Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dresden Nasıl Bir Şehirdir?

0 452

Dresden Nasıl Bir Şehirdir?Dresden, Avrupa ülkelerinden Almanya‘nın sınırları dahilinde yer alan bir kenttir. Almanya tarihi irdelendiği vakit, bu şehrin son derece eski bir tarihe sahip olduğu görülecektir. Bugün Almanya’sında ise doğu hattının en önemli lokasyonlarından biri olan Dresden, bir serbest eyalet olan Saxony’ye bağlıdır. Bu eyaletin en büyük ikinci şehri olan Dresden, buna karşın eyaletin başkentliği görevini yürütür. Son derece tarihi bir kent olan Dresden, I. ve de II. Dünya Savaşları esnasında ülke için son derece önemli bir rol oynamış şehirlerin başında gelir. II. Dünya Savaşı sonrasında Müttefik’lere yenilen Almanya, ne yazık ki, içinde Dresden de dahil olmak üzere birçok toprağını kaybetmiştir. Bu topraklar günümüz Rusya’sının atası olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne kalmıştır. Sovyetlere kalan bu topraklara Doğu Almanya adı verilmiştir. Bu sayede II. Dünya Savaşı sonrasında Almanya topraklarının 5’te 1’ine tekabül eden doğu hattını kaybetmiştir. Yeni kurulan devletin adı ise DDR ya da başka bir ifadeyle Demokratik Almanya Cumhuriyeti / Demokratische Deutsche Republik olmuştur. Görüldüğü üzere Dresden, savaş sonrasında savaş tazminatı olarak Almanlardan alınan ve de bağımsız kılınan önemli şehirlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir.

Her ne kadar II. Dünya Savaşı sonrasında ikiye bölünen bir Almanya ortaya çıksa da sonraki dönemde bu iki devlet tekrar bir araya gelmiştir. Ya da daha doğru bir ifade ile DDR olarak ifade edilen Doğu Almanya, Batı Almanya topraklarına dahil olmuştur. Bu birleşme sonucu Almanya ekonomisinin bunu kaldıramayacağı düşünülse de durum tam tersi olmuş ve de ülke ekonomisi daha da hızlı bir ivmelenme yaşamıştır. 1945 ile 1989 yılları arasında Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin bir parçası olan Dresden, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının sonrasında artık tek Almanya’ya dönüşen Batı ve de Doğu Almanya’nın ortak parçası haline gelmiştir.

Dresden Nasıl Bir Şehirdir?Bu süreçte Rusların efsanevi lideri Gorbachov ile Almanların Şansölyesi Helmut Kohl, oldukça kritik bir rol oynamışlardır. Almanya topraklarından doğan ve de birçok ülkeye kadar uzanan Elbe Nehri’nin de geçtiği Dresden toprakları bu anlamda Almanya’nın en bereketli toprağa sahip şehirlerindendir. Almanya’nın komşularından olan Çek Cumhuriyeti ya da günümüz trendi ile Çekya’ya da sınırı bulunan Dresden, bu anlamda çok önemli bir lokasyonda bulunur. Ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Dresden, nüfusu ile de dikkat çeker. Almanya son derece gelişmiş bir ülke olduğundan pek çok şehri milyonlarla ifade edilen nüfusun altında yer alır. Buna rağmen ülke nüfusu 82 milyon seviyelerindedir. Dresden de milyonla ifade edilen nüfusa sahip şehirlerin başında gelir

Şehrin sahip olduğu nüfus, 1,2 milyon olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra şehir merkezi baz alındığında nüfus sayısı 600 bin seviyelerindedir. Bu da son derece kalabalık bir şehir olduğu gerçeğini ortaya çıkarır. Dresden’e Türkiye üzerinden havayolu ile ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.