Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Son Keşfedilen İlginç Canlılar

0 528

En Son Keşfedilen İlginç CanlılarBazıları daha önce hiç görülmemiş tuhaf özelliklere sahiptir. Eğer soyağacımızı soyu tükenmiş hayvanlar üzerinde okuyorsanız, endişe verici bir oranda türler kaybettiğimizi biliyorsunuz. Ancak, keşfedilecek hayvan kaldığını görmek cesaret verici. Bu inanılmaz hayvanları görmeye hazır mısın? Henüz görmediğiniz 25 yeni keşfedilen bu hayvanları sizler için derledik.
Lasiognathus Dinema
Lasiognathus Dinema, Meksika Körfezi’nin derin sularında yaşayan bir wolftrap ışık yayan hayvan türüdür. Bu balık yaklaşık 1.000 ila 1,500 m derinlikte bulunmaktadır.
Phyllopteryx Dewysea
Ruby seadragon olarak bilinen Phyllopteryx Dewysea, Batı Avustralya kıyılarında yaşayan küçük bir deniz balığıdır. Türler ilk olarak 2015 yılında tanımlanmış, bu da sadece seadragonun bilinen üçüncü türü ve 150 yıl içinde keşfedilen ilk türdür.
Gramastacus Lacus
Gramastacus Lacus, Avustralya’da yeni keşfedilen bir tatlı su kereviti türüdür. Dünyadaki en küçük kerevitlerden biri olan bu tür, maksimum 7 g ağırlığa ulaşmaktadır.
Strix Hadorami
Çöl tawny baykuşu olarak da bilinen Strix Hadorami, yeni keşfedilen bir baykuş türüdür. Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’nda çöl, yarı-çöl, kayalık uçurumlar ve palmiye ağaçlarında bulunan bu gece kuşları, volkanlar, fareler ve büyük böcekler üzerinde beslenir.
Cebrennus Rechenbergi
Fas flic-flac örümceği olarak da bilinen Cebrennus Rechenbergi, eşsiz savunma tekniği ile dikkat çeken çevik bir araknittir. Ne zaman tehdit altında hissedilirse, kendine has savunma mekanizması ile hayatta kalmayı başarıyor.
Paracheilinus Paineorum
Yakın zamanda 2016 yılında Orta Endonezya’da keşfedilen Paracheilinus Paineorum, flasher wrasse’nin yeni ve güzel renkli bir türüdür.
Dracula Karınca
Madagaskar’da son zamanlarda gizemli bir kan emici karınca olan altı yeni tür tespit edildi. Dracula karıncaları olarak bilinen bu tuhaf karıncalar, gençlerin kanlarını acısız ve hissettirmeden emerler.
Arapaima

Dünyanın en büyük, en çok tehlike altında olan ve en gizemli tatlı su balıklarından biri olan Arapaima, bilim adamları tarafından çoktan biliniyordu, ancak 2016 yılında, Güneybatı Guyanası’ndaki birçok yerde bu garip görünümlü Amazon yaratığının tamamen yeni bir türü keşfedildi.
Geckolepis Megalepis
Geckolepis Megalepis, Kuzey Madagaskar’da yeni bulunan bir gecko türüdür. Bu gecko, bir avcı saldırısı sırasında yırtıcıyı kendi başına, muazzam büyüklükteki ölçekleri bir savunma mekanizması olarak ayırabilir.
Scaleless Blackfish
Bu tuhaf dişsiz Scaleless Blackfish, bilim adamları tarafından 2015 yılında Avustralya kıyılarında bir volkanda Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu ile keşfedildi.
Himalayan Ardıç
Himalaya ardıç kuşu, 2016 yılında açıklanan kuş türü, ağaçla yaşayan türler olup daha kısa bacaklara, kuyruklara ve kanatlara sahiptir, ancak Alpine muadilinden daha uzun bir tasarıma sahiptir ve ormanın etrafında manevra yapmasına yardımcı olmak için daha kısa bacakları ve kuyruklarını kullanır.
Illacme tobini
California’daki Sequoia Ulusal Parkı’nın mermer mağaralarında bulunan bu kırkayak, bilim adamlarını suskun bıraktı. Illacme tobini adı verilen bu yaratığın 414 bacağı, dört penisi vardır ve zehirli kimyasalları bir savunma mekanizması olarak gizler.
Pristimantis mutabilis
“Punk rocker” lakaplı bu mermer boyutlu amfibik, Ekvator’un yağmur ormanlarında derinlerinde keşfedildi ve deri dokusunu değiştirebilen ilk amfibiydi. Değişebilir rainfrog (Kurbağa Türü), yumuşak tenli bir deriye birkaç dakika içinde gitmek için inanılmaz bir yeteneğe sahiptir.
Cryptelytrops Rubeus
Ruby gözlü çukur engereği olarak da bilinen Cryptelytrops Rubeus, güney Vietnam ve doğu Kamboçya’nın yoğun yaprak dökmeyen ormanlarından kaydedilen son zamanlarda tanımlanmış bir yılan türüdür.
Ninja lanternshark
Doğu Pasifik Okyanusu’nda bulunan ninja laternshark, gözlerinin ve ağızlarının etrafındaki beyaz lekelerle siyah renkte olup, karanlıkta parlayabilen derisi ile bir köpekbalığı cinsidir.
Maratus Bubo
Maratus Bubo, yeni keşfedilen Avustralyalı bir örümcek türüdür. “Bubo” ismi, büyük boynuzlu baykuşun latince adıBubo Virginianus’dır. Bu örümcek dorsal tabakasındaki baykuş benzeri görünüme sahiptir.
Dendrogramma Enigmatica
Avustralya, Victoria’daki deniz tabanında bulunan dendrogramma enigmatica, araştırmacıların denizanası, mercan ve deniz anemonlarıyla ilgili olabileceğine inandıkları tuhaf, çok ırklı bir hayvandır.
En Son Keşfedilen İlginç CanlılarGran Canaria mavi ispinoz
Daha önceleri daha büyük ve daha yaygın Tenerife Mavi Şapkayla aynı tür olarak kabul edilen Gran Canaria Blue Chaffinch, Avrupa’nın en yeni kuşudur. Bu güzel renkli kuş, Gran Canaria Kanarya adasındaki çam ormanlarında yaşar.
Deuteragenia Ossarium
Kemik evi eşek arısı olarak da bilinen Deuteragenia Ossarium, Çin’de son zamanlarda keşfedilen bir yaban arısı türüdür. Mezarlık kemikleri ya da ossuaries olarak adlandırılmıştır, çünkü ölüler karıncalarla doldurulmuş vestibüler hücre inşa etmişlerdir. Ölü karıncalar yırtıcıları caydıracak kimyasallar yayarken yuvayı kapatırlar.
Limnonectes Larvaepartus
Endonezya’nın Sulawesi adasında bulunan limnonectes larvaepartus, kahverengi-gri renkte büyük bir kurbağadır.
Phryganistria Tamdaoensis
Phryganistria tamdaoensis sadece 23 cm uzunluğa ulaşmasına rağmen, dev sopaların ailesine ait yeni keşfedilen bir çubuk böcek türüdür. Türler, adını bulunduğu kuzeybatı Vietnam’daki Tam Dao Ulusal Parkı’ndan almıştır.
Phyllodesmium Acanthorhinum
2015 yılında Japonya sahillerinde keşfedilen Phyllodesmium Acanthorhinum yeni bir deniz balığı türüdür. Bu ilginç deniz canlısı, çarpıcı, floresan şeklinde ışık yayıcı yüzeyi ile dikkat çekicidir.
Yüzen Kırkayak
Tayland ve Vietnam’da bulunan Yüzen Kırkayak, koşabildiği kadar yüzebilen ilk kırkayaktır. 20 çift bacağı vardır ve kabaca 8 inç kadar büyüyebilir.

Yeti Crab

2005 yılında güney Pasifik Okyanusu’nda keşfedilen yeti Crab (Yengeç türü), uzun, soluk sarı saçlarla kaplı olmasıyla ayırt edilebilir. Bu tuhaf görünümlü yengeç türü, yaklaşık altı santim uzunluğa ulaşabilir ve okyanustaki hidrotermal deliklerin yakınında yaşar.

Kırmızı Sakallı Titi Maymun
Görkemli bir kırmızı sakallı maymun, vahşi doğada en çarpıcı maymunlardan bir tanesidir. Resmi olarak, 2008 yılında Kolombiya Amazon ormanında keşfedildi. Ancak, bu maymunların başlangıçta 1960 yılında gözlemlendiğine inanılıyor.

Kaynakça:
https://list25.com/25-recently-discovered-animals-you-havent-seen-yet/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku