Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diş Apsesi Nedir? Tedavi İçin Ne Yapılmalıdır?

0 479

Diş Apsesi Nedir? Tedavi İçin Ne Yapılmalıdır?Dişte apse varsa öncelikle doktora başvurmak gerekir. Doktora geç gidilirse olayın boyutları büyür ve daha başka diş ve ağız hastalıklarına neden olur. Eğer apse yeni evredeyse antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Diş apsesi olanlar evde dişe alkol ve rakı uygulaması yaparlar Bu tamamen yanlıştır. Çünkü apse dış yüzeyde değil içtedir. Böyle uygulamalar hastalığın gecikmesine neden olur.

Dişte apsesi olan kişiler öncelikle ağız sağlığına çok dikkat etmelilerdir. Daha sonra doktor tarafından verilen ilaçları tam zamanında ve düzenli olarak kullanmalıdırlar. Apse olan kişiler yatarken yumuşak yastık kullanmalıdırlar. Diş apsesi tedavi edilmediği durumda, eninde sonunda diş kaybedilir. Ayrıca ağız içi enfeksiyona, geçmeyen ve düzelmeyen şişliklere ve hatta kemik enfeksiyonlarına kadar gidebilir. Ağrı veya şiş olmasada apse içten olabilir ve mutlaka tedavi olunmalıdır. Şişlik veya ağrı olmaması dişte apse olmamasının anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda her zaman olmasada çok tatlı yenildiğinde hafif ağrı hissedilir. Bu ağrı önemsenmeli ve tedavi edilmelidir.

Diş Apsesi Nedir? Tedavi İçin Ne Yapılmalıdır?Halk arasında diş apsesi olanlarda sıcak ve soğuk uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar yanlış değildir fakat apsenin hangi evreye bağlı olarak yapılmasına sadece doktor doğru kararı verebilir. Örneğin; iltihaplı apselere önce ilaç tedavisi sonra soğuk sıcak tedavi yapılır. Ayrıca yanlış yapılan sıcak soğuk tedavi şişliğin daha çok yayılmasına neden olur. Bu nedenle bu tedaviyi diş hekiminin belirlemesi doğrudur.

Diş apsesi oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Bu iltihap tüm vücuda yayılabilir. Eğer ki dişimizde apse varsa ve hemen doktora gidemiyorsak ilk yapacağımız ağrı kesici ilaç almaktır. Ayrıca ağzı saat başı tuzlu ılık suyla gargara yapmak ağrının hafiflemesine neden olur. Soğuk ve sıcak içecekler değil ılık içecekler tercih edilmelidir.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku