Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

SunCat Solar Etiketleri İle Pilleri Güneşle Şarj Etmek Mümkün

0 201

solarcat-ed01

Knut Karlsen isimli bir mucit, SunCat ismini verdiği icadıyla şarj edilebilir pillerin güneş enerjisiyle şarj edilmesini sağlıyor. Bunun için aşağıda fotoğrafını görmüş olduğunuz esnek fotovoltaik panelleri kullanıyor. Standart 1.5 voltluk NiMH şarj edilebilir piller üzerinde denemeler yapılan icad, yavaş da olsa pillerin tam şarj olmasını rahatlıkla sağlayabiliyor. Karlsen bu icadını biraz daha geliştirerek üzerinde kapasitör kullanmayı hedefliyor. Bu sayede çok daha efektif ve hızlı şekilde şarj imkanı sunulabilecek. Ayrıca Karlsen icadına SunCat ismini vermesi konusunda, güneşte yatıp düzenli olarak güneşlenen kedilerin enerji toplamasından esinlendiğini söylüyor. Nokia’nın gelecek nesiller için üretmeyi planladığı Nokia Morph da benzer bir sistemle üzerine düşen güneş ışınlarını depoayarak geri dönüşümünü sağlamayı planlıyordu.

Güneş enerjisinin günlük hayata nasıl hızla girebileceğinin en güzel örneğini de geçen günlerde Barsever abimiz vermişti. Güneş ocakları isimli konusunda Çin ve Hindistan gibi sıcak ülkelerde güneş enerjisiyle yemeklerin pişirildiğine ve ekstra bir masrafa gerek duyulmadığından bahsetmişti.

Aslında güneş enerjisinin elektriğe dönüştürülmesi bir anlamda diğer bütün ihtiyaçları mümkün kılıyor. Çünkü güneşten gelen ışınları toplayarak ısıtma sağlamak yerine güneşten elektrik üretip elektrikli ısıtcı kullanarak da aynı iş yapılabilir. Güneş enerjisinden üretilen bedava elektrik sayesinde ısınma, ulaşım, iletişim gibi olmazsa olmaz giderlerimiz tamamen ortadan kalkabilir ve çok daha refah ve mutlu şekilde yaşayabiliriz. İlk etapta bu yapılanlar küçük kazanımlar ortaya koyuyor gibi gözükse de uzun vadede hayatımızı kökten etkileyecek büyük değişikliklere neden olabileceği aşikar.

solarcat-ed02-320x200 solarcat-ed03-320x200

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku