Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş Sızlaması Nedir? Diş Sızlamasına Evde Doğal Yöntemler

1 483

Diş Sızlaması Nedir? Diş Sızlamasına Evde Doğal YöntemlerDiş sızlaması, dişteki ani olarak oluşan ağrılardır. Birçok insan diş sızlaması ile karşı karşıya gelebilir. Diş sızlaması genellikle çok soğuk, sıcak, tatlı yiyeceklere karşı meydana gelebileceği gibi dişteki başka problemlerden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir.
Diş sızlaması diş minesindeki hassasiyetten kaynaklı olabilir. Diş minesinde hassasiyet var ise dişte çürük, dişte aşınma, diş eti çekilmesi gibi durumlar olabileceği gibi dişleri yanlış fırçalamaktan, beslenme şeklinden kaynaklı hassasiyetler de ortaya çıkabilir.
Diş sızlamaları diş tedavilerinden sonra da ortaya çıkabilir. Ayrıca diş çürükleri de dişte sızlamaya sebep olur. Diş sızlamaları geçici değilse sebep büyük ihtimalle diş çürüklerinden kaynaklıdır.
Diş sızlaması rahatsız edici bir durumdur. Yaz günlerinde ferahlamak için yenen dondurmalar, soğuk meyve ve içecekleri tüketmek bir kabusa dönüşebilir. Sadece soğuk değil sıcak yiyeceklerde diş sızlamasına sebep olur. Ayrıca tatlı yendiği zaman da dişlerde sızlama ortaya çıkar. Diş sızlamalarından kurtulmak için yapılabilecekler şunlardır:

Diş Sızlaması Nedir? Diş Sızlamasına Evde Doğal Yöntemler1- Diş Fırçalamak: Diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşlarda edinilmesi gerekir. Dişler çıktıktan sonra düzenli olarak fırçalanması gerekir. Çünkü yenilen her yenilen, içilen her şey dişlerde kalıntı bırakır. Eğer dişler temizlenmez ise dişlerde sorunlar, çürükler oluşmaya başlar. Ayrıca diş fırçalarken dişlerin yıpranmaması için yumuşak diş fırçaları tercih edilmelidir. Diş sızlamalarına iyi gelen diş macunları ile dişleri fırçalamak dişleri sızlayanların rahatlamasını sağlar.
2- Doğal Çözümler: Diş sızlamaları geçici ise bu sızlamalara geçici çözümler de uygulanabilir. İlk olarak sızlayan dişin üzerine karanfil koymaktır. Ya da karanfil yağını bir pamuğa damlatıp dişin üzerine koymaktır. Bir müddet sonra diş sızlamasının azaldığı görülecektir.
Diğer bir doğal çözüm ise sızlayan dişin üzerine sarımsak koymaktır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak aynı zamanda diş iltihaplarına da iyi gelir.
Tuzlu su veya sirkeli su ile yapılan gargaralarla da diş sızlamaları hafifletilebilir.
3- Ağrı Kesici İçmek: Ağrı kesici geçici bir çözüm olarak kullanılabilir ve kişiyi rahatlatır.
4- Diş Hekimine Gitmek: Diş sızlaması sürekli oluyorsa bu durum kesinlikle geçiştirilmemelidir. Doğal çözümlerle ya da ağrı kesicilerle geçici rahatlamalar sağlanabilir. Ama bu rahatlamaların geçici olduğu unutulmamalıdır.

Diş Sızlaması Nedir? Diş Sızlamasına Evde Doğal Yöntemler Diş problemleri kendi kendine geçmez ve her geçen gün dişteki problem artar ve tedaviye geç kalınırsa diş kaybedilebilir.
Dişlerdeki sızlamanın bir gösterge olabileceği düşünülmeli ve vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurulmalıdır. Eğer dişte çürük oluşmuşsa, çürük temizlenir ve dolgu tedavisi yapılır. Böylece çürüme durdurulmuş olur. Dişteki çürüme kanal tedavisi ile de halledilebilir.
Dişte iltihaplanma var ise antibiyotik tedavisi uygulanır.
Herkes sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak ister. Ama beslenme, genetik faktörler, alışkanlıklar dişlerde problemlere sebep olabilir. Dişlere her koşulda iyi bakmak gerekir.

Kaynakça:
https://purtukal.com/agrisi/dis-agrisi/dis-sizlamasina-ne-iyi-gelir.html
https://multiyasam.com › Sağlıklı Yaşam

Yazar: Serpil Altunyay

1 yorum
  1. Oğuz diyor

    Arkadaşlar bilmeyenler için; sızlayan dişin üzerine diş fırçasına sürdüğünüz diş macununu koymanız yeterli 1 dakika gibi kısa sürede sızıyı dindirecektir ben 2-3 ayrı diş macunuyla denedim hepsinde aynı etkiyi gördüm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku