Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Yöntemlerle Geleneksel Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

2 286

Saç bakımı önemlidir. Saçlarınıza düzenli bir bakım uyguladığınızda daha sağlıklı ve sağlam olduklarını göreceksiniz. Bu size hem estetik olarak hem de sağlık olarak bir kazanç sağlar. Saçlarınıza bakım yaparken kullanacağınız ürünlerin saç tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bu sayede beklediğiniz faydaları görebilir ve de saçlarınıza sağlıklı bir bakım yapabilirsiniz. Peki saç bakım ürünleri dışında, saçlarınızın bakımını yapabileceğiniz doğal saç bakım yöntemleri nelerdir? İşte bilinmeyen ama oldukça etkili olan o yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

1. Zeytin Yağı

8103_69Kesinlikle saç bakımını doğal bir şekilde yapmak isteyenler için en başarılı doğal gıdalardan birisidir. Belki şimdiye kadar doğal zeytin yağının insan sağlığına olan sayısız faydasını duymuşsunuzdur ve bu sağlık faydalarından birisi ve önemlisi diyebileceğimiz etkiler ise daha çok insan saçının gelişimindedir. Öyle ki zeytin yağı ile uygulayacağınız yaklaşık 45 dakikalık bir masaj, saçlarınızın köklerinden itibaren güçlenmesi ve doğallığını kazanması konusunda yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında bir şampuan ile yıkamayı unutmayın.

2. Sirke

Saçınızın esnekliğini ve güzel görünümünü kaybettiğini düşünüyorsanız, yapabileceğiniz işlem basit. Sadece sirke işinizi görebilecek doğal bir çözümdür. Aynı zamanda uzun süreli güneş altında kaldıysanız ve üstelik saçlarınız korumasızken, o halde saçlarınız zarar görmüş demektir. Sirke ile uygulayabileceğiniz saç bakım yöntemi aynı zamanda çeşitli zararlı dış etkenlerin saçınız üzerindeki etkilerini de ortadan kaldırarak, eski mükemmel görünümüne kavuşmasını sağlayacaktır.

Mükemmel bir karışım için ipucu : 1 yemek kaşığı elma suyu sirkesi + 2 yemek kaşığı zeytin yağı + 3 yumurta beyazı

Yukarıdaki karışımı saçlarınızı yıkamadan önceki 30 dakika boyunca uygulayın sonrasında bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve durulayın.

3. Sıcak Sudan Uzak Durun

Saçlarınızı asla aşırı sıcak bir su ile yıkamayın. Belki bu sayede daha iyi temizlendiğini düşünebilirsiniz ancak durum tam tersidir çünkü sıcak suyla etkileşen saçlar daha kırılgan olur, aynı zamanda daha da kurudur. En uygun ideal sıcaklık ayarı ise ılık diye tabir edilen, soğuk olmayan derecedir.

4. Yumurta

Yumurta bir protein kaynağı olarak biliniyor ve saçlarımızın büyük bir kısmı da aynı zamanda proteine ihtiyaç duymaktadır. Bu özellik bile yumurtanın saçınızın sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaya yeterlidir. Araştırdığınızda doğal saç bakım yöntemleri arasında yumurta ile yapılabilen pek çok bakım kürü olduğunu görebilirsiniz.

Zarar görmüş, kırılgan ve duruşunu kaybetmiş saçlarınızı eski formuna kazandırmak ve daha güzel görünmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz en etkili doğal yöntemlerden birisi de yumurta ile doğal bakım yöntemidir. Hem de maliyeti açısından son derece uygun ve de hemen hemen her mutfakta bulunan yumurta ile hazırlanması da bir o kadar kolaydır.

Yapmanız gereken çok basit. Sadece 1 yumurtayı ve 2 yemek kaşığı kadar doğal zeytinyağını karıştırın bu karışımı 15 dakika boyunca saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve durulayın.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Melek diyor

    Ben saç bakımıma mümkün olduğunca dikkat eden birisiyim çünkü saçlarım çok çabuk yıpranıyor bu sebeple uzun süre ürünler denedim. Evde yapılan karışımları denedim ama çok vaktimi alması birde anlık, yani sadece saçımda olduğu sürece saçımı güzel gösteriyor olması beni rahatsız etti. Bu sebeple kalıcı olucak ve evde kısa sürede yapabileceğim bir şeyler ararken liquid keratin kullananların kalıcılığından memnun olduğunu okudum hemen bende aldım denemek için ve sonuç çok güzel. Saçlarım tam istediğim gibi canlı duruyor ürünlerin uygulaması kolay en önemlisi de etkisi kalıcı oluyor. Öyle liquid keratin seti bitince hemen saçım eski haline dönmüyor maddi olanaklar sebebiyle bazen alamadığım oluyor birkaç ay ama sorun yaşamıyorum hiç, sanki hala kullanıyormuşum gibi güzel görünmeye devam ediyor.

  2. Tuğçe diyor

    Saçlarım için bir çok karışım ve ürün denedim ama kalıcı ve etkili bir çözüm bulamamıştım artık evde keratin bakımı yapıyorum hem kalıcı çözüm sağlıyor hem de saçlarıma çok iyi geliyor çözümü buldum yani :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.