Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Varna Nasıl Bir Şehirdir?

0 343

Varna Nasıl Bir Şehirdir?Avrupa Birliği’ne 2007 yılında resmi olarak tam üye olan Bulgaristan’ın sınırları içinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, bir Balkan ülkesi ve de aynı zamanda Trakya toprağı olan ve de eski bir Osmanlı İmparatorluğu bakiyesi olan Bulgaristan’ın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Uzun yıllar ki, bu neredeyse 600 yıla uzanan bir süreçtir, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş olan Bulgar topraklarının en büyük şehirlerinden biri olan Varna, günümüz Bulgaristan’ında dahi halen Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan izleri fazlasıyla taşır. Bu da şehre bir Osmanlı şehri havası verir. Günümüz Bulgaristan’ının en büyük üçüncü şehri olan Varna, bu anlamda ülke ekonomisi için önemli bir konumdadır. Özellikle de Balkanların en fakir ülkelerinden biri olan Bulgaristan’ın deniz ile bağlantısını sağlayan bir şehir olması bu şehri daha da bir önemli hale getirir. Bulgaristan her ne kadar 2007 yılında zor bela Birlik üyesi olmayı başarsa da günümüzde Romanya ile beraber Avrupa Birliği’nin en fakir ülkesi olarak dikkat çeker. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler daha sonra Romanya ve de Bulgaristan üyeliği konusunda açık bir şekilde pişmanlık duyduklarını deklare etse de durum değişmemiş ve de ülkeler halen Birlik içinde açık bir şekilde sırıtmaktadır. Hatta kimilerine göre İngiltere Brexit’inin de kısmen de olsa Bulgaristan ve de Romanya vatandaşları sebebiyle olduğu ifade edilir.

Varna Nasıl Bir Şehirdir?Varna, bu fakir Avrupa Birliği üyesinin Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerle yaptığı ihracat ve de ithalatta son derece önemli bir rol oynar. Çünkü Avrupa Birliği içinde var olan serbest dolaşım ve de kara sınırları ithalat ve de ihracatın karayolu ile gerçekleşmesine imkan sunar. Ancak diğer ya da başka bir ifadeyle karayolu ile bağlantısı bulunulmayan ülkelere ki bunların başında denizaşırı ülkeler gelir, Varna üzerinden denizyolu ile ithalat ve de ihracat faaliyetleri gerçekleştirilir. Karadeniz’e kıyısı olan Varna bu anlamda ülke ekonomisine son derece büyük bir katkı sunar. Varna Körfezi üzerinden dünya karasularına bir şekilde bağlantı kuran Bulgaristan, İstanbul Boğazı’nı da transit güzergah olarak kullanır. Bu anlamda Varna şehri, Bulgarlar için vazgeçilemeyecek kadar stratejik bir öneme sahiptir.

Varna Nasıl Bir Şehirdir?Trakya’nın en gözde yerleşim yerlerinden olan Varna yüzyıllar öncesinde ”Odessos” olarak bilinirdi. Her daim bir liman şehri olması sebebiyle son derece önemli kabul edilmiş olan Varna, tarih boyunca çok defa kuşatılmış ve de el değiştirmiştir. Varna, günümüz Bulgaristan Cumhuriyeti’nin doğu hattında bulunur. Nüfusu ile de oldukça önemli bir yerleşim yeri olan Varna, 335 bin kişiyi şehir merkezinde yerleşik olarak ağırlar.

Ülkenin bu anlamda en kalabalık 3 şehri arasında yer alan Varna, şehir merkezi dışında metro bölgesi olarak da adlandırılan sınırlar nazara alındığında 500 bine yakın bir nüfusa sahiptir. Bulgaristan donanması için de son derece önemli bir şehir olan Varna, bu anlamda Avrupa Birliği için de önemli bir şehir haline gelmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku