Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Deri Grefti Sağkalımını Etkileyen Faktörler

0 581

Tam kalınlıkta deri greftleri, öncelikle kapatılamayan küçük yaraların cilt kaplaması için basit ve güvenilir yöntemler vardır. Greft alımında yer alan mekanizmalar, plazmatik emilim, aşılama ve kılcal içe büyüme ve revaskülarizasyondur. Vücutta deri greftlerinin alınabileceği bir dizi alan seçeneği vardır. Bununla birlikte, cilt hasadının nihai alanı, gerekli cildin renk uyumu, kıvamı ve sağlamlığına bağlı olarak belirli hedefine göre uyarlanır. Hematom oluşumunu önlemek için sağlıklı bir şekilde damarlanmış yara yatağı, enfeksiyon olmaması, kesme kuvvetlerinin olmaması ve titiz hemostaz açısından aşılanacak yatağın yeterli hazırlanmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Greft Sağkalımını Etkileyen Faktörler

Deri Grefti Sağkalımını Etkileyen FaktörlerGreftin uygulanmasından önce, tam kalınlıktaki grefte en iyi hayatta kalma şansını verecek önlemlerin alınması zorunludur. Bu önlemler aşağıdaki gibidir:
Sağlıklı yara yatağı
Deri greftleri, hücresel solunumu sürdürmek için yatağın altında yatan vaskülariteye dayanır. Periostu olmayan kemik, perikondriyumsuz kıkırdak ve paratenonsuz tendon gibi devaskülarize dokular aşılanmak için üstte uzanan bir granülasyon dokusu tabakasına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, alan küçükse, greft çıplak kortikal kemik, kıkırdak veya tendon üzerinden ‘köprüleme’ fenomeni ile hayatta kalabilir. Köprüleme, komşu dokunun kan akışının, içindeki greftin kusuru ‘köprülemesine’ ve başarılı bir şekilde kapatmasına izin vermek için fazlasıyla yeterli olduğu yerdir. Deri greftleri ayrıca dermis, fasya, kas ve yağda da hayatta kalabilir. Yüzdeki yağ son derece vaskülerdir ve greftler kolayca alınır. Bununla birlikte, başka yerlerdeki yağın nispeten zayıf vaskülaritesi, grefte uygun bir yüzey kullanımını sınırlar. Radyasyona maruz kalmış yaraların kan akışı bozulur ve bir deri greftini besleyemeyebilir. Arteriyel yetmezliği veya venöz staz ülseri olan vaskülopatlarda altta yatan vasküler sorunların düzeltilmesi esastır. Kontamine veya kronik bir yara için birden fazla cerrahi debridman gerekebilir. Alıcı yatağı temiz, sağlıklı ve noktasal kanama ile kırmızı görünene kadar vakum destekli kapatma tedavisi veya ıslak-kuru pansuman değişiklikleri bazen gerekli olabilir.
Enfeksiyon yokluğu
Alıcı döner bölge sağlıklı ve enfeksiyondan arınmış olmalıdır ve klinik olarak bakteriyel seviyeleri 10’dan daha fazla 5 / cm 2’dir. Bakteri sayısı topikal veya sistemik antibiyotiklerle azaltılabilir. Yara yatağında Streptococcus pyogenes’in varlığı deri grefti için mutlak bir kontrendikasyondur. Kesin mekanizma bilinmemektedir; ancak Strep türleri, greftin fibrin bağlanmasını çözen fibrinolizin üretir. Aşı yapılması gereken geniş alanlarda, örneğin yanıkların ardından, rutin bakteriyolojik sürüntü araştırması genellikle gereklidir. Streptococcus pyogenes , aşılamadan önce daima antibiyotiklerle elimine edilmelidir. Pseudomonas aeruginosa ile enfeksiyongreft alımını % 5-10 oranında azaltabilir. Bu, klorheksidin gibi bir antiseptik uygulanarak ve yara yatağından cürufun çıkarılmasıyla tedavi edilebilir. Pseudomonas aeruginosa için antibiyotikler genellikle gerekli değildir. Çürüyen doku kan sağlamadığı ve yara iyileşmesini bozan toksinler ürettiği için nekrotik doku tamamen debride edilmelidir.
Kayma yokluğuDeri Grefti Sağkalımını Etkileyen Faktörler
Kesme kuvvetleri grefti yataktan ayırır, kılcal bağlantı ve daha sonra hayatta kalmak için gerekli teması önler. Greft ve yatak arasında iyi bir temas sağlamak için köpüklü bir pansuman veya proflavin pamuklu yün pansuman kullanılarak kesme en aza indirilir. Bu, ilk fibrin yapışması güçlü bir fibröz doku ankrajına dönüştürülene kadar geçerlidir.
Hemostaz
Hematom oluşumunu önlemek için operasyon sırasında titiz hemostaz şarttır. Normal hemostatik süreçlerin etkili olabilmesi için operasyon adımları yatağa en uzun süre verecek şekilde planlanır. Bipolar pıhtılaşma, küçük kanayan damarları kontrol etmede hassastır. Hematomlar ve seromalar greftin yatağa temasını ve revaskülarizasyonu engeller. Büyüyen kılcal damarların birbirine bağlanması için bir blok görevi görürler. Greftin hayatta kalmasını kolaylaştırmak için 3. güne kadar drene edilmelidir.

Deri Grefti Avantajları

Tam kalınlıktaki deri greftlerinin bölünmüş deri greftlerine göre birçok avantajı vardır. Yüzdeki kusurları yeniden yüzeye çıkarmak için kulak çevresi öncesi veya sonrası bölgeden gelen donör cilt kullanıldığında, renk uyumu genellikle mükemmeldir. Tam kalınlıkta greftler, bölünmüş deri greftlerine kıyasla minimum ikincil kasılmaya uğrar. Sonuç olarak, özelliklerini iyi korurlar. Bu, daha az greft travması olasılığıyla sonuçlanan derinin sağlamlığını içerir. Ayrıca, belirgin bir şekilde sınırlandırılmış konturların sıklıkla gözle görülür şekilde görüldüğü bölünmüş deri greftlerine kıyasla düzgün bir kontur elde edilir. Bu da optimalin altında bir kozmetik sonuç ve sonuçta hasta utancı ile sonuçlanır. Tam kalınlıkta bir deri grefti kullanılarak daha homojen bir doku elde edilir. Önemli bir avantaj, kusurun saç taşıyan bir bölgede olması durumunda, saç kökleri gibi dermal yapıların da aktarılmasıdır.

Deri Grefti Sağkalımını Etkileyen FaktörlerDeri Grefti Dezavantajları

Tam kalınlıkta deri grefti gerçekleştirmenin birkaç dezavantajı vardır. Öncelikle iyi damarlanmış bir yatağın varlığı greft alımı ve hayatta kalmayı sağlamak için gereklidir. İkinci olarak, doğrudan kapatılabilen sınırlı bir donör cilt kaynağı vardır. Donör alanını kapatmanın alternatif bir yolu, birincil kapatmaya ek olarak bölünmüş bir deri grefti kullanmak olabilir. Ancak bu, donör bölgede iyileşme gerektiren başka bir yara ve optimal olmayan bir kozmetik görünümle sonuçlanır. Son olarak, saç kökü gibi istenmeyen yapıların transferi, ekilen bölge saç tutmayan bir bölgede ise dezavantajlı olabilir.

Kaynakça:
researchgate.net/publication/10857734_Factors_Affecting_Success
journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2059513116642089

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku