Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş Telinde Doğru Bilinen Yanlışlar

0 162
Diş Telinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş teli tedavi süreci bireylerin yanlış algılarını da barındıran pek çok etmene sahiptir. Bu algıların kırılması ve düzenlenmesi sağlıklı bir sürecin oluşturulması adına önemlidir. Ortodonti sürecine yön verecek olan ana etmenler aşağıda sıralanmıştır. Bu adımların etkili bir biçimde açıklanarak ifade edilmesi gerekmektedir. Bu etmenler hem diş teli fiyatları/ortodonti fiyatları üzerinde etki sahibi olacaktır hem de sürecin başlamasını, ilerlemesini ve sonlanmasını da içerebilecektir. Aşağıda verilecek olan etmenler diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine etki sahibi olacak olan etmenlerdir. – Bu yazı Alpdent’in yazıları baz alınarak hazırlanmıştır. –

1) Diş teli nasıl takılır sorusu kullanılan yönteme göre değişme gösterir:

Diş teli nasıl takılır sorusu kişilerce en çok bilinmek istenen ana sorudur. Ancak kullanılan yöntemler, braketler bu durum üzerinde etki sahibidir. Günümüzde çok çeşitli diş telleri üretilmektedir. İlk üretilen metal teller amacına uygun ve hızlı gelişime açıktır. Ancak ilerleyen dönemlerde estetistiksel etmenler de göz önüne alındığında revize edilmesi istenmiştir. Direkt diş üzerine konumlanan metal braketler yerini estetistiksel anlamda katkı verecek olan şeffaf tellere bırakmıştır. Bu tellerin üretimi ile yetişkin bireyler özellikle sürece katılmaya daha istekli olmuşlardır. İlerleyen dönemlerde ise lingual teller çıkmıştır. Bu tellerin uygulanması ise tam tersi olarak içten yapılmaktadır. Dişlerin iç kısımlarına yapılan konumlanma sürece yenilik getirerek artık görüntü etmenini tamamen ortadan kaldırmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta ise iç kısımda olan diş telinin dilde yaralanmalar meydana getirmesi etmenidir. İyi düşünülerek ihtiyaca uygun seçimlerin yapılması sağlanmalıdır.

İfade edildiği gibi pek çok müdahale yöntemi iç içedir. Bazı durumlarda özellikle pekiştirme aşamalarında veya çocukların konumlanma sorunlarına çözüm getirmek adına plaklar da kullanılmaktadır. Plak kullanımı küçük yaşta bireylerde kolayca ve büyüme yoluyla dişleri istenen konumlara getirmek için kullanılmaktadır. Plaklar kolayca çıkarılıp temizlenir ve kolaylık sağlar. Yetişkin bireylerde konumlanma sorunları diş teli ile çözümlenirken plaklar pekiştirme aparatı olarak tercih edilmektedir. İstenen konuma gelen dişler pekiştirici plaklar ile günün belirli saatleri kullanılır. Kalıcılık esaslanması amaçlanır. Şeffaf diş teli/ görünmez diş teli de süreç içinde tercihi fazla olan türler arasındadır. Bu türler yetişkin bireylerce süreci daha tatmin edici biçimde ilerletmek adına gereklidir.

2) Diş teli acı meydana getirmez:

Diğer bir anlış anlaşılma tedavi sürecinde acı hissinin oluşacağıdır. İlk teller takılınca ağızda alışma evresi oluşması beklenir. Birkaç gün tam olarak kişi ağzındaki yeni aparata uyum sağlayamayacaktır. Ama birkaç gün sonunda sorunları çözülecektir. Muayene aşamasında teller takılırken çeşitli yardımcı alet kullanılacaktır. Kullanılan aletlerin amacı takım işlemini hızlandırmak ve sağlıklı bir biçimde ilerlemesine katkı sağlamaktır. Tükürük seviyesi dahi yerinde olması adına gerekli pek çok etmen telleri yerleştirilirken kullanılır ve bireyde hiç acı hissi oluşturmaz.

3) Dişler tekrar eski konumlarına dönmez:

Teller dişlerinizde 2-2,5 yıl süre ile kalacaktır. Bu süre zarfı bireyin ağız yapısı ve sorunları ile şekillenmektedir. Süreç sonuna gelinmesi demek artık sorunların çözümlenmesi demektir. Sürecin sonuna gelmek her tedavi türünde her zaman aynı sürede olmamaktadır. Örneğin görünmez diş teli / şeffaf diş telinde kalınması gereken süre metal tellere göre daha fazla olabilmektedir. Bu yüzden iyice değerlendirme yapılıp üzerine de plaklarla pekiştirme sağlandığı vakit artık hareket halindeki diş uygun konumu bulmuş olacaktır. Yerine oturup sağlamlaşabilmektedir.

4) Tedavi süreci çürük oluşumlarına sebebiyet vermez:

Tedavinin ana amacı dişlerin sağlamlığını koruyarak konumlanma sorunlarına gerekli çözüm önerilerini sunmaktır. Bu önerileri yerine getirmek için büyük titizlik ile çalışılmaktadır. Braket denilen küçük yapılar dişlerin istenen konumda kalması için gereklidir. Bu adımlarda braket türü ve seçimine de dikkat edilir. Braketler diş üzerinde yapışıklardır. Bu nedenle alt kısımları çürük oluşumuna sebebiyet vermezler. Ancak kenar kısımlarının iyice temizlenerek bakteri oluşumuna engel olunması gerekmektedir. Oluşan bakteriler git gide birikerek koyulaşmalar meydana getirirse artık çürümeler görülebilir sinyalini vermiş olur. Bu durumda diş teli fiyatları/ ortodonti fiyatları da etkilenerek maliyetlerin artacağı yöntemlere yönelim gerekebilir. Gerekli temizlik ve bakımın sağlanması ile çürümeler asla gözlenmeyecektir. Birey burada gerekli adımları takip ederek rutin oluşturmalıdır.

5) İstenen besinlerin tüketimini azaltmaz:

Süreçte ilk başta adaptasyonun sağlanması gerekir. Sağlanan adaptasyon ile birey artık kaldığı yerden rutin yaşamına geri dönebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gerekli olacak olan noktalar da mevcuttur. Özellikle katı besinlerin tüketilmeyeceğine yönelik algılar fazladır. Bu durum doğru değildir. Bireyler ilk başta kabuklu ve sert besinleri bölerek tüketirlerse daha yararlı olacaktır. Öteki türlü yapılara hasar verici etmenler meydana gelebilmektedir çünkü kişi henüz bu yapılar ile besin tüketmeye alışkın değildir. İlk olarak alışması beklenir. Daha sonra istediği besin türüne yönelebilmektedir. Bireyler süreç içinde bazı besin türlerini tüketirken dikkat etmelidir. Örneğin çok leke bırakan, yapışkanlı, temizliği zor besinler süreç içinde tercihi azaltılmalıdır. Aksi halde temizleme süreci kişiye zorluk çıkarır. Etkili temizlenememe durumu da bireylerin çürümelerinin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

6) Temizlik ve bakıma önem vermek gerekmektedir:

Sürecin altın kuralı bireyin temizliğinin ve bakımının güzel ve etkili bir biçimde yerine getirilmesidir. Kişi görünmez diş teli/ şeffaf diş teli veya metal diş tellerini her gün belirli zaman aralıklarda temizlemeli bakımını yapmalıdır. Eğer temizlik yapılmazsa bu durum problem durumlarını ortaya çıkarabilmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmeleri düzenlenirken en çok bu kriterin çıkardığı sorunlara yönelik adımlar atmaktadır. Bu adımda bireylerin kendi sorumluluğunu kabul ederek dikkatle ilerlemeleri gerekmektedir. Doktorun önerdiği aparatları kullanarak temizliğini yapmalı, böylece yapılarına gelecek zararları korumuş olmalıdır.

7) Ortodonti sürecini her uzman yerine getiremez:

Alanında uzman ortodontistlerin aldığı eğitimler çerçevesinde gerekli adımlar uygulanmalıdır. O alanda deneyimi olmuş ortodontistler sayesinde sağlıklı gelişim ve ilerleme sağlanır.

8) Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmeleri belirlerken doktorlarla işbirliği yapılır:

Diş teli fiyatları/ ortodonti fiyatları süreçteki tüm etmenlerden etkilenerek düzenlenmektedir. Bu etmenler arasında kullanılacak olan ürünün türü, maliyeti, nereden geldiği gibi pek çok sorun ortaya konmaktadır. Diş teli nasıl takılır sorusu aslında maliyeti biçimlendiren ana sorudur, orada gerekli yöntem belirlenmekte ve ona uygun planlamalar sağlanmaktadır. Diş teli fiyatları/ ortodonti fiyatları çok bileşenli yapılardır. Ana düzenlemeler diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine göre düzenlenerek şekillenmektedir.
Süreç içerisinde diş teli fiyatları/ortodonti fiyatları bireyleri en çok düşündüren ana etmendir. Bireyler bu etmen sebebiyle sürece başlamamakta, tereddüt etmektedir. Ödeme olanakları, diş teli fiyatları 2019 yılındaki değişimleri ve düzenlemeleri ile oluşturularak ve kişilere kolaylık sağlaması için öncülük edilmelidir. Diş teli fiyatlarının kişilerin kaçması için bir etmen olmaması adına tüm birimler gerekli düzeni kurmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku