Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?

0 82

Fuerteventura’da ziyaret edilecek yerler arasında, büyük bir kısmı biyosfer rezervi veya adanın doğal veya kültürel mirası olarak tanınan rüya gibi plajlar ve inanılmaz doğal manzaralardan oluşan ilginç bir çeşitlilik bulacaksınız.

Fuerteventura Nerededir?Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?

Fuerteventura, Afrika’nın kuzeybatı kıyısının sadece 100 km açığında yer alan ve uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu ile çevrili bir İspanyol adasıdır. Bu durum Fuerteventura’ya Avrupa etkilerinin karışımından oluşan bir Afrika atmosferi vermekte ve burayı gezginler için en popüler turistik noktalardan biri haline getirmektedir.

Gran Canaria ile birlikte Fuerteventura, Kanarya Adaları’nda en çok ziyaretçi alan adalardan biridir ve aynı zamanda cennet gibi plajlarını maksimum konforla ziyaret etmek için konaklamalarımızın keyfini çıkarabileceğiniz bir yerdir.

Fuerteventura’da Neleri Ziyaret Etmeli?

Adanın cennet gibi plajlarında su sporları yapmanın veya güneşlenmenin yanı sıra, adanın eşsiz cazibesinin tadını çıkarmak için çeşitli alternatiflere sahip olacağınız birçok ilginç yer de var.

1. Corralejo’nun turistik merkezi
Adanın kuzeyinde Corralejo Doğal Parkı’nı bulabileceğiniz Corralejo bölgesi yer almaktadır. Beyaz kum ve kristalin sudan oluşan inanılmaz kum tepelerine sahiptir.

Corralejo’nun eski kentinde geleneksel yerel yemekleri tadabileceğiniz küçük tezgahlar ve restoranlar bulacaksınız. Ve sadece birkaç metre ötede çok çeşitli hayvan türlerinin bir arada yaşadığı Lobos adacığını görebilirsiniz. Bu adacığa feribotla ulaşabilirsiniz.

2. Popcorn Plajı
Fuerteventura’da ziyaret edilebilecek farklı bir ortam da yüzebileceğiniz ve gününüzü “patlamış mısır” ile çevrili olarak geçirebileceğiniz ünlü Popcorn Plajı’dır. Evet, patlamış mısır! Bu doğal ortamın özelliği patlamış mısıra benzer bir dizi taş oluşumunda yatmaktadır.

Corralejo’dan ve Majanicho köyünden sadece on dakika uzaklıkta Popcorn Plajı’nı bulacaksınız. Koruma altında oldukları için bu tuhaf şekilli taşlardan herhangi birini yanınıza alamayacaksınız, ancak fotoğraf çekebilecek ve adada eğlenceli bir günün tadını çıkarabileceksiniz.

3. Betancuria Köyü
Eğer güzel yerlerden bahsediyorsak, Fuerteventura’nın batısında, 1834 yılına kadar adanın eski başkenti olan Betancuria’yı kaçıramazsınız. Burası, 1404 yılında fatih Jean de Béthencourt tarafından kurulan, tüm Kanarya Adaları’ndaki ilk kasabadır.

Betancuria şüphesiz tüm adanın en güzel tarihi merkezlerinden birine sahip olan Fuerteventura’nın tarihi ve kültürel mirasının önemli bir bölümünü temsil etmektedir. Şu anda burada sadece 800 kişi yaşamaktadır.

Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?4. Guise ve Ayose Manzara Noktaları
Betancuria köyüne giden FV-30 yolu üzerinde, Morro Velosa’ya doğru devam ettiğinizde, Santa Inés Vadisi ile Betancuria Kırsal Parkı arasında, Corrales de Guise olarak adlandırılan bölgede yer alan Guise y Ayose manzara noktasını bulacaksınız. Burası adayı görmek için yola çıkan turistlerin zorunlu duraklarından biri haline gelmiştir.

5. Barranco de las Peñitas Yürüyüş Noktaları
Eğer bir doğa aşığı iseniz, Betancuria’nın kalbinde Fuerteventura’nın en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan parkurlarından biri olan “Barranco de Las Peñitas” yer almaktadır.

Ermita de Malpaso, Arco de Las Peñitas (doğal bir yerleşim bölgesi) ve yerli bir Kanarya Adası palmiye korusunu barındıran dikey yamaçlardan oluşan bir geçittir. Bu rota, uzunluğu nedeniyle yürümek için biraz zorlu bir parkurdur.

6. Ajuy Mağaraları
Batı kıyısında ziyaret edilecek yerlerden bir diğeri de Fuerteventura’daki küçük balıkçı köyü Ajuy’dur. 150 kişilik nüfusu ile Ajuy, adadaki en temsili volkanik anıtlardan birine ev sahipliği yapmaktadır.

Ajuy mağaralarına giden patika uzun sürmez ve yol boyunca her türlü uçurumu, fosilleşmiş kumul oluşumlarını, eski deniz gastropod fosillerini ve 100 milyon yıldan daha eski magmatik ve volkanik okyanus çökeltileri görülebilir. Ajuy mağaralarına ulaşmadan önce, Ajuy’un 270 metre uzunluğundaki siyah kumlu plajı dikkat çekicidir.

7. Tindaya Dağları
Fuerteventura’da ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer de hiç şüphesiz adanın kuzeybatısında yer alan büyülü Tindaya Dağı’dır. Burada, bu efsanevi dağda yaşayan yerliler tarafından neden kutsal bir alan olarak kabul edildiğini gösteren, 400 metre yüksekliğe kadar taşa oyulmuş çok çeşitli gravürler vardır.

Tindaya, Fuerteventura’nın Kültürel Mirası olarak korunur. Bu nedenle dağa tırmanmak ya da kayalarını toplayıp götürmek yasaktır.

8. Barranco de los enamorados
Barranco de los enamorados’tan geçen trekking rotaları, eşsiz renklere ve şekillere sahip 6 km’lik engebeli yamaçlarıyla çok beğeniliyor. Bu jeolojik mücevher Kültürel İlgi Varlığı olarak ilan edilmiştir ve birkaç yıldır Fuerteventura adasında en çok ziyaret edilen rotalardan biri olmuştur. Oraya ulaşmanın en kolay yolu Tindaya köyünden geçmektir.

9. Malpaís Grande’nin volkanik düzlükleri
Malpaís Grande’nin koruma altındaki manzarası, uzun zaman önce Caldera de Liria ve Caldera de La Laguna tarafından yayılan lav akıntılarının yarattığı siyah düzlüklerden oluşan jeomorfolojik bir oluşumdur.

Malpaís Grande doğal anıtı, kraterler, fırınlar ve volkanik tüplerden oluşan 3.245,3 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Fuerteventura’yı karakterize eden tarihin ve eşsiz güzelliğin bir parçasıdır.

10. El Cotillo
Geniş La Oliva belediyesinde yer alan küçük bir balıkçı köyü olan El Cotillo, gün batımlarının en iyi gözlemlendiği yerler arasındadır. Arnavut kaldırımlı sokakları, limanları, lezzetli mevsim balıkları ve Tostón deniz fenerinde gün batımının tadını çıkarılabiliyor.

11. Aguas Verdes
Yerel halk tarafından Charco de Aguas Verdes olarak bilinir. Binlerce yıllık bu volkanik oluşuma erişmek için Playa del Valle plajından geçmelisiniz.

12. Caleta de Fuste
Burada doğal bir yüzme havuzudur. Bölgede bulunan askeri tahkimat nedeniyle Kale olarak da bilinen Caleta de Fuste’de mola verilebiliyor. Caleta de Fuste, Fuerteventura’nın doğusunda, aynı adı taşıyan turistik köyde yer almaktadır.

13. Puerto del Rosario
Bu şehir, ana hizmetlerin yoğunlaştığı ve adanın yerel nüfusu için gece hayatı ve eğlence teklifinin esas olarak bulunduğu yerdir. Şehirde ziyaret edilebilecek en ilginç yerler arasında Auditorio Insular de Fuerteventura ve Casa Museo de Unamuno yer almakta olup, burada sıklıkla kültürel ilgi çekici etkinlikler ve gösteriler düzenlenmektedir.

14. Morro Jable
Kuzeyde Corralejo’yu bulurken, güneyde Morro Jable köyünü ziyaret edebilirsiniz. Bu köy, altın sarısı kumsalı ve turkuaz rengi denizi etrafına dağılmış güzel beyaz evleri nedeniyle Fuerteventura’da ziyaret edilmesi en çok tavsiye edilen yerlerden biridir.Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?

Morro Jable kasabası, kalabalık mağazalar ve barlarla kaplı bir ana caddeye sahiptir. Bu pitoresk köyde ayrıca tatiliniz boyunca bir saniye bile sıkılmamanız için çeşitli gündüz ve akşam boş zaman etkinliklerine katılabilirsiniz.

15. Jandía Yarımadası
Jandía, gezginlere beyaz kumlu plajlarında huzur bulma ve turkuaz sulardaki dalgaların sesine kendilerini kaptırma imkanı sunmaktadır. Ayrıca, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporları yapmayı seviyorsanız, Jandía bu aktivitelerin tadını çıkarmak için Fuerteventura’da ziyaret edilebilecek en iyi alternatiflerden biridir. Ayrıca, deniz mahsullü pilav veya ızgara balık gibi deniz mahsulleri içeren lezzetli tipik yemekleri tadabileceğiniz bazı restoranlarında öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Fuerteventura’da başka nereleri ziyaret etmeli?

Yukarıda belirtilen Fuerteventura’da gezilecek yerlere ek olarak, Calderón Hondo ve Tuz Müzesi gibi diğer ilginç yerleri de ziyaret edilebilir.

İlkinde, 50.000 yıllık aktif olmayan volkanların bir hizalamasını bulacaksınız. Tuz Müzesi’nde ise tuz köpüğünün oluşumunu ve bu işin yüzyıllar önce adanın ekonomisini nasıl güçlendirdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Kaynakça:

National Geoghraphic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.