Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Büyük 15 Lüks Otobüs Üreticisi Hangileridir?

0 3.284

En iyi lüks otobüs üreticileri her yıl dünyanın en pahalı otobüslerini sunar. Lüks otobüs şirketleri arasındaki rekabet, tutkulu insanlar için pazara muazzam çekici otobüsler getirdi. Otobüsle yolculuk günümüzde eğlencenin bir parçası haline gelmiştir.Dünyanın En Büyük 15 Lüks Otobüs Üreticisi Hangileridir?

En iyi lüks otobüs üreticileri üstün hizmetleriyle sıralanmıştır. Otomotiv sektörü dünyanın en büyük ekonomik alanıdır. Otobüs şirketleri böylesine büyük bir projeyi sürdürmek için milyarlarca dolar harcamaktadır. Genellikle üçüncü dünya, farklı ülkelerin bu üreticilerinden kamu araçları alır.

İşte marka ülkeleri, sahipleri, net değeri ve lüks otobüs modelleri dahil olmak üzere dünyanın en iyi otobüs üreticilerinin listesi.

01. Toyota Motorları
Net Değer: 344 Milyar Dolar
Ülke: Japonya
Kuruluş: 28 Ağustos 1937
Kurucusu: Kiichiro Toyoda
CEO: Akio Toyoda
Çalışanlar: 366.283 Kişi
Merkez: Toyota, Aichi, Japonya
İlk Otobüs: Toyota RU18
Popüler Otobüs Modelleri: hibrit elektrikli otobüsler, hidrojen yakıt hücreli araçlar
Üretmektedir: Lüks araçlar, ticari araçlar, motorlar, otomobiller

Toyota, 2022 yılında dünyanın en büyük otobüs üreticisidir. Bu en büyük çok uluslu otomotiv şirketi 364445’ten fazla kişiye iş yeri yaratmıştır. Dünya çapında hizmet vermektedir. Neredeyse her ülkede her yolda bir Toyota aracı bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ikinci şirketi olarak ilan edilmiştir. Neredeyse yılda 10 milyon farklı tipte araç üretmektedir.

Bu şirket, iş dünyasında 37 yıldır faaliyet gösteren en büyük kamu şirketidir. Kiichiro Toyoda bu başarılı halka açık otomotiv şirketinin kurucusudur. Toyota’nın 606 iştiraki bulunmaktadır. Pazar lideri olarak ilan edilmiştir. A tipi motor bu şirketin ilk ürünüydü. Toyota, 1936 yılında ilk binek aracını üretmiştir.
02. Volkswagen AG
Net Değer: 500 Milyar Dolar
Ülke: Almanya
Kuruluş: 28 Mayıs 1937
Kurucu: Alman İşçi Cephesi
CEO: Herbert Diess
Çalışanlar: 307,342 Kişi
Merkez: Wolfsburg, Aşağı Saksonya, Almanya
İlk Otobüs: Samba
Popüler Otobüs Modelleri: Volkswagen Volksbus, Volksbus Flex
Ürettiği ürünler: ticari araçlar, motosikletler, motorlar, makineler
Ebeveyn: Porsche ve Piech aileleri

Volkswagen AG, dünyanın bir diğer en büyük çok uluslu otomotiv şirketidir. Ticari araçlar üretmektedir. Satışlarına göre dünyanın en büyük otomotiv şirketidir. 2019 yılında 10,9 milyon araç satmıştır. En büyük pazarı Avrupa’da ve şirket bu pazarı yirmi yılı aşkın süredir elinde tutuyor. Fortune Global 500’ün en üst listesinde yerini almıştır. Volkswagen farklı markalar altında araçlar satmaktadır. Bugatti, Lamborghini, SEAT, Audi, Bentley vb. gibi.

03. Volvo
Net Değer: 42,29 Milyar Dolar
Ülke: İsveç
Kuruldu: 1968
Kurucu: AB Volvo
CEO: Martin Lundstedt
Çalışanlar: 96.194 Kişi
Merkez: Göteborg, İsveç
İlk Otobüs: B9M (1983)
Popüler Otobüs Modelleri: Volvo 9700 DD

Volvo, 2022 yılında dünyanın en iyi otobüs üreticilerinden biri olmuştur. Volvo otobüsleri dünya çapında hizmet vermektedir. Bu Volvo’nun bir yan kuruluşudur. Bu, dünyanın en büyük otobüs üreticilerinden biridir. Volvo ilk şehir içi otobüsünü 1983 yılında B9M modeli ile piyasaya sürdü.

Volvo 9700 DD, Volvo’nun en gelişmiş çift katlı otobüsüdür. Bu otobüs 96 yolcuyu bir arada taşıyabilen, müşterilere göre en konforlu, güvenli ve esnek otobüstür. Günümüzde Volvo otobüsleri en iyi özelliklere sahip daha akıllı otobüsler üretmektedir.

04. Daimler AG
Net Değer: 265,05 Milyar DolarDünyanın En Büyük 15 Lüks Otobüs Üreticisi Hangileridir?
Ülke: Almanya
Kuruluşu 1926
Kurucusu: Karl Benz
CEO: Ola Källenius
Çalışanlar 288.481 Kişi
Merkez: Stuttgart, Almanya
Üretmektedir: Otomobiller, ticari araçlar
Ana Kuruluşlar: N/A

Daimler, dünyanın önde gelen küresel otobüs üreticisi şirketlerinden biridir. Şirket 1926 yılında kurulmuştur. Şirketin genel merkezi Almanya’nın Stuttgart kentindedir. Net değeri 32,36 milyar dolar civarındadır. Karl Benz bu şirketin sahibidir. Daimler, otomobiller, ticari yenilikçi araçlar, çevre dostu ürünler ve birçok servis merkezi üretmektedir. Mercedes-Benz, BharatBenz ve Setra markaları ile Daimler, küresel pazarda lider bir otobüs tedarikçisi olarak her parçayı kapsamaktadır. Daimler üreticisi, müşterilerin gereksinimlerini karşılayabilecek verimlilik, yenilikçi üretim, çevre dengesi ve en üst düzeyde güvenlik ile tanınmaktadır.

05. Scania AB
Net Değer: 20,69 Milyar Dolar
Ülke: İsveç
Kuruluşu 1891
Sahibi: Volkswagen Group
CEO: Henrik Henriksson
Çalışan Sayısı: 51.278 Kişi
Merkez: Södertälje, İsveç
Üretimler: Ticari araçlar, Dizel motorlar
Ana Kuruluşlar: Volkswagen Grubu
İlk Otobüs: Metropol (C50)
Popüler Otobüs Modelleri: N/A

Scania AB, İsveç’in dünya çapındaki en büyük otomotiv şirketlerinden biridir. Şirket 1891 yılında kurulmuştur. Bu şirketin ilk otobüsü Metropol C50 idi. Alman otomotiv şirketi Volkswagen Group bu şirketin sahibidir. Tahmini net değeri 12,33 milyar dolara yakındır. Şirket, dizel motorları ve ticari gelişmiş araçlarıyla popülerdir. Şu anda Scania, Kuzey Amerika hariç dünya çapında satış ve finansal hizmetlerini sunmaktadır. Bu çok uluslu şirkette 52103 çalışan bulunmaktadır. Scania ürünlerini Arjantin, Brezilya, Rusya, Polonya, Hindistan, İsveç, Finlandiya gibi farklı ülkelerde üretmektedir.

06. ISUZU
Net Değer: 80,48 Milyar Dolar
Ülke: Japonya
Kuruluşu: 1916
Sahipleri: Yoshisuke Aikawa
CEO: Susumu Hosoi
Çalışanlar: 37k+ Kişi
Merkez: Shinagawa, Tokyo, Japonya
İlk Otobüs: DH100H-BU20
Popüler Otobüs Modelleri: Isuzu Novoultra 4HK1E6C, Novo – Turizm, Isuzu Gala Super Hi Decker

ISUZU, dünyada çok popüler ve üst sınıf bir otobüs üreticisidir. Bu şirket ilk olarak 142 yıl önce bir petrol şirketi olarak başladı. Daha sonra 1934 yılında bugünkü haline dönüştü. Şimdi ISUZU tüm dünyaya hizmet veriyor. Küresel pazarı var ve ürünleri yaygın olarak kullanılıyor. Üretim bölümünde de çok sayıda insan çalışıyor. Şirketin birçok yan kuruluşu vardır. Bu şirketin ürünü çoğunlukla dünyada görülüyor. 2009 yılında yapılan bir araştırma, ISUZU’nun bugüne kadar 21 milyon dizel motor ürettiğini ve bunu dünya çapında sattığını söylüyor. ISUZU en çok Asya’da kamyonlarını satmaktadır.

07. Kamaz
Net Değeri: 2,58 Milyar Dolar
Ülke: Rusya
Kuruldu: 1969
Sahipler: Rostec (%49,9) Avtoinvest Limited (%23,54) Daimler (%15)
CEO: Sergey Kogogin
Çalışan Sayısı: 36.000 Kişi
Merkez: Naberezhnye Chelny, RusyaDünyanın En Büyük 15 Lüks Otobüs Üreticisi Hangileridir?
İlk Otobüs: KamAZ Shuttle (2016)
Popüler Otobüs Modelleri: KamAZ-6282, KamAZ-2257E, NEFAZ-52994E, KamAZ “Shuttle”
Benzersiz bir çalışma: ilk elektrikli otobüs

Kamaz, 51 yıldır iş dünyasında sağlam bir zeminde duran en eski otobüs üreticilerinden biridir. Şirket, 2018 yılında otomotiv dünyasını ilk kez elektrikli otobüs ile tanıştırdı. Otobüs Lityum Titanat bataryalara sahip. Bu süper bataryalar sadece 10 ila 25 dakika içinde tamamen şarj edilebiliyor. Otobüs 27 koltuğa sahip ve içinde 85 yolcu taşıyabiliyor. Kamaz, Moskova’ya 6,5 milyar ruble karşılığında 511 elektrikli otobüs ve 462 büyük şehir içi alçak tabanlı otobüs satışı için anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre şirket, şarj istasyonlarının ve otobüslerin bakımının sorumluluğunu üstlenmek zorunda. Devlet şirketi Rostec, şirketin en büyük hissesine sahip. Şirketin 110’un üzerinde iştiraki ve bağlı ortaklığı bulunuyor. KamazAZ-6282 bu şirketin en iyi elektrikli otobüsüdür. Üç kapısı vardır, zemin tipi alçak girişlidir, uzunluğu 12 400 mm, genişliği 2 540 mm’dir.

08. IVECO
Net Değeri: 28 Milyar Dolar
Ülke: İtalya
Kuruluşu 1999
Sahipleri: Giovanni Agnelli
CEO: Alessandro Gianni BALDI
Çalışanlar: 25.000+Kişi
Merkez: Torino, İtalya
İlk Otobüs: Škoda 125 şasi
Popüler Otobüs Modelleri: Evadys H, Evadys HD, Magelys
Üretimler: Otobüsler, Antrenörler
Ebeveyn: CNH Endüstriyel

Ivaco, Ivaco-bus adlı ikincil biriminde otobüs üretmektedir. Bu büyük otomotiv şirketi farklı türlerde otobüsler üretmektedir. Bu şirketin otobüsleri, gelişmiş görünümleri nedeniyle birçok kez ödüllendirilmiştir.

09. GAZ Grup
Net Değeri: 1,32 Milyar Dolar
Ülke: Rusya
Kuruluş: 2005
Sahipleri: JSC Russian Machines
CEO: Vadim Nikolayevich Sorokin
Çalışanlar: 40.000+ Kişi
Merkez: Nizhny, Rusya
İlk Otobüs: GAZelle Next (2013)
Popüler Otobüs Modelleri: Kurgan Otobüs, Pavlovo Otobüs, Likinsky Otobüs (LiAZ)
Benzersiz bir çalışma: İlk Yankı Dostu Otobüs
Ana Kuruluş: Russian Machines Corporation

Bu Rus otomobil şirketi ülkenin sekiz bölgesinde hizmet vermektedir ve Rusya’daki en büyük Otobüs üreticisidir. Alıcılara doğrudan satış ve hizmet vermektedir. Şirket 16 yıldır faaliyet göstermektedir. Şirket, ticari amaçla her modelden otobüs ve kamyon üretmektedir. Şirket 2015 yılında toplam 68.857 araç üretmiştir. Şirketin GAZ Group Bus Division adı altında otobüs üretimi için tamamen farklı bir birimi bulunmaktadır.

Moskova bu yıl 328 dizel otobüs teslim alacak. Üstelik şirket bu otobüsleri 5,5 milyar rubleye satıyor. GAZ grubu artık elektrikli otobüsler de üretiyor ve Vladivostok’a 2 adet çevre dostu elektrikli otobüs ve bir şarj istasyonu tedarik ettiler. Bu otobüsler 10 dakika içerisinde tamamen şarj edilebiliyor. Bu iki otobüs, Vladivostok’un sert havası için özel olarak üretilen ısıtmalı ön camlara sahip. GAZ elektrikli otobüsleri 85 kişi taşıyabiliyor. Ayrıca her otobüste 2 adet asenkron 125kW motor bulunuyor. GAZ, elektrikli otobüsü çevre dostu bir otobüse dönüştüren şirkettir.

10. Marcopolo S.A.
Net Değeri: 1 Milyar Dolar
Ülke: Brezilya
Kuruluşu: 6 Ağustos 1949Dünyanın En Büyük 15 Lüks Otobüs Üreticisi Hangileridir?
Sahipleri: Paulo Bellini
CEO: Jose Rubens De La Rosa, James Bellini(1 Mayıs 2019)
Çalışanlar: 20.000+ Kişi
Merkez: Caxias do Sul, Brezilya
Popüler Otobüs Modelleri: Marcopolo Viale BRT
Üretmektedir: Otobüs gövdesi, mikrobüs, minibüs, şehir içi otobüs, tur otobüsü

Bu en büyük otomotiv şirketi Amerika, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Batı Avrupa gibi 60’tan fazla ülke ile çalışmaktadır. Bu şirkette 20.016’dan fazla kişi çalışıyor ancak ilginç bir şekilde şirket yolculuğuna sadece 15 işçi ile başladı. Ayrıca yan kuruluşları da bulunmaktadır.

Bu şirket de teknik açıdan çok gelişmiş bir şirkettir. Marcopolo ilk olarak 1953 yılında çelik ile çalışmaya başlamıştır. Hindistan, Karnataka’da Marcopolo’nun TATA Motors ile TATA MARCopolo Motors Ltd. adında ortak bir şirketi bulunmaktadır. Bu şirket aynı zamanda otobüs ve yolcu otobüsü de üretmektedir. Marcopolo bu şirketi 2008 yılında TATA ile birlikte kurmuştur. Bu şirkette Marcopolo’nun payı %49’dur.

11. NFI Grup
Net Değeri: 1 Milyar Dolar
Ülke: Kanada
Kuruldu: 16 Haziran 2005
Kurucu: John Coval
CEO: Paul Soubry
Çalışan Sayısı: 9.300 Kişi
Merkez: Winnipeg, Manitoba, Kanada
İlk Otobüs: Western Flyer Coach
Popüler Otobüs Modelleri: Yeni flyer Xcelsior
Üretir: Motorlu taşıtlar ve otobüsler
Uzmanlık alanı: Araçlar; Carfair Kompozitleri; Motorlu Taşıt Endüstrileri

Amerika’da NFI grubu, motorlu yolcu otobüsü ve otobüs üretiminde en iyi kamu şirketidir. Ancak şirket sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’ya hizmet vermektedir. 1930 yılında şirket ilk kez çalışmaya başladığında adı Western auto and truck body works ltd idi. Şirket işlerinde NFI sembolünü kullanmaktadır. Xcelsior, 35 feet uzunluğunda olan en iyi eserleridir.

12. Anhui Ankai Automobile Co. Ltd
Net Değeri: 500 Milyon Dolar
Ülke: Çin
Kuruldu: 21 Nisan 1997
Sahipleri: Xianfeng Wang, Liya Yi
Çalışanlar 3.000+ Kişi
Merkez: Hefei, Anhui, Çin
İlk Otobüs: HFF6110GS-1
Popüler Otobüs Modelleri: Ankai.SETRA
Üretmektedir: Otobüs, şehir içi otobüs, turist otobüsü, yeni enerji otobüsü vb.

Şirket ürünlerini dünya çapında satmaktadır. Şirketin ilk uluslararası işi, Anhui Ankai HFF6110GS-1 adlı alçak tabanlı bir otobüs olan çift katlı bir otobüs satarak gerçekleşti. Bu, 4000 çalışanın çalıştığı dünyanın en büyük otobüs üreticisi şirketlerinden biridir.

SETRA, kendileri tarafından üretilen dünyanın en gelişmiş otobüsüdür. Çin İletişim Bakanlığı bu modele Büyük Tip ve Gelişmiş Donanımlı Otobüs unvanını vermiştir. Otobüs, dünya çapındaki en lüks otobüslerden biridir. Şirket, standart kalitesi için de bir sertifikaya sahiptir. Ankai’nin 40’tan fazla ülke ile iş ilişkisi bulunmaktadır.
13. Solaris Otobüs
Net Değeri: 50 Milyon Dolar
Ülke: Polonya
Kuruluşu: 1996
Kurucu: Krzysztof Olszewski
CEO: Javier Calleja
Çalışan Sayısı: 2,300 Kişi
Merkez: Bolechowo-osiedler, Polonya
İlk Otobüs: Solaris Urbino 12
Popüler Otobüs Modelleri: Solaris urbino 9, solaris urbino 15 ve solaris urbino 18
Hayır kurumu: Yeşil Dachshund Vakfı
Üretimler: Otobüs, troleybüs ve tramvaylar
Benzersiz bir çalışma: İlk alçak tabanlı otobüs, hibrit tahrikli otobüs

Solaris’in üretim için dört farklı yeri var. Ürünlerini dünya çapında satıyorlar. Burası tramvay ve otobüs Dünyanın En Büyük 15 Lüks Otobüs Üreticisi Hangileridir?üretimiyle ünlü bir şirket. Dünyanın ilk alçak tabanlı otobüsünün üretildiği şirkettir. CAF şirkete ebeveynlik yapıyor. Bu eski şirket ilk şehir içi otobüsünü 1999 yılında piyasaya sürmüştür. Solaris farklı türlerde otobüsler üretmektedir. Türler sürüş yöntemi, tasarım ve boyutlar bakımından farklılık gösterir. 2017 yılında, otobüsleri uluslararası bir yılın otobüsü ve otobüsü unvanını kazandı.

Solaris, 2005 yılından itibaren güvenli sürücü başlığı altında daha iyi sürüş için eğitim vermektedir. Solaris, öğrencilere profesyonel eğitim veren ilk şirkettir. Şirket, 2012 yılında savunmasızlara yardım etmek amacıyla Yeşil Dachshund Vakfı adında bir yardım vakfı kurmuştur. Solaris Urbino 9, solaris urbino 15 ve solaris urbino 18 en iyi kreasyonlarıdır.

14. Zhengzhou Yutong Otobüs A.Ş., Ltd.
Gelir: 4,47 milyar dolar
Ülke: Çin
Kuruldu: 1963
Sahibi: Yuxiang Tang
CEO: Tang Yuxiang
Merkez: Guancheng Hui Bölgesi, Zhengzhou, Henan, Çin
Üretmektedir: Otobüs, Şehiriçi Otobüs, Şehirlerarası Otobüs, Okul Otobüsü, Havaalanı Otobüsü, Özel Otobüs vb.
Üst Kuruluşlar: N/A
İlk Otobüs: ZK6128HG
Popüler Otobüs Modelleri: ICE12, ZK6118HGA, ZK6121HQ, ZK6122HE9

Zhengzhou yutong, ticari elektrikli otobüslerle tanınan en büyük Çinli otobüs üreticisi şirkettir. Bu şirket 1963 yılında kurulmuştur. Yuxiang Tang, Zhengzhou Yutong’un sahibidir. Bu şirketin merkez ofisi Guancheng Bölgesi, Henan’dadır. ZK6128HG ilk otobüs modeliydi. Mevcut geliri 4,47 milyar dolardır. Bu şirket şu anda birçok otobüs, okul otobüsü, şehirlerarası otobüs, özel otobüs ve havaalanı otobüsü gibi otobüsler üretmektedir. Bunlar arasında ICE12, ZK6118HGA, ZK6121HQ, ZK6122HE9 bu şirketin popüler otobüs modelleridir. En büyük otobüs ve yolcu otobüsü tedarikçisi şirketlerden biridir, bu nedenle makine yapımı ve gayrimenkul yatırımlarının yanı sıra ağırlıklı olarak otobüs işini kapsamaktadır.

15. Higer Otobüs
Net Değeri: 1,65 milyar dolar (2015)
Ülke: Çin
Kuruluşu: 1998
Sahibi: King Long
CEO: Li Chun
Çalışanlar: 6.000+ Kişi
Merkez: Suzhou, Jiangsu, Çin
Üretimler: Ticari ve turizm araçları, Otobüsler ve yolcu otobüsleri
Ana Kuruluşlar: King Long
İlk Otobüs: Higer H5C
Popüler Otobüs Modelleri: Higer Otobüs A80, A50, A30, A90, A98

Higer, üç yüzden fazla ticari otobüs ve otobüs sağlayan Çin’in önde gelen otobüs üreticisidir. Bu şirketin ana kuruluşu king long’dur. Higer 1998 yılında kurulmuş ve ilk otobüs modeli Higer H5C’yi piyasaya sürmüştür. Suzhou, Jiangsu’da. Merkezi Suzhou, Jiangsu’da bulunmaktadır. Rapora göre tahmini gelir 1,64 milyar dolar. Higer’ın en popüler otobüs modelleri Higer Bus A50, A80, A90, A98, A30’dur. Higer Bus şirketi ağırlıklı olarak turizm otobüsleri ve yolcu otobüsleri gibi ticari araçlar üretmektedir.

Kaynakça:

Forbes

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.