Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebeliğe Hazırlık İçin Genel Öneriler Nelerdir?

0 376

8104_6Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar vardır. Herşeyden önce artık normal bir hayat yaşantısı sürdürmeye biraz ara vermeniz gerektiğini unutmayın. Bu durum kimi zaman hiç yaşamadığınız şeyleri yaşamayı ve de hiç olmadığınız kadar hassas olmanızı gerektirebilir. Ancak dikkat edebileceğiniz bazı önemli ayrıntılar sayesinde gebelik dönemini hem daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilir hem de mutlu ve enerjik hissedebilirsiniz. Peki gebelik sürecine başlangıç dönemi olarak da belirtebileceğimiz gebeliğe hazırlık dönemine anne adayı kendisini ne şekilde hazırlamalıdır ve nelere dikkat etmelidir? İşte bu sorunun cevabına bu yazımızda kısaca değiniyoruz.

İlk Aşama; Doktor Kontrolü

Unutmayın ki sağlığınız ve de doğacak olan bebeğin sağlığı her şeyden önemlidir. Dolayısıyla gebelik sürecinde uyacağınız kurallar ve uygulayacağınız yaşam tarzı da doğrudan doktor kontrolü sonuçlarına göre belirlenecektir. Bu sayede hem daha rahat hem de sağlıklı bir dönem geçirmeniz sağlanır.

8104_1Doktor kontrolü aslında gebe kalmadan önceki süreçte de önemlidir çünkü sahip olduğunuz kalıtsal bir hastalık yada benzeri türden sorunların belirlenebilmesi aşamasındaki testlerin uygulanması ve bunun sonucunda sağlıklı bir şekilde bir bebeği doğurabileceğiniz belirlenir. Öte yandan gerektiğinde bu süreçte ek bir ilaç kullanımı yada ek bir tedavi uygulanabilir ayrıca bebeğinizin sağlığını koruyacak çeşitli önlemler de alınabilir. Bu yüzden doktor kontrolü hem gebelik başlangıç sürecinde hem de öncesinde önemli bir test aşamasıdır diyebiliriz.

Özellikle bu doğum ikinci yada üçüncü olacaksa ve daha önceki doğumlarınızda çeşitli doğum sorunları yaşamışsanız (düşük yapma gibi) bu durumda doktor kontrolü sizler için çok daha önemli ve gereklidir.

Zararlı Şeylerden Uzak Durun

Unutmayın ki artık yalnız değilsiniz ve gebe kalmadan önce alıştığınız yaşam tarzı biraz aykırı olabilir ancak bu durum bebeğinize ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden bu alışkanlıklarınızı bırakmalı yada en azından minimum seviyeye getirmelisiniz.

Sigaradan Uzak Durun

Sadece sigarayı bırakmanız yetmez, aynı zamanda sigara içen ortamlardan da uzak durmalısınız. Sigarayı içenlerden çok o alanda bulunanların daha çok zarar gördüğünü unutmayın!

Alkol ve Uyuşturucu Kullanmayın

Kesinlikle uzak durulması gereken bağımlılıklardır ve bunun için yardım almanız daha güçlü olmanızı sağlar.

İlaç Kulanımına Dikkat

Bazı ilaçlar gebe durumunda olan anne adayları için uygun olamayabiliyor. Bu nedenle hazihazırda kullanmış olduğunuz bir ilaç varsa, ilgili ilacın hamileler için de uygun olup, olmadığını bir uzmana danışmanız gerekir. Eğer yeni bir ilaç alacaksanız da, uzmanınıza bu durumu belirtin.

Radyasyon Bulunan Alanlar

Bazı meslek kolları kimi zaman yada çoğu zaman radyasyon yayan alanlarda çalışmayı gerektirir. Eğer ki anne adayı da böyle bir meslek kolunda çalışıyorsa, gebelik durumunu üstlerine belirtip izin almalıdır.

Sağlıklı Bir Hayata Başlayın;

– Kahvaltı yapın
– Stresten uzak durun
– Ne istiyorsanız yiyin ama çok yemeyin
– Doğal beslenin
– Kısa süreli doğa-park yürüyüşleri

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku