Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Osmanlı Şehri: Prizren

0 119

Bir Osmanlı Şehri: PrizrenPrizren, Balkan coğrafyasının en yeni ülkelerinden biri olan Kosova’nın sınırları dahilinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin başkenti ve de aynı zamanda en önemli şehri olan Priştine sonrasında gelen en büyük yerleşim yeridir. Uzun yıllar boyunca özellikle de Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı sonrasında yaşadığı büyük yıkım sonrasında iyice yalnızlaşan bu topraklar, bölgenin en büyük güçlerinden biri olarak kabul edilen Sırpların hegemonyası altına girmiştir. Yüzyıllar süren Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti sonrasında bir başka ve de kendi din ve de dinine düşman olan bir devletin hükmünün altına giren Kosova, artık bir Yugoslavya toprağı idi. Bünyesinde barındırdığı ülkelerin kontrolünü sağlayan Yugoslavlar, uzun yıllar özellikle de Müslüman halka ciddi zulümler yapmıştır. Bunlar arasında en çok zulme uğrayan şüphesiz ki, Boşnak ve de Kosovalı Müslümanlardır. Bu zulüm öyle noktalara ulaşmış ki, ülkede isyan bayrağı çekilmek zorunda kalmıştır. Tito dönemiyle başlayan Sırp baskısı sonrasında yerini baskıdan daha çok işkenceye varacak şekilde uygulamalara bırakmıştır. Özellikle komünizm bloğunda yer alan ülkelerin batılılarca desteklenmemesi ve de altının oyulması, bir anlamda Müslümanların da kurtuluşuna imkan sağlamıştır. Öncelikle 1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşü gerçekleşmiş ve bunu Yugoslavya’nın parçalanması izlemiştir.

Parçalanan Yugoslavya sonrasında Sırbistan‘ın bir parçası olarak kalan Kosova, 2008 yılında son olarak bağımsızlığını kazanan devletler arasındaki yerini almıştır. Bağımsızlık sonrasında birçok ülke tarafından tanınan Kosova’yı ilk tanıyanlar arasında Türkiye de yer almıştır. Ülke adeta yıkıma uğradığından Türkiye bölgede yenileme çalışmalarına onlarca müteahhidini göndermiştir. İşte bu yenileme çalışmalarının büyük bir çoğunluğu başkent Priştine ve de Prizren şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Bir Osmanlı Şehri: PrizrenPrizren her ne kadar başkent Priştine kadar şöhretli olmasa da yine de iyi çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Başkent Priştine’ye nazaran daha sade bir şehir olan Prizren, tam bir Balkan şehridir. Özellikle de bölgede çok sayıda camiinin bulunması, bölgede halen Osmanlı izlerinin görülmesini de beraberinde getirmektedir. Prizren şehrinde birçok önemli yer ve de yapı bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüler olanları ise, Eskişehir, Taşköprü, Sinan Paşa Camii, Prizren Lig Binası, Şadırvan Meydanı, Gazi Mehmet Paşa Hamamı’dır. Ülkenin en büyük ve de en gelişmiş iki şehrinden biri olan Prizren, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 177 bin kişiyi yerleşik olarak ağırlamaktadır. Bölge son yıllarda çok sayıda ziyaretçiyi de bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle de Priştine’ye ziyarete gelenler burada aradığını bulamayınca Prizren‘e de uğrama isteği duymaktadırlar.

Türkiye üzerinden Prizren’e ulaşmak biraz meşakkatli olabilir. Çünkü direkt uçuş bulunmaz. Bunun için Priştine’de bulunan Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı’na inmeniz ve de oradan karayolu vasıtasıyla şehre ulaşmanız gerekir. Zaten Prizren’de hava meydanı da bulunmaz. Bu yüzden izleyebileceğiniz tek güzergah budur ve de başka bir alternatif yoktur. Prizren son derece ucuz bir şehirdir. Ancak şehirde tıpkı Kosova’nın tamamında olduğu gibi avro geçer. Bu yüzden yanınızda avro bulundurmanız yeterli olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku