Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyadaki En Yavaş 10 Hayvan

1 25.751

Dünyadaki En Yavaş 10 HayvanAraba reklamlarında yeterince hızlı hareket eden ve çevik kaplanlar gördünüz mü? Aslanları ceylanları kovalarken izlemekten bıktınız mı? Hepsi hızlı hareket ediyor, anladık. Ama vahşi hayvanlarda hangi hayvanlar çok yavaş hareket ediyor?

1. Bahçe Salyangoz
Bahçe salyangoz dünyanın en yavaş hareketli hayvanıdır. İyi bilinen bahçe salyangozu, kara salyangozu türüdür. Bahçe Salyangozunun aldığı yol en fazla saniyede 1,3 santimetredir. Bu, sadece bir km yol almak için 21 saat boyunca bir salyangoz alacağı yol anlamına gelir.

2. Sloth
Dünyadaki En Yavaş 10 HayvanDünyanın en yavaş hayvanı ve en sevimli hayvanlardan biridir. Tembel çok yavaş, tembelliğinden ziyade halsizliği olduğu için aslında yavaşlığından bahsediyor. Bu tembel ve sevimli hayvan, hareket etmeye karar verirse, dakikada 2 metre, yani 0.12 km / saat veya saatte 0.07 mil hıza ulaşabilir.

3. Denizyıldızı
Bazı denizyıldızı türleri sloth’dan ve salyangozlardan daha hızlı hareket ediyor! Yaklaşık 1.500 deniz yıldızı türü vardır ve çoğu hızlı bir şekilde hareket edemez. Denizyıldızı dakikada sadece 15 cm hızla hareket eder. Ancak kum yıldızı, dakikada 2,8 metre hızda seyahat edebilir. 0.168 km / s buda yaklaşık 0,1 mil / saattir.

4. Dev Kaplumbağa
Dünyadaki En Yavaş 10 HayvanDev kaplumbağa dünyanın en yavaş sürüngenidir ve dünyanın en yavaş hayvanlarından biridir. 190 yıllık bir yaşam süresiyle, acele etmiyor. Ayrıca 300 kg ağırlığında bu hayvanın kilosuna göre yavaş etmesi oldukça doğaldır.

5. Koala Ayı
Koala ayıları Avustralya’ya özgüdür ve tembel oldukları kadar çok sevimli ve çok yavaştır.

6. Sümüklüböcek
Sümüklü böcekler her zaman çıplak salyangoz veya evsiz salyangoz gibi bakarlar. Her neyse, tahmin edebileceğiniz gibi, sümüklü böcek çok yavaş hareket ediyor. O kadar yavaş ki, bir sümüklü böceğin kaydedilen en yüksek hızı 0.3 km / s’dir (0.19 mil / sa.)

7. Denizatı
54 Denizatı türü vardır. Bir deniz atı boyutu 1.5 ila 35.5 cm arasındadır. Denizatları dik yüzerler ve dünyanın en yavaş hareket eden balıkları olup, saatte yaklaşık 5 ft (1,5 m) hıza sahiptir.
8. Gila Canavar
Gila canavarı ağır ve yavaş hareket eden bir kertenkeledir. Boyutu 60 cm’ye kadar ulaşabilir ve ağırlığı genellikle 350 ila 700 g arasındadır. Gila canavarı, Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü tek zehirli kertenkele ve Kuzey Amerika’daki bilinen iki zehirli kertenkele türünden biri, ama çok yavaş hareket ettiğinden, insanlar için çok az tehdit oluşturuyor.

9. Manatee
Dünyadaki En Yavaş 10 HayvanDeniz ineği olarak da bilinen Manatees, deniz memelileridir. Boyutları 4.0 m uzunluğa ulaşır ve 590 kg kadar ağırlığa sahiptir. Bu ağırlığı suda hareket ettirmek zorunda kalanlar küçük kürek benzeri paletlerdir.

10. Amerikan Ağaçkakanı
Amerikan ağaçkakan dünyanın en yavaş kuşudur. Bu listede diğer hayvanlardan çok daha hızlı olmasına rağmen, bir kuş için şimdiye kadar kaydedilen en yavaş uçan hız rekorunu elinde tutuyor ve saatte 8 km hıza ulaşıyor.

Kaynakça:
https://10mosttoday.com/10-slowest-animals-in-the-world/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. ela diyor

    Bence deniz yıldızı ve muz salyangozu da olmalıydı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku