Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sahte Balın İnsana Verdiği Ciddi Zararlar

0 583

Sahte Balın İnsana Verdiği  Ciddi ZararlarBal arılar tarafından üretilen hayvansal bir gıda olduğu gibi farklı çeşitleri de mevcuttur. Bunlar; petek balı, çam balı, kestane balı, kekik balı vb.
B vitamini açısından çok zengindir. Hakiki bal tüketildiğinde vücut için çok faydalıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı korunmak ya da hastalıkların tedavisinde yardımcı bir besin olarak tüketilir. Bal besin değeri bakımından güçlü olduğu için ve alerjik etki yaratabileceğinden dolayı 1 yaşının altındaki bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Bal enerji verir, kendini yorgun hisseden kişiler bal tüketmelidir. Bal göz sağlığı için yararlı olduğu gibi sindirim sisteminin düzenlemesini sağlar. Bal kan şekerini düzenler. Eğer hakiki bal ise şeker hastaları bile tüketir. En çok bilinen faydalarından biri öksürüğe iyi gelmesidir. Farklı karışımlar yaparak ya da en basitinden ballı süt içmek bile boğaza ve öksürüğe iyi gelir. Yüksek tansiyona, kansızlığa, kalıp rahatsızlıklarına da iyi gelir. Yalnız balın faydaları ancak balın gerçeğini tüketenler içindir. Günümüzde hakiki bal bulmak oldukça zordur.

Sahte bal tüketmenin çok zararı vardır. Bunların en başında da şeker oranının yüksek olmasıdır. Kanser hücreleri şekeri çok sever, bu yüzden kanser hastalığının tetikleyicisidir. Özellikle şeker hastaları da çok dikkatli olmalıdır. Sahte bal kandaki şeker oranını hızla yükseltebilir. Kişi komaya bile girer. Bu yüzden her ne olursa olsun bal tüketimi azar azar ve dikkatli olmalıdır. Yine tansiyon hastaları da riske girer. Kimyasal içermeyen bal bağışıklık sistemini güçlendirirken sahte bal bağışıklık sistemini çökertir.
En çok tüketilen bal arıların çiçek nektarlarını toplayarak yaptığı baldır. Balın üretim tarihi çok eskilere dayanır. Bal yüzyıllar boyu şifa kaynağı olarak görülmüştür. Yalnız günümüzde bal tüketimi yapılırken en çok merak edilen husus balın gerçek olup olmadığıdır. Bunu kolayca tespit etmek ise oldukça zordur. Pahalı bir bal bile gerçek bal olmayabilir.

Sahte Balın İnsana Verdiği  Ciddi ZararlarEn doğru tespit ancak laboratuvar ortamında yapılır. Ama en çok bilinen balın buzdolabına konduğunda şekerlenmesidir. Ve bal kaşıktan dökülürken kesintisiz dökülür. Gerçek balın tadı insanın damağında kalır.
Bal öyle bir besindir ki gerçeği tüketildiğinde fayda verir sahtesi tüketildiğinde zarar verir. Bunun için çok dikkatle alınması gerekir. Kilo problemi olanlar çok bal yerlerse daha çok kilo alırlar. Sahte baldaki şeker oranının yüksek olması kilolu kişileri çok etkiler. Özellikle kaymakla tüketilmesi kalori miktarının daha artırır.
Bal alırken şişedeki balın içeriği okunmalıdır. Şartlarının uygun olup olmadığına göre bal alınmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.