Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kordiseps (Cordyceps) Mantarının Sağlık Açısından Faydaları

0 1.316

Asya’nın dağlık bölgelerinde, böcek larvalarının vücutlarında büyüyen bu mantar türü, Çin tıbbında yüzyıllardır enerji ve libidoyu arttırmak, akciğer ve böbrek hastalıkları ile mücadele etmek için kullanmaktadır. Bu yazıda kordisepsi mantarının sağlık açısından potansiyel faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Böbreklerin Korunması

Kordiseps belli antibiyotiklerin neden olduğu hasardan böbrekleri koruyabilirken, böbrek fonksiyonunu artırmak ve yardım böbrek nakli olan kişilerde bağışıklık sistemini dengelemeye yardımcı olabilir. Aminoglikozit, çocuklara yaygın olarak reçete edilen geniş bir antibiyotik sınıfıdır. Ne yazık ki, böbreklere ciddi zarar verebilirler.C. sinensis aminoglikozid antibiyotik kullanan 21 kişide böbrek hasarını önlemiştir.
Böbrek fonksiyonu zayıf olan 200’den fazla kişiden oluşan 2 çalışmada, C. sinensis potansiyel olarak zararlı bir tıbbi prosedürden dolayı böbrek hasarına karşı korunmuştur. Kronik böbrek hastalığı, 98 insan üzerinde yapılan klinik bir deneyde C . militaris (400 mg/gün) hastalığın ilerlemesini geciktirmiştir. Çalışmanın yazarları bunu bir sinyal yolunu (TLR4/NF-kB) bloke ederek yaptığını düşünmektedir. Böbrek hastalığı olan sıçanlarda Kordiseps, enflamatuar sitokinleri azaltmış, oksidatif stresi azaltmış ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmiştir. C. sinensis ayrıca böbreklere zayıf kan akışı olan sıçanlarda hücre ölümünü ve iltihabı azaltmıştır.

Böbrek Nakli

Kordiseps (Cordyceps)  Mantarının Sağlık Açısından FaydalarıBeş çalışmanın ve toplam 447 böbrek nakli hastasının gözden geçirilmesinde, cordyceps komplikasyon sayısını azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca böbrek, karaciğer ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmiştir. Kordiseps alan hastalar, ciddi yan etkileri olan organ reddini önlemek için kullanılan bir ilaç olan daha az siklosporin A’ya ihtiyaç duymuştur. Bağışıklık sistemini dengeleyerek, organ reddine karşı koruma, enfeksiyonları azaltma ve böbrek nakli hastalarında organ fonksiyonunu iyileştirme gibi faydaları görünmektedir. Bununla birlikte, bu popülasyondaki genişletilmiş faydaları belirlemek için uzun vadeli çalışmalara (> 1 yıl) ihtiyaç vardır.
Antibiyotik ile birlikte alındığında, sınırlı kanıtlar, kordiseps’in kronik böbrek hastalığı olan kişilerde böbrekleri koruduğunu ve tıbbi prosedürler geçirdiğini göstermektedir. Bu durumlardan herhangi birini yaşayanlar, kordisepsin görülen tedaviye tamamlayıcı bir strateji olarak yardımcı olup olamayacağını doktorla görüşmesi gerekmektedir. Bu koşulların hepsi ciddi olduğundan, doktorun önerilerini dikkatle takip etmeli ve doktorun reçete ettiği ilaçlarla asla yer değiştirmek suretiyle kordiseps kullanılmamalıdır.

Bağışıklık Sistemi İşlevinin Geliştirilmesi

Kordiseps, bağışıklık fonksiyonunu geliştirmekte gibi görünmektedir ancak bu, bir bağışıklık güçlendirici olarak sınıflandırılması gerektiği anlamına gelmez. Bağışıklık sistemi zayıfladığında veya saldırı altındayken savunmayı artırırken otoimmün hastalıklarda bağışıklık aşırı aktivasyonunu azaltmak kaydıyla eylemi dengeleyebilir.
Otoimmün tiroid hastalığı olan 44 hastayı kapsayan bir çalışmada, daha sık görülen cordyceps türü olan C. Sinensis, tiroid antikorlarının azaltılmış seviyeleri ve dengeli pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar bağışıklık hücresi seviyeleri görstermektedir.39 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışmada, kültürlenmiş C ile takviye. 8 hafta boyunca sinensis, doğal öldürücü hücre aktivitesini neredeyse% 40 arttırmıştır. Farelerde C. sinensis, kemoterapinin neden olduğu bağışıklık hücrelerindeki azalmayı önlemiş ve bağışıklık hücrelerinin patojenlerle savaşma yeteneğini geliştirmiştir. Ve bu umut verici olsa da, hiçbir klinik çalışma kemoterapi yan etkilerine karşı koyma yeteneğini doğrulamamıştır.
Diğer kordiseps türleri, C. militaris, 79 kişilik bir denemede enfeksiyonlarla mücadele eden bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırmıştır. Plasebodan daha güvenli ve etkiliy olduğu tespit edilmiştir. Hücre temelli çalışmalarda fagositlerin, bakterileri ve diğer küçük partiküllerin içine karışan hücrelerin aktivitesini arttırır. Yine sınırlı kanıtlar, kordisepsin bağışıklık sistemi fonksiyonunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Akciğer Fonksiyonunun Geliştirilmesi

Kordiseps, astımlı 180 kişide yapılan 2 çalışmada akciğerlerdeki iltihaplanmayı azaltmış ve akciğer fonksiyonunu ve genel semptomları iyileştirmiştir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan 50 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, mantarın akciğer fonksiyonlarını ve nefes darlığını iyileştirdiği bulunmuştur. Sıçan çalışmaları da benzer yararlar ortaya koymuştur. Kordiseps, akciğer inflamasyonunu azaltmış ve KOAH’lı sıçanlarda hava yollarının skarlanmasını ve kalınlaşmasını önlemiştir.
Bir kez daha, umut verici ancak sınırlı kanıtlar, kordisepsin astım veya KOAH hastalarında akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Tedavi rejiminize bir ek olarak yardımcı olabilirse doktorla görüşülmeli ve doktorun önerdiği veya reçete ettiği ilaçlar yerine asla kordiseps kullanılmamalıdır.

Egzersiz Performansını Artırma

57 yetişkinden oluşan iki çalışmada, 1-3 g cordyceps özütü (Cs-4) almak yoğun egzersiz kapasitelerini geliştirmiştir. Yorgunluklarını azaltmış ve bir bisiklet antrenmanı sırasında oksijeni daha etkili kullanmalarına yardımcı olmuştur. Bununla birlikte, aynı ekstrakt (3 g/gün) başka bir çalışmada eğitimli bisikletçilerde dayanıklılık egzersiz performansını artırmamıştır. Kordiseps verilen fareler yorulmadan iki kat daha uzun süre yüzebilmişlerdir. Bunun nedeni, kordisepsin enerji serbest bırakan ATP düzeylerini arttırmasıdır. Ayrıca, her ikisi de uzun süreli egzersizle ilişkili olan oksidatif stresi ve laktik asit oluşumunu azaltmıştır. Kordiseps (Cordyceps)  Mantarının Sağlık Açısından Faydaları
Sonuç olarak, 3 klinik çalışma ve bazı hayvan çalışmaları, cordyceps’in egzersiz performansını geliştirdiğine dair kesin kanıt olarak kabul edilemez. Bu potansiyel sağlık yararına biraz ışık tutmak için daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Karaciğerin Korunması

Kordiseps, koruyucu antioksidanları artırarak ve karaciğerde yağ birikmesini önleyerek karaciğeri koruyabilir. Ayrıca hepatit ve karaciğer sirozu olan kişilere yardımcı olabileceği kısıtlı kanıtlara rağmen iddia edeilmektedir. 60 hepatit B hastasında, cordyceps karaciğerdeki inflamasyonu ve skarlaşmayı azaltmış ve karaciğer fonksiyonunu geliştirmiştir. Kordiseps (Fuzheng Huayu) içeren geleneksel bir Çin çok bitkisel ilacı, karaciğer sirozu olan 40 kişide karaciğer hasarını azaltmıştır Ne yazık ki, çalışmaların hiçbiri Çince ‘den tercüme edilmemiştir ve eleştirel bir analiz için özelliklerine erişilememiştir.
Alkol almayan karaciğer yağlanması yaşayan farelerde yağ depolarını azaltmış ve karaciğer antioksidanlarını arttırmıştır. Sıçanlarda, kordiseps böbrek hastalığına bağlı karaciğer hasarına karşı korumuş ve alkole bağlı olarak karaciğerin yaralanmasını önlemiştir. Bir hücre çalışması potansiyel mekanizmasına ışık tutar. Çalışmada, kopdisps, yağ yakmaya dahil olan genlerin aktivitesini artırarak karaciğer hücrelerinde yağ birikmesini önlemiştir. Aynı zamanda, yağ depolamaya dahil olan bir genin aktivitesini azaltmıştır. İki küçük deneme kordiseps’in karaciğeri koruduğuna dair yeterli kanıt olarak kabul edilemez. Bu ön bulguları doğrulamak için daha büyük popülasyonlar üzerinde daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diyabet ve Kan Şekeri

Kordiseps özütü (Cs-4) sağlıklı sıçanlarda insülin duyarlılığını geliştirmiş ve kan şekerini azaltmıştır. Diyabetik farelerde ve sıçanlarda, kan şekeri seviyelerini ve insülin direncini azaltmıştır. Antioksidan seviyelerini arttırmış ve karaciğer, böbrek ve pankreatik hasarı önlemiştir.

Kilo Verme

Kordiseps, bağırsak bakterilerinin kompozisyonunu değiştirerek yüksek yağlı bir diyetle beslenen obez sıçanlarda kilo alımını azaltmıştır. İlginç bir şekilde, kordiyazin, inaktif yağ hücrelerinin (beyaz yağ dokusu) kalori yakan yağ hücrelerine (kahverengi yağ dokusu) dönüştürülmesine yardımcı olmuştur.

Doğurganlık ve Cinsel Hormonları

Kordiseps (Cordyceps)  Mantarının Sağlık Açısından FaydalarıKuzey Hindistan ve Nepal’de, kordiseps Himalaya viagrası olarak bilinir. Görünüşe göre, yerel çobanlar ilk olarak kordispes yiyen yaks, keçi ve koyunların çok daha güçlü ve daha aktif hale geldiğini gözlemlemişlerdir. Daha sonra, mantar canlılığı arttırmak ve afrodizyak olarak popüler hale gelmiştir. Birkaç çalışma, bunun için bazı gerçekler olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca sıçanlarda ve domuzlarda sperm sayısını ve kalitesini arttırmıştır. Her iki tür – C. sinensis ve C. militaris – ayrıca farelerde ve sıçanlarda seks hormonları estradiol ve testosteron düzeylerini arttırmıştır.
Bu hormonal artış muhtemelen kordisepsin doğurganlığı artıran etkilerinin altında yatmaktadır. Ayrıca, testosteron kas oluşumunu destekler ve yukarıda belirtilen egzersiz faydalarına katkıda bulunur. Ve bir ek olarak, testosteron libidoyu, özellikle düşük seviyeli insanlarda artırır.

Kalp

Kordiseps, farelerde doymuş yağ ve kolesterol bakımından yüksek diyetlerin neden olduğu yüksek kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmıştır . Buna karşılık, kan damarlarını koruyabilir ve tıkanmalarını önleyebilir. Kordiseps’ten izole edilen bir polisakkarit bu etkiyi taşıyabilir ve farelerde kolesterol ve trigliseritleri azaltmıştır. Mantardan gelen cordycepin de kalbi koruyabilir. Plak oluşumunu engelleyen fareler kalp hastalığı riskini azaltmıştır. Sıçanlarda, kordiseps düzensiz kalp atışlarını önlemeye yardımcı olmuştur. Aynı zamanda, farelerin kalplerinde yetersiz oksijen verilmesinden sonra oksidatif stresi azaltmış ve iyileşme sağlamıştır.

Beyin Fonksiyonu

Hayvan çalışmalarına göre, kordiseps iyi bir nootropik ve beyin koruyucu tıbbi mantar olabilir. Beyin dolaşımını artırdığı ve beyin hücresi hasarını azalttığı görülmektedir, ancak bunun insanlarda doğru olup olmadığını henüz bilinmemektedir. Gerbillerde (bir tür çöl faresi), cordyceps kısa süreli hafıza kaybını ve inme nedeniyle nöron kaybını önlemiştir. Beyin dolaşımının zayıf olduğu durumlarda da yardımcı olabilir.
Kordiseps hafıza kaybına karşı koruma sağlamış, beyin hücresi hasarını önlemiş ve demanslı farelerin beyinlerinde iltihabı azaltmıştır. Aynı zamanda yeni nöronların doğumunu ve büyümesini arttırmış ve sıçanlarda hafıza kaybını azaltmıştır. Parkinson hastalığına sahip sıçanlarda kordiyazin hareketi geliştirmiş, dopamin nöronlarının kaybını ve beyin iltihaplanmasını azaltmıştır.

Cilt Sağlığı

Kordiseps, cilt bakım ürünlerinde kullanımı hala yaygın olmasa da, bazı cilt koruması sağlayabilir. Bir çalışmada, kordiseps, serbest radikalleri azaltarak ve antioksidanları artırarak cilt hücrelerini UVB radyasyonuna bağlı hasardan korumuştur. Başka bir hücre çalışmasında, cilt kollajeninin parçalanmasını önlemeye yardımcı olmuş ve SPF 25’e eşdeğer UV koruması sağlamıştır. Kordiseps ayrıca egzamalı farelerde cilt iltihaplanmasını azaltmıştır.

Depresyon

Kordiseps, beyindeki adrenalin ve dopamin reseptörlerini aktive ederek sıçanlarda depresyon semptomlarını azaltmıştır. Farelerde kordiyazin, depresyon semptomlarını yaygın antidepresan ilaç imipraminden (Tofranil) daha hızlı ve daha güçlü azaltmıştır.

Ağrı

Kordiseps (Cordyceps)  Mantarının Sağlık Açısından FaydalarıKordiseps, sıçanlarda ağrıyı azaltmış ve hayvanlarda ağrıyı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan kontrol ilacı fenilbutazondan daha etkili olmuştur. Kordiseps, inflamasyonu artırmak için genetik bir anahtar görevi gören bir molekül olan NF NB’nin aktivasyonunu önleyerek artritik sıçanlarda ağrı ve iltihabı azaltmıştır.

Kemik Kaybı (Osteoporoz)

Daha yaygın kordiseps türleri olan C. sinensis, osteoporozlu sıçanlarda kemik yoğunluğu ve mineral içeriği kaybını önlemiştir. Buna karşılık, güçlerini de arttırmıştır. Farelerde, diğer cordyceps türleri, C. militaris, bakteriyel toksin LPS’nin iltihaplanması nedeniyle kemik kaybını önlemiştir.

Yaşlanma

Kuzey Hindistan’da, cordyceps, uzun ömürlü bir ilaç olarak oldukça değerlidir. Geleneksel iddialara rağmen, sadece bir bilimsel çalışma yaşlanma karşıtı potansiyelini araştırmıştır. Hızlandırılmış yaşlanan farelerde, kordiseps anahtar antioksidan düzeylerini arttırdı, oksidatif stresi azaltmış, beyin ve cinsel işlevi iyileştirmiştir.

Kanser

Aşağıda, cordyceps’in potansiyel antikanser etkileri hakkında bazı ön araştırmaları bulunmaktadır. Hiçbir koşulda geleneksel kanser tedavilerini kordiseps veya başka takviyelerle değiştirilmemelidir. Destekleyici bir önlem olarak kullanmak istiyorsa, beklenmedik etkileşimlerden kaçınmak için doktorla görüşülmelidir. Cordyceps, deri, bağışıklık hücresi (lenfoma), akciğer ve karaciğer kanserli farelerde kanser büyümesini yavaşlatmış, tümör boyutunu azaltmış ve hayatta kalma süresini arttırmıştır. Ayrıca kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olmuştur.
Hücre temelli çalışmalarda, kordipepslerden gelen klisefin, ergosterol ve polisakkaritler, kanser benzeri davranmaya başlayan hücreleri çıkarmak için gerekli programlanmış hücre ölümünü tetiklemiştir. Bu bileşikler ayrıca kanserle savaşan bağışıklık hücrelerinin (makrofajlar ve doğal öldürücü hücreler) aktivitesini arttırmış ve kansere besin sağlayan kan damarlarının büyümesini engellemiştir.
Ana aktif bileşik kordiyazin de beyin ve ağız kanseri hücrelerini kanser tedavisine daha duyarlı hale getirmiştir. Bununla birlikte, kordiseps tüm kanserler için yararlı olmayabilir. Bazı prostat kanserleri, testosteron ve dihidrotestosteron gibi androjenler tarafından beslenebilir. C. sinensis, testosteron düzeylerini arttırma kabiliyeti nedeniyle farelerde prostat kanseri büyümesini arttırmıştır.

Kaynakça:
hackspirit.com
herbaffair.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku