşırı salgılanması olarak algılanması demektir.

Bebekler için de oldukça önemli olan bu hormon bebeklerin büyümelerini ve gelişmelerini sağlayan bir mucizedir.

Görme Engellilerde Kanser Riski Daha Az mıdır?

Görme engelli olan kişilerde melatonin hormonu oldukça yüksektir bu yüzden kanser riski bu kişilerde oldukça az görülen vakalardandır.

Günümüzde en çok rastlanan psikolojik problemlerden biri plan depresyon,  melatonin hormonun az salgılanmasına sebep olur. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bu hormonun yükselmesinde büyük rol oynar.

Televizyon Karşısında Uyumak Gerçekten Zararlı mıdır?

Televizyon karşısında şekerleme yapmak sağlıklı bir uyku şekli değildir. Odanızda televizyon bulundurmak sakıncalı ve yanlıştır. Karanlık ortam sevmeyenler için tasarlanan hafif ışık saçan ampuller tercih edebilirsiniz. Gündüz stresten, üzüntü ve sinirlikten kaçınmalı bunları tetikleten sigara, alkol, kahve ve çay tüketimini azaltmalısınız. Spor yapmalı ve en az 30 dakika evde yapacağınız basit egzersizlerle uykudan önce rahatlamaya çalışın.

Melatonin En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

Melatonin, en çok bitki ve tahıl içerikli gıdalarda yer alır; özellikle de kızılcık, vişne, deve dikeni, lahana, rezene, badem, anason, fındık, kereviz, ayçiçeği, çemen, hardal, sarı kantaron, papatya çayı gibi birçok doğal Depresyon Tedavisinde Melatonin Nasıl Kullanılabilir?gıdalarda bulma şansınız yüksektir. Bu gıdaları gündüz yerine gece tercih ederek kullanmanız önerilir.

Melatonin İlaç Olarak Alınabilir mi?

Melatonin, sadece gerektiğinde yani uçak yolculuklarında jetlag durumlarında tavsiye edilir. Bunun dışında hiçbir şekilde, özellikle de doktor tavsiyesi olmadan bu hormonu takviye edici ilaçlar kullanmayın. Aşırı yükleme, vücudunuz için yararlı değil zararı olacaktır. Vücutta belli bir oranda seyreden bu hormona dışarıdan takviye yapmayın, bu durum kan basıncınız yükselebilir ve beklenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku