Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Air France Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?

0 633

Air France, Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi Fransa’nın ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. Air France’ın şirket merkezi Paris’in kuzeyinde yer alan Tremblay-en-France bölgesinde yer alır. Fransa’nın en önde gelen markalarından biri olan Air France, Hollanda Kraliyet Havayolu olan KLM ile ortaklık kurmuştur. Bu ortaklık ayrıca SkyTeam çatısı altında da bir havayolu ittifakı olarak da sürmektedir. Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Air France, toplam 93 ülkeye tarifeli uçuş düzenlemektedir. Ayrıca 204 adet destinasyon noktası da bulunan Air France, bu anlamda Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Bu değerlere SkyTeam aracılığıyla yapacağı aktarmalı tarifeli seferler dahil değildir. 7 Ekim 1933 yılında kurulmuş olan Air France, yıllık yaklaşık 50 milyon yolcu taşıma kapasitesiyle de oldukça önemli bir şirket olduğunu göstermektedir. Air France’ın uçak filosu, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Charles de Gaulle ve Orly Havalimanlarında bulunmaktadır.

Air France Nasıl Bir Havayolu Şirketidir?Dünyanın faal en büyük 20 havayolu arasında yer alan Air France, uçuşlarının neredeyse tamamına yakın bir bölümünü Charles de Gaulle Havalimanı’ndan yapmaktadır. Buradan tarifeli uçuşlar düzenleyen Air France, ağırlıklı olarak Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika hatlarında faaliyet göstermektedir. ”France is in the air” sloganını kullanan Air France, bünyesinde 233 adet uçak bulunmaktadır. Merkezi Charles de Gaulle Uluslar arası Havalimanı’nda bulunan Air France, SkyTeam havayolu ittifakının ortağı KLM ile beraber en büyük havayolu şirketidir. Yıllık geliri yaklaşık olarak 9 milyar dolar olan Air France, bünyesinde yaklaşık olarak 70 bin kişiyi de istihdam etmektedir. İstihdam alanında bir çok dünyaca ünlü havayolu şirketini geride bırakmayı başaran Air France, bünyesinde başta Airbus olmak üzere Boeing de dahil birçok ticari yolcu jeti bulundurmaktadır.

Günümüz itibariyle Airbus üretimi 18 adet A318, 40 adet A319, 45 adet A320, 23 adet A321, 15 adet A330, 9 adet A340, 10 adet A380’ni filosunda barındıran Air France, ayrıca da Airbus’a 21 adet A350 siparişi vermiştir. Bunun yanı sıra 68 adet Boeing 777 ve 2 adet de 787 bulunduran Air France, 14 adet 787 daha sipariş etmiştir. Çok büyük bir uçak filosuna sahip olan Air France, Almanların ve dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden Lufthansa ile doğrudan rekabet halindedir. Ancak Lufthansa, Air France’ın çok ilerisinde bir performans sergilemektedir. Air France, 2015 yılında başta Boeing 747 serilerinin tamamını elden çıkarmış ve filosunda gençleşmeye gitmiştir. Air France, tarih boyunca oldukça temiz bir uçuş geçmişine sahip olmuştur. Ancak 2009 yılında firmanın adı bir kazaya karışmıştır. Air France, 447 sefer sayılı Rio de Janeiro Paris seferini yapan Airbus üretimi A330-200 tipi yolcu uçağı Atlantik Okyanusu’na düşmüş ve kazadan kurtulan olmamıştır. Yapılan teknik araştırma sonucu kazaya pilot hatasının neden olduğu anlaşılmıştır.

Kaynakça:
Air France Fleet

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku