Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aydın Nazilli’de Neler Var?

1 1.089

Aydın Nazilli'de Neler Var?Nazilli, Aydın iline bağlı bir ilçedir. Aynı zamanda Ege Bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Denizli ile Aydın karayolu üzerinde olup Aydın iline 45 km uzaklıktadır. Karayolu üzerinde olmasından dolayı ulaşımı rahat ve gelişmiş bir ilçedir. Yazları sıcak olan Nazilli yaşamak için ideal bir yerleşim yeridir. Konumu, bereketi, güzel havası, tabiatı, tarihi insanları kendine çeker.
Nazilli bereketli topraklarıyla birçok tarım ürünün yetiştirildiği bir yerdir. Nazilli’de buğday, pamuk, tütün, zeytin, patates, ayçiçeği, kestane, yer fıstığı, incir, üzüm, portakal, mandalina, limon, elma, çilek, kiraz, şeftali, erik, patlıcan, domates, biber, salatalık, bakla, marul, susam, meyan kökü ve baklagiller yetiştirilir. Muz ve çay mevsim şartlarından dolayı üretilmemektedir.
Aydın Nazilli'de Neler Var?Nazilli’de önemli dini yapılar bulunmaktadır. Bunlar:
1- Koca cami
2- Hacı Şeyh oğlu cami
3- Kestane pazarı cami
4- Zeytinlik cami
5- Yahya Paşa cami
6- Ağa cami
7- Aşağı cami
8- Çeşme başı cami
Ayrıca Yeşil türbe ve Sinan Dede türbesi de vardır.
Nazilli konumu itibariyle turizm cennetlerine çok yakındır. İzmir ve Muğla’ya yakın olması itibariyle birçok turistik yere kolaylıkla ulaşılır. Bunun yanında Nazilli’nin tarihi ve turistik zenginlikleri de görmeye değerdir. Bunlar:
1- Arpaz-Beyler Konağı
2- Arpaz Kalesi
3- Ankara Palas Oteli
4- Dokuzun Hamamı
Nazilli antik kentler arasındadır. Nazilli sınırları içerisinde de Mastavra ve Harpaşa kentleri mevcuttur.
Deve güreşleri yapılır ve halkın büyük ilgisini çeker. Kış aylarında yapılan deve güreşleriyle önemli bir sosyal faaliyet gerçekleştirilmiş olur.
Nazilli’de gezilecek yerler:
1- Koca Cami: Kubbesi kurşundan yapılmış tek minareli bu cami tarihi ve görülmesi gereken bir camidir. Bu cami 1886’da yapılmış zaman içinde hasar görse de onarılmıştır.
2- Arpaz Beyler Konağı: Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan ve Osmanlı mimarisini üzerinde barındıran bu konak orjinalliği hiç bozulmamıştır.
3- Apraz Kulesi: Apraz Kulesi Apraz Beyler konağının karşısında korunma, savunma, gözleme amacıyla yapılmıştır. Altında zindan, üst katında ise yaşam alanı olan görülesi tarihi bir yapıdır.
4- Mastaura Antik Kenti: Çeşitli uygarlıklar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış ve günümüzde de bu uygarlık kalıntılarının mevcut olduğu antik bir kenttir.

Kaynakça:
www.nazilli.bel.tr/nazillimiz.asp

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Nazilli Rehberi diyor

    Benim Memleketim Güzel Nazilli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku