Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Kişilik Bozukluğu Nedir?

0 414

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Kişilik Bozukluğu Nedir?Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuklarda zaten bir asırdır biliniyor ve tedavi ediliyordu. Fakat Hiperaktivitenin yetişkinlikte de süregeldiği son yirmi yıl içinde fark edilmiştir.

Bu süre için yapılan araştırmalar Hiperaktivite teşhisi koyulan çocukların %70’e yakınında ileriki yıllarda üniversite hayatında, mesleki alanda, sosyal görevlerde önemli bozukluk belirtilerinin devam ettiğini göstermektedir.

Yetişkinlerde Hiperaktivite bazen ‘gizli bozukluk’ olarak belirtilir. Çünkü Hiperaktivitenin belirtileri ilişkiler, organizasyonlar, mizaç problemleri, kötü alışkanlıklar, iş veya daha değişik psikolojik zorluklarla gizli tutulur.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Kişilik Bozukluğu Nedir?Hiperaktif yetişkinlerin özellikleri
-Detaylara bütün dikkati verememe veya iş yaparken basit hatalar yapma
-Ellerle, ayaklarla sinirli bir şekilde oynama ve oturduğu yerde kıvranma
-Görevlere veya eğlence aktivitelerine dikkat verme zorluğu
-Oturması beklenen durumlarda oturduğu yeri terk etme
-Direkt konuşulduğunda dinlememe
-Kendilerini rahatsız hissetme
-Direktifleri takip etmeme ve işi bitirmede başarısız olma
-Görev ve aktivite organize edememe
-Kendilerini meşgul veya aşırı yorgun hissetme
-Soru tamamlanmadan cevabı söyleme
-Sırasını bekleyememe

Hiperaktif bireylerin %40’ında karşı gelme sorunu vardır. Hiperaktif bireyler arasında suç işleme problemi çocukların %25’inde, gençlerin %45’inde ve yetişkinlerin %25’inde yaygındır. Karşı gelme problemi yetişkinlerin çoğuyla tart

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Kişilik Bozukluğu Nedir?Suç işleme problemi, yakalanmadan kuralları ihlal etme çabaları ile bağlantılıdır. Böylesi bireyler insanlara ve hayvanlara karşı saldırgan olabilir. Eşyalara zarar verebilir. Başkalarının eşyalarını çalabilir, kaçabilir, işi ekebilir, sokağa çıkma yasağını ihlal edebilir.ışma, karşıdakinin sabrın tüketme, kurallara uymayı reddetme, başkalarını suçlama, başkaların kızdırma, sinirlenme, kincilik modellerini kapsar.

Bazı bireyler hiperaktif olmalarının yanı sıra daima, içgüdüsellik ve dikkatsizlik gibi kötü mizacın için yer alabilir. Böyle bireyler günaşırı sebepsizce ağlarlar ve başkaları tarafından kolayca kızdırılabilirler. Hiperaktif bireylerin %20’ye yakınında zıtlık problemi görülebilir. Asabi mizaçlı yetişkinlerin tuhaf bir şekilde çok mutlu olduğu zamanlar vardır ve Allah’tan, radyodan veya ünlü kişilerden mesaj aldıklarını iddia ederler. Bazen de bizim görmediğimiz şeyleri görür ve duymadığımız sesleri duyarlar

Hiperaktif yetişkinlerin %25-40’ı endişe problemi ile karşı karşıyadır. Endişe problemi olan hastalar devamlı birçok şey hakkında endişelenirler. Kendilerini sinirli hissedebilir, stresli gergin ve yorgun olurlar.

Yazar: Betül ŞAHİN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku