Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir? Zararları Nelerdir?

0 1.109

Metamfetamin (Kristal Meth); uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik madde 6-24 saat arasında bir etkiye sebep olması nedeniyle bağımlılık yapmaya açık bir maddedir.

Psikoaktif bir madde olan metamfetamin;    Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir? Zararları Nelerdir?

1893’te kimyager Nagai Nagayoshi tarafından sentezlenmiştir. Adını içeriğindeki methyl alpha-methylphenylethylamine maddelerinden almıştır.1919’da Japon kimyacı Akira Ogata tarafından kırmızı fosfor ve iyot kullanılarak sentezlenmiştir. Beyindeki uyarıcı özelliği ile uyanık kalmayı sağlar. Bu nedenle İkinci Dünya Savaşında askerler üzerinde, özellikle Hitler tarafından kullanılmıştır.

1950’lerde narkolepsi, depresif durumlar ayrıca obezite tedavisi amacı ile Benzedrine isimli ilaçla piyasaya sürülen madde kısa sürede ABD’de Kaliforniya ve Hawaii’den başlamak üzere geniş çapta uyuşturucu madde olarak kullanılmıştır. 1970’de ABD hükümeti tarafından reçetesiz satışı yasaklanmış olsa da kaçak olarak üretimine devam edilmiştir. Efedrin ya da Pseudoefedrin molekülünü hidrojenize ederek çok kolay elde edilebildiğinden “Meth Lab” denilen imalathanelerde illegal olarak üretilmektedir. Kötü etkilere sahip olması yanında, kedi idrarı kokusuna benzer bir kokuya sahiptir.

Metamfetamin,duman olarak solunur; suda çözülüp enjekte edilir, tablet olarak yutulur, toz olarak alınır, makattan fitil olarak alınır ya da üreterden emilir.

Bazı temizlik maddeleri, pil asitleri, boya tinerleri, iyodin, efedrin ve psödoefedrin ilacın içeriğindeki bazı maddelerdir. Bu nedenle insanlar ilaca ulaşamasalar da içeriğindeki maddelere ulaşabilmektedir. Ancak iç piyasada metamfetamin üretimini azaltmak amacıyla psödoefedrin maddesinin serbestçe satılmasına sınırlamalar getirilmiştir.

Metamfetamin Kullanıcısında Görülen Korkunç Etkileri

Metamfetamin eroinden çok daha etkili ve aşırı derecede bağımlılık yapan bir maddedir.

Doğal yollarla stresli bir olayın tetiklediği kalp atışını hızlandır ve vücuttaki enerjiyi artırır.Yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Öfori kişinin hoşnutluk duyduğu ve kendisini iyi hissettiği bir ruhsal durumdur. Psikiyatride öfori, her zaman patolojik anlam taşır ve çok kere organik serebral (beyinsel, beyinle ilgili) hastalığın önemli bir erken belirtisidir. “Öfori etkisi”ne neden olan diğer etmenler; psikiyatrik ilaçlar, alkol, uyuşturucu ve dinlendirici diğer kimyasallardır.

Mutluluk duymamızı sağlayan norepinferin dopamin salgılanmasını harekete geçirir. Bu özelliği metamfetamin’in kullanımının doğal ve yararlı olduğu anlamına gelmez. Cinsellik, yemek yemek, dans etmek yapmaktan hoşlandığımız pek çok şey vücudumuzda farklı seviyelerde dopamin salgılanmasına yol açar.

Cinsel ilişki dopamin salgılanmasını iki kat, kokain üç kat artırmaktadır. Metamfetamin ise dopamin seviyesini normalin 12 katına kadar yükseltir. Tekrar tekrar söylemeliyim ki; bu duyguyu yaşamak adına vücudunuzda ve beyninizde geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmanıza ve gün gün hızlı bir şekilde yaşlandığınızı yaşayan bir ölü olduğunuzu görmeye değer mi?

Matamfetamin kullanımı tansiyon artışına ve vücut sıcaklığının yükselmesine, göz bebeklerinin büyümesine yol açar. İshal, bulantı, kusma görülebilir . Bu etkiler başlangıç için küçük etkiler gibi görünse de metamfetamin uzun süreli kullanımında çok daha ağır etkilere sebep olur. Bunları sıralayacak olursak;

1- Kullanıcılar saplantılı ve hareketli davranışlar gösterirler. (Bir işi ve davranışı tekrar tekrar yapma, el yıkama vb.)

2- Aşırı derecede konuşkandırlar. (Her konuda ilgili ilgisiz konuşurlar.)

3- Vücut sıcaklığı beyne hasar verecek kadar çok artar. Bu durum ölümlere sebep olabilir.

4- Dişler eriyecek derecede çürür. (Metamfetamin ağzı olarak da bilinir)  Çünkü uzun süre metamfetamin kullanımı diş gıcırdamasına, tükürük eksikliğine ve hijyen eksikliğine yol açar.

5- Kullanıcı derisiyle sinirli bir şekilde uğraşır ve deride yaralar derin izler oluşur.

6- Zayıflamak için bu maddeyi kullanmaya başlayan daha sonra bağımlı hale gelen gelen birçok insan bulunmaktadır. Metamfetamin sağlıksız ve aşırı kilo kaybına neden olur. Kullanıcı öyle çok zayıflamıştır ki bakmaya dayanamayacağınız bir fiziksel görüntüsü vardır.

7-Günler ve hatta haftalar süren uykusuzluğa sebep olur.

8-Vücuttaki enerjinin atılması sonrası uzun süreli uyuma.

9- İlaç almadıklarında bağımlılığa bağlı olarak depresyona girerler.

10-Metamfetamin kullanımı libidoyu yükselttiğinden ve düşünme fonksiyonlarını bozduğundan tehlikeli cinsel davranışlara sebep olur.

11-Kullanıcını ilacı bırakması ile düşünsel yeteneklerinde azalma ve bitkinlik tarif eder.  daha yavaş ve zihinsel faaliyetleri yerine getiremiyormuş hissetmesidir. Bu nedenle ilacı bırakmak istemezler. İlacın bu yan etkisi birkaç ay, belki de bir yıldan fazla sürebilmektedir.

12-Metamfetamin aslında kokusuzdur ama kullanıcılar yanmış yemek, kendini temizleyen fırın kokusu gibi kokular hissederler.

13-Uzun süreli kullanımı zihin karışıklığına, donuk bir bilinç yeteneğine, paranoya ve fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Kalıcı beyin hasarları, şiddetli kalp rahatsızlıklarına yol açar.

14- Son olarak kullanıcıları acı bir ölüm beklemektedir.

Metamfetamin Bağımlılığı Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?Metamfetamin (Kristal Meth) Nedir? Zararları Nelerdir?

Her şeyden önce bu illeti bırakmaya kararlı olun. İlaç bağımlılığı tedavi merkezlerinden profesyonel yardım talep edebilirsiniz. Bir yakınınızda yukarıda bahsetmiş olduğum belirtileri gözlemliyorsanız onunla iletişime geçerek yapabileceklerini anlatın bu genellikle sonuç vermeyeceğinden ailesiyle iletişime geçin. Unutmayalım ki tüm bağımlılıkların tedavisi için iknada olduğu gibi metamfetamin kullanıcısına da oldukça hassas yaklaşılması, özellikle ailelerin bu duruma çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde artık yaşamdan hiçbir zevk almayan kullanıcıyı ölüme terk etmiş olursunuz.

Kaynakça:
www.medicana.com.tr

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.