Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Air Transat Nasıl Bir Havayoludur?

0 131

Air Transat, Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada‘nın sivil havacılık siciline kayıtlı bir ticari bir havayolu şirketidir. Kanada’nın önde gelen şehirlerinden Montreal’de merkezi bulunan Air Transat, ağırlıklı olarak tarifeli sefer düzenlemek yerine charter taşımacılığı yapmaktadır. Ülkenin Air Canada’dan sonraki en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Air Transat, ülke adını düşük maliyetli turlar düzenlemesiyle de bilinmektedir. Kuzey Amerika kıtasının en önemli charter taşımacılığı yapan şirketleri arasında yer alan Air Transat, resmi olarak Aralık 1986 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten yaklaşık olarak 1 yıl sonra 14 Kasım 1987’de ticari yolcu taşımacılığına başlayan Air Transat, kısa sürede başarılı bir süreç yaşamıştır. Ülkenin en önde gelen turizm şirketleri tarafından ağırlıklı olarak kiralanmaya ve charter seferler düzenlemeye başlayan Air Transat, günümüze dek uzanan 30 yıllık süreçte son derece başarılı olmuştur. Şirket merkezini Montreal’de tutan Air Transat, uçak filosunun da tamamına yakın bir kısmını yine Montreal’de bulunan Montreal Pierre Elliot Uluslararası Havalimanı’nda tutar. Bu hava meydanının haricinde ayrıca Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’nda da uçak bulunduran Air Transat, kimi zaman da Toronto merkezli seferler düzenlemektedir.Air Transat Nasıl Bir Havayoludur?

Charter taşımacılığı alanında ciddi bir faaliyet yürütmesine karşın şirket ayrıca tarifeli seferler de düzenlemektedir. Bu anlamda iki sektöre de hizmet veren Air Transat, küresel bir marka haline gelmiştir. Bünyesinde tam 30 adet ticari yolcu jeti bulunduran Air Transat, 63 farklı noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Bu destinasyonlar arasında tarifeli seferleri kapsayanlar olduğu gibi charter seferler için gerçekleştirilenler de vardır. Şirket sloganı; ”Vacation is calling” olan Air Transat, kar eden havayolu şirketleri arasında bulunur. Kanada’nın en büyük havayolu şirketlerinden olan Air Transat, yıllık olarak 3,6 milyar Kanada doları civarında bir gelire sahiptir. Ancak bu gelirin sadece ama sadece 43 milyar doları kar olarak şirket hanesine yazılabilmektedir. Bu anlamda son derece masraflı bir sektör olduğu oldukça açık olan havacılıkta neden havayolu şirketlerinin birer birer battığı ortaya çıkmaktadır. Çok riskli oluşu havacılık sektöründe çok fazla havayolu şirketinin iflas etmesine yol açsa da özellikle Amerika merkezli şirketler bu durumu en iyi idare edenler olarak göze çarpmaktadır.

Kanada’nın en önemli şirketleri arasında yer alan Air Transat, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 2,5 bin kişiyi istihdam etmektedir. Şirket 2001 yılına dek herhangi bir kazaya karışmamıştı. Aslında 2001 yılında yaşanan Air Transat kazası, tipik bir uçak kazası değildir. Toronto Lizbon seferini gerçekleştiren Air Transat uçağı yakıt depolarının teknik bir arıza sonrasında boşalmasıyla beraber yakıtsız kalmıştır. Uçak tek parça halinde yakıtı olmamasına karşın Airbus A330’ların sıra dışı rüzgargülü tasarımı sayesinde havada kalabilmiş ve de tek parça halinde iniş yapabilmiştir. Bu sefer, sivil havacılık tarihine geçen en önemli seferler arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku