Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğum Sonrasında (Lohusalıkta) Görülebilen Kanama Çeşitleri

0 3.859

Doğum Sonrasında (Lohusalıkta) Görülebilen Kanama ÇeşitleriLohusalık dönemi, hamile olan kadınların, normal doğum veya sezaryen ile doğum yaptıktan sonra 40 gün (6 hafta) kadar süren psikolojik ve fizyolojik olarak etki gösteren bir süreçtir. Bu süreç her kadına göre değişim gösterebilir. Lohusalık dönemi kadın için önemli bir dönemdir çünkü bu süreçte farklı hastalıklar ve sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle lohusalık dönemi çok dikkatli geçirilmelidir. 40 gün sonrasında vücut normale döner ve kadın adet görmeye başlar, emziren annelerde bu süre değişiklik gösterebilir.

Lohusalık Dönemde Kanamalar

Normal doğum yapan kadının bu dönemde 500 ml’den fazla 20-25 gün süren, sezaryen ile doğum yapan kadının 1000 mililitreden fazla 10-15 gün süren kanaması olması normal karşılanmaz. Bu kanama adet kanamasından farklı, taze kırmızı renkte görülür. Kanamanın miktarı çok önemlidir kısa zamanda anneyi şoka sokabilir.

Doğumdan sonra olan kanamaya Lochia (loşia) denir ve 3 tip kanama şekli vardır.

Lochia Rubra: Kanama genelde birinci ile üçüncü gün arasında sürer. Adet kanaması gibi rengi kırmızı ve pıhtılar şeklinde görülür.

Lochia Seroza: Kanama dördüncü ile onuncu gün arasında sürer. Gelen akıntı pembe, açık kahverengi şeklinde görülür.

Lochia Alba: Kanama onuncu gün başlar 3-4 hafta kadar sürer. Rengi açık sarıdır, mukus içeren akıntı şeklinde görülür.

Atoni Kanama: Doğum yaptıktan sonra rahim kasının kasılamaması ya da yanlış kasılması ile ortaya çıkar. Normalde doğumdan sonra rahim eski haline döner ve kasılmaya başlar, bu hareket hacmi küçülttüğü için kanama fazla olmaz. Kanama bir zaman sonra durur. Atoni kanamasında annede; tansiyon düşüklüğü, göz kararması, baş dönmesi, nabız hızlanması ve bayılma gibi etkenler görülebilir.

Doğum Travmasına Bağlı Kanama: Doğum sırasında verilen suni sancılar, sancıları arttırması için verilen ilaçlar, rahim ağzının veya vajinanın yırtılması ile meydana gelen kanamadır. Doğum gerçekleştikten sonra annede titreme nöbeti görülebilir bu durum çok ciddi olmamakla birlikte daha sonra geçer.

Enfeksiyon: Doğumdan sonra lohusalık başladığında ilk 24 saatte kendini gösterir. Günde iki veya daha fazla lohusanın ateşinin 38 dereceden fazla olmasıyla ortaya çıkan durumdur. Rahim içi iltihaplanması en sık görülen enfeksiyon çeşididir. Lohusalığın üçüncü günü ortaya çıkar ve ateşi 40 dereye kadar çıkartabilir.

Yazar: Hatice İstanbullu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku