Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Viyana Nerededir, Nasıl Bir Yerdir?

0 168

Avusturya‘nın en kalabalık şehri ve başkenti olan Viyana, en küçük yüz ölçümüne sahip şehirdir. Yaklaşık olarak 2 Milyon kişiye ev sahipliği yapama konumuna sahiptir. Viyana, kalabalık şehirler bakımından Avrupa Birliği’nin (AB) en kalabalık onuncu şehri unvanına sahiptir. Ayrıca, Avusturya’da, hiçbir ülkeyle sınırı olmayan tek yerdir.

6510_viyana

Kültürel açıdan da Avrupa’nın en cazibe kültürel merkezlerden biridir. Çoğu imparatorlukların başkentliğini yapmıştır. İmparatorluklar açıdan gözde bir şehir olmuştur. Bu yüzden kültürel zenginlik açısından oldukça önemli merkezlerden biridir.

Viyana’nın En Gözde Turistik Yerleri

Muazzam yapıların yükseldiği bu kente hayran kalmamak elde değil. Kentin her köşesi insanları kendine hayran bırakıyor. Sanki Efes kentinin heybeti Viyana’ya taşınmış. Viyana tarihsel zenginliği ve ihtişamlı görüntüsü ile gelen turistleri kendisine çeken cazibe merkezlerdendir. Viyana, yapıları ile göz kamaştıran, gezildiği ve görüldüğü zaman insana huzur veren doğası ile turistleri kendine bağlama özelliği ile dikkat çekmektedir. Viyana’da Osmanlı İmparatorluğu’na ait birçok eser değişik müzelerde sergilenmektedir. Gezilip görülecek mekânlar;

6510_viyana_nasil_bir_yerdir

Schönbrunn Sarayı: Viyana’nın en görkemli ve en ihtişamlı köşklerinden biridir. 1400’den fazla oda ve sayısız birçok bahçeye sahiptir. Bu açıdan turistleri kendine bağlama noktasında çok önemli bir yere sahiptir. Sarayın içerisindeki harika motifler ve sanat eserleri görsellik açısından oldukça zengindir.

Hofburg: Bu saray 1250’lerde inşa edilmiş ve bugüne kadar sapasağlam gelmiştir. Tarihte Kralın kışlık sarayı olarak bilinir. Ve içerisinde yaklaşık olarak 4,5 Milyon tane eser bulunmaktadır. İmparatorluğun sarayı ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak da bilinir, ama Habsburg hanedanlığın sarayı olarak eskiden kullanılmakta idi. Şu an ise tamamen müze halindedir. Müze olmasının yanında birçok yabancı turist akınına uğramaktadır. Sarayın içerisinde Efes Müzesi mevcuttur. Efes Müzesi’nin içerisinde bulunan bazı eserler, Selçuklu döneminden getirilen eserlerdir. Efes antik kentinin kazılarını Viyana Üniversitesi Gerçekleştirmektedir.

Uğrak mekânlar arasında;

Hotel Sacher: “Sacher Torte” adlı tatlısı ile meşhur ve sanatçıların uğrak mekânlarından biridir.
Käseparadies: Türk mamulleri ve lezzetli peynirleri ile ünlü kahvesi meşhurdur.

Alt Wien: Yiyeceklerin çok lezzetli oluşu birçok turistin uğrak mekânı haline gelmekte ve bu yüzden boş masa bulmak olanaksız bir durumdur.

Berg: Dostane bir atmosfere sahip olan Cafe oldukça lezzetli yiyecekleri ile de meşhurdur.

Demel: Viyana’nın elit kesiminin uğrak mekânı ve en prestijli cafelerindendir.

Drechsler: Pazar günleri kapalı olan cafe, sabah kahvaltılarının en cazibe merkezlerinden biridir.

Figlmüller: Şnitzelleri ile ünlü olan restorandır.

6510_viyana_nerededir

Nasıl Ulaşılır?

Schwechat Havaalanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Her 30 dakikada bir kalkan “PostBus” otobüsleri mevcuttur. Şehir merkezine tren ve metro ile ulaşım da sağlanmaktadır. Şehir ulaşımında raylı sistemler oldukça gelişmiştir. Viyana’da “U” simgesinde bulunan 5 metro hattı mevcuttur. Bu konuda da ulaşımda herhangi bir aksama veya sorun yaşanmamaktadır. Belediye ve özel otobüsler de oldukça sık görülür. Ve 100’e yakın otobüs hattı kentte mevcuttur. Kentin kalabalık nüfusuna ulaşımı sağlamak için böyle bir sisteme başvurulmuştur. Tek binişlik biletler ile metrolar da ulaşım sağlanmaktadır. Hafta sonları metro hatları 24 saat hizmet vermektedir.

Kalacak Yerler

Çevre ülkelerine nazaran oldukça pahalı olmasının yanında ayrıca kalitesi bakımından da çok zengindir. Ama Türkiye’ye göre oldukça uygun bir kenttir. Tabi pahalılık göreceli bir kavramın olmasının yanında bir işin gerçek tarafı da mevcuttur. Bu gerçekler kalkıp gidip pahalı ve lüks mekânlarda harcama yapılırsa o zaman pahalı olur.
Wombast ve The Bast gibi otellerde kalınabilir. Oldukça uygundur. Geceliği 35 TL civarındadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku