Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

New York’a Ulaşım: LaGuardia Havalimanı

0 186

New York'a Ulaşım: LaGuardia HavalimanıLaGuardia Havalimanı, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı yine aynı isimli New York şehrinde bulunan bir uluslararası hava meydanıdır. New York, Amerika Birleşik Devletleri ve de dünyanın en önemli yerleşim yerleri arasında kabul edilmektedir. Bu anlamda şehir, her yıl gerek yerli gerekse de yabancı ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. New York şehri ziyaretçi trafiğinin büyük bir kısmını şehrin en büyük hava meydanı olan JFK Havalimanı vasıtasıyla karşılamaktadır. New York şehrinin Queens ilçesinde yer alan LaGuardia Havalimanı, şehrin diğer hava meydanı olan JFK sonrasında gelen en büyük uluslararası havalimanı konumundadır. Bu anlamda bu hava meydanı şehrin merkezi olarak adlandırılan bir lokasyonda bulunur. Ayrıca diğer New York ilçeleri Astoria ve Jackson Heights’a da oldukça yakın olan LaGuardia Havalimanı, gerek New York gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’nin en işlek havalimanları arasında kabul edilir. Şehrin en büyük hava meydanı olan JFK sonrasında şehrin sınırları dahilinde yer alan ikinci büyük hava meydanı olan LaGuardia Havalimanı, kimilerine göre ise üçüncü sırada kabul edilmektedir.

Bunun en önemli nedeni, Newark Havalimanı’nın hem New York hem de New Jersey’e ait olarak kabul ediliyor olmasıdır. Bu da LaGuardia Havalimanı‘nı her halükarda ilk üç içersine dahil etmektedir. Bu anlamda New York şehrinin ulaşımına son derece büyük bir katkı sunan LaGuardia Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri genelinde de çok iyi bir trafiğe sahip olarak kabul edilir. Şehrin ana hava meydanı olmasa da LaGuardia Havalimanı da hiç de azımsanmayacak bir hava trafiğine sahip olmasıyla dikkat çeker. Ülkenin ve de eyaletin en önemli hava meydanlarından olan LaGuardia Havalimanı, 280 hektarlık bir arazi üzerinde yer alan devasa bir tesistir.

New York'a Ulaşım: LaGuardia HavalimanıDevletin kendi işletmelerinden olan LaGuardia Havalimanı, bizzat New York eyaletine bağlı New York şehrine aittir. Bu anlamda söz konusu bu hava meydanı, New York ve New Jersey Liman İşletmeleri tarafından işletilmektedir. Queens’in East Elmhurst bölgesinde bulunan LaGuardia Havalimanı, ülkenin en büyük havayolu şirketi olan American Airlines‘a da ev sahipliği yapar. Bunun haricinde ayrıca diğer bir Amerikan havayolu şirketi olan Delta Air Lines’a da kucağını açmış olan LaGuardia Havalimanı, iç ve dış hat seferlerinin yapıldığı önemli bir hava meydanı haline gelmiştir.

LaGuardia Havalimanı’na Türkiye üzerinden de doğrudan ulaşmak mümkündür. Amerikan Airlines ya da Delta Air Lines ile seyahat etmeniz durumunda LaGuardia Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları ise düzenlediği tarifeli seferlerin tamamına yakın bir kısmını ise şehrin en büyük hava meydanı olarak kabul edilen JFK Uluslararası Havalimanı’na gerçekleştirmektedir. LaGuardia Havalimanı‘nın yıllık yolcu trafiği 30 milyon seviyelerindedir. Ayrıca 370 bin adet uçağın her yıl teker koyduğu LaGuardia Havalimanı, bu anlamda da çok işlek bir hava meydanıdır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.