Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sel Nedir?

0 422

İster inanın ister inanmayın, sel, şiddetli hava koşullarının en ölümcül türüdür. Muhtemelen sel ve su baskınları hakkında bilmediğiniz çok şey vardır. Bu yazıda, sel hakkında bilinmesi gereken her şeyin üzerinden geçeceğiz; “Sele ne sebep olur?” ve “Sel nerede meydana gelir?” gibi yaygın soruları yanıtlayacağız.Sel Nedir?

Sel, genellikle kuru olan araziyi su altında bırakan bir su taşmasıdır. Seller hidroloji disiplininin bir çalışma alanıdır. En yaygın ve yaygın doğal şiddetli hava olayıdır.

Seller çok farklı görünebilir çünkü sel, birkaç inç sudan birkaç metreye kadar her şeyi kapsar. Ayrıca hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir veya kademeli olarak oluşabilir.

Beş tür sel vardır. Bunlar şunlardır:
“1” Nehir Taşkını
“2” Kıyı Seli
Fırtına Dalgası
“4” İç Su Taşkınları
“5” Ani Sel

Yukarıdaki listeden de anlayabileceğiniz gibi, sel hem kıyı hem de iç kesimler dahil olmak üzere her yerde meydana gelebilir.

Nehir Taşkını Nedir?

Nehir taşkını, su seviyeleri nehir kıyılarının üst kısmına yükseldiğinde meydana gelir. Bu sel tüm nehir ve dere kanallarında meydana gelebilir. Buna küçük akarsulardan dünyanın en büyük nehirlerine kadar her şey dahildir.

Nehir Taşkınlarının Nedenleri

Nehir taşkınları tipik olarak dört nedenden dolayı meydana gelir. Bunlar:

Tropikal fırtına sistemlerinden gelen aşırı yağmurun karaya ulaşması.
Aynı alan üzerinde uzun süre devam eden gök gürültülü fırtınalar.
Kombine yağış ve kar erimesi.
Buz reçeli.

Nehir taşkınları aniden veya yavaşça meydana gelebilir. Ani nehir taşkınları daha çok küçük nehirlerde, dik vadilere sahip nehirlerde, uzunluğunun büyük bir kısmı geçirimsiz arazide akan nehirlerde ve normalde kuru olan kanallarda meydana gelir.

Öte yandan, az yükselen nehir taşkınları tipik olarak geniş su toplama alanlarına sahip büyük nehirlerde meydana gelir. Su toplama alanı, yağışların toplandığı ve ortak bir çıkışa aktığı herhangi bir arazi alanıdır.

Kıyı Selleri Nedir?

Kıyı taşkını, kıyı boyunca normalde kuru olan kara alanlarının deniz suyu ile dolmasıdır.

Kıyı Selinin Nedenleri

Kıyı taşkınları tipik olarak denizdeki gelgit dalgalanmaları, şiddetli rüzgarlar ve barometrik basıncın birleşiminin bir sonucudur. Bu koşullar tipik olarak denizdeki fırtınalardan kaynaklanır:

Tropikal siklonlar
Tsunami
Ortalamadan yüksek gelgitler

Sel Nedir?Fırtına Dalgası Nedir?

Genellikle kıyı taşkınları ile ilişkilendirilen bir diğer taşkın türü de fırtına kabarmasıdır. Fırtına dalgası, kıyı bölgelerindeki su seviyesinin normal astronomik gelgitin üzerinde anormal bir şekilde yükselmesidir.

Fırtına Dalgalanmasının Nedenleri

Fırtına dalgası her zaman kıyılarda normalden daha yüksek gelgitlere neden olan meteorolojik fırtınaların bir sonucudur. Bu dalgalanmayı yaratan fırtınanın üç bölümü vardır. Bunlar:

Rüzgar
Dalgalar
Düşük atmosferik basınç

Fırtına dalgası son derece tehlikeli bir sel türüdür. Aynı anda geniş kıyı alanlarını sular altında bırakabilir. Ayrıca çok hızlı bir şekilde sele neden olabilir. Fırtına dalgası yüksek gelgit ile aynı zamanda meydana geldiğinde aşırı sel oluşur. Bu, fırtına gelgitlerinin 6 metrenin üzerine çıkmasına neden olabilir! Meteoroloji uzmanları her zaman fırtına kabarmasının herhangi bir tropikal sistemin en tehlikeli yönü olduğunu vurgulamaktadır. Hem can hem de mal için en büyük tehdidi oluşturur.

İç Sel Nedir?

İç sel, kıyı bölgesinde değil iç bölgede meydana gelen seldir. Bu nedenle, kıyı taşkınları ve fırtına dalgaları iç sel değildir.

İç Selin Nedenleri

İç kesimlerde meydana gelen sellerin sorumlusu neredeyse her zaman yağışlardır. Yağmur iç kesimlerde iki şekilde sele neden olur. Birkaç gün boyunca düzenli olarak yağan yağmurla ya da kısa ve yoğun bir yağış dönemiyle meydana gelebilir.

Yağmur daha yaygın bir neden olmasına rağmen kar erimesi de iç sellere neden olur. İç sellerin bir başka nedeni de su yollarının enkaz, buz veya barajlar tarafından tıkanmasıdır. İç bölgelerdeki seller genellikle kentsel alanlarda daha kötüdür çünkü suyun gidebileceği bir yer yoktur. Aşağıdaki kentsel özellikler kentsel sel yaratabilir veya iç selleri daha da kötüleştirebilir:

Asfalt yollar ve caddeler
Düşük kapasiteli drenaj ekipmanları
Yoğun binalar
Düşük miktarda yeşil alan

Ani Sel Nedir?

En bilinen ve ölümcül sel türü ani seldir. Ani sel, şiddetli yağıştan (veya başka bir nedenden) sonra 6 saat içinde ve genellikle 3 saat içinde başlayan seldir.

Ani Sellere Ne Sebep Olur?

Ani seller çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Ani sellerin çoğu, kısa bir süre içinde (normalde 6 saat veya daha kısa bir süre) şiddetli fırtınalardan kaynaklanan aşırı yoğun yağışlardan sonra meydana gelir. Ani sel olasılığını belirlemek için iki temel unsur vardır:

“1” Yağış oranı
“2” Yağış süresi

Ani seller ayrıca barajlar yıkıldığında, setler çöktüğünde veya bir buz kütlesi büyük miktarda su bıraktığında da meydana gelir.

Ani Sellerin Tehlikeleri

Ani seller son derece güçlüdür. Kayaları yuvarlamaya, ağaçları yerinden sökmeye, binaları ve köprüleri yıkmaya ve yeni kanallar açmaya yetecek güce sahiptirler. Bu sel türü, nehir yataklarını, şehir sokaklarını veya kanyonları yırtıp geçen ve yollarına çıkan her şeyi silip süpüren azgın sellerle karakterize edilir. Yüksekliği 30 metreye ulaşan ani seller toplulukları tamamen kaplayabilir.

Ani sellerin bu kadar tehlikeli olmasının bir başka nedeni de çok az veya hiç uyarı olmadan meydana gelebilmesidir. Bu durum özellikle barajlar ya da setler yıkıldığında geçerlidir. Ulusal Hava Durumu Servisi, bir ani sel olayı meydana gelmeden önce bölgenizin sel riskini bilmenizi önermektedir. Ayrıca, ani bir sel durumunda aileniz ya da iş yeriniz için bir afet planı hazırlamanızı tavsiye etmektedir.

Sel Nedenleri ve EtkileriSel Nedir?

Ne tür bir selle karşı karşıya olursanız olun, genellikle aynı temel faktörlerden kaynaklanır ve her zaman olumsuz etkileri vardır.

Sele Ne Sebep Olur?

Selin pek çok farklı nedeni vardır. Farklı sel türlerinin tipik olarak farklı nedenleri olsa da, çoğu sel aşağıdaki faaliyetlerden birinden kaynaklanır.

“1” Şiddetli yağış selin en basit nedenidir. Çok fazla yağmur yağdığında ya da çok hızlı yağdığında, yağmurun gidebileceği bir yer yoktur. Bu da ani sel gibi taşkınlara yol açabilir.

“2” Taşan nehirler sellerin bir başka nedenidir. Nehir taşkınları yaşamak için illa ki şiddetli yağmurlar yağması gerekmez. Daha önce de belirttiğimiz gibi, nehirde enkaz veya suyun akışını engelleyen barajlar olduğunda nehir taşkınları meydana gelebilir.

Kırık barajlar da selin bir başka nedenidir. Eski altyapı, şiddetli yağmurlar geldiğinde ve su seviyeleri yükseldiğinde arızalanabilir. Barajlar yıkıldığında, şüphelenmeyen hanelerin üzerine su akıntıları bırakırlar.

“4” Fırtına dalgaları ve tsunamiler de sele neden olur. Kasırgalar ve diğer tropikal sistemlerden kaynaklanan fırtına dalgaları deniz seviyesinin yükselmesine ve normalde kuru olan kıyı bölgelerinin birkaç metre suyla kaplanmasına neden olabilir. Tsunamiler ise depremlerin ya da su altı volkanik patlamaların neden olduğu dev dalgalardır. Bu dalgalar iç kesimlere doğru ilerledikçe yükseklik kazanır ve kıyı bölgelerinde çok fazla suyu iç kesimlere doğru itebilir.

“5” Dik kıyıları olan kanallar da selden sorumludur. Taşkınlar genellikle göllere, nehirlere ve diğer havzalara hızlı akış olduğunda meydana gelir. Bu durum genellikle nehirler ve dik kenarlara sahip diğer kanallar için geçerlidir.

“6” Bitki örtüsü eksikliği sele neden olabilir. Bitki örtüsü yüzey akışını yavaşlatmaya ve taşkınları önlemeye yardımcı olabilir. Bitki örtüsü olmadığında, suyun akıp nehir kıyılarına ve derelere taşmasını engelleyecek çok az şey vardır.

“7” Eriyen kar ve buz, selin bir diğer yaygın nedenidir. Büyük miktarda kar ve/veya buz hızla eridiğinde, genellikle alçak alanlar dışında gidecek bir yeri yoktur.

Su baskınlarının tüm nedenleri bunlar değildir, ancak en yaygın olanlardan bazılarıdır.

Selin Etkileri

Bir selin nedeni ne olursa olsun, toplumunuz üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Aslında selin birçok tehlikeli etkisi vardır. Seller fiziksel tehlikenin yanı sıra ekonomik ve sosyal sorunlara da neden olur. Bu bölümde, en yaygın sel etkilerini ele alacağız.

Can Kayıpları

Selin en ağır etkisi ölümdür. Aslında sel, bir numaralı şiddetli hava katilidir. Seller tarih boyunca binlerce insanın hayatına mal olmuştur. Peki sel nasıl öldürür?

Seller insanları hızla akan sulara sürükleyerek ya da boğarak öldürür. Bir insanı sürükleyip götürmek için sadece 15 santim su yeterlidir. Seller ayrıca binaları yıkarak ve güvensiz ortamlar yaratarak da insanları öldürebilir. Selin genellikle göz ardı edilen ölümcül etkilerinden biri de su kaynaklı hastalıklardır.

Maddi HasarSel Nedir?

Bir arabanın sel sularına kapılıp gitmesi için sadece bir metre sel suyu gerektiğinden, sel büyük mal kayıplarına da yol açabilir. Sel sularında sürüklenen arabaların görüntülerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu nedenle araç kullanırken su basmış alanlardan kaçınmak çok önemlidir. Selde sürüklenip gittiğinde arabanızın içinde olmak istemezsiniz!
Sel aynı zamanda pencereleri uçurarak, kapıları süpürerek, duvarları ve temelleri aşındırarak ve altyapıya hızla enkaz göndererek binalarda maddi hasara neden olur. Sel suları içeri girdiğinde zarar gören bir ev veya iş yerindeki mobilya ve eşyalardan bahsetmiyoruz bile.

Ekonomik Etkiler

Selin ekonomik etkisi bir toplum için yıkıcı olabilir. Bu, iletişim kuleleri, enerji santralleri, yollar ve köprüler gibi şeylerin hasar görmesi ve kesintiye uğramasından kaynaklanır. Bu da bir bölgedeki ticari faaliyetleri durma noktasına getirir. Çoğu zaman büyük sel felaketleri, sel suları çekildikten uzun süre sonra normal yaşamın yerinden oynamasına ve işlevsizleşmesine neden olur.

Sel felaketleriyle ilişkili yüksek yardım ve kurtarma maliyetleri nedeniyle sel, ekonomik büyüme ve kalkınmayı engeller.
Sık sık sele maruz kalan bölgelerde, altyapı ve diğer gelişmiş faaliyetlere yatırım yapılması olasılığı daha düşüktür.

Selin Psikososyal Etkileri

Sel, mağdurlar için kalıcı travma da yaratabilir. Sevdiklerini ya da evlerini kaybetmek, özellikle çocuklar üzerinde büyük bir duygusal yıkıma yol açabilir. Kişinin evinden olması ve geçim kaynağını kaybetmesi sürekli strese neden olabilir ve kalıcı psikolojik etkiler yaratabilir.

Sel Güvenliği İpuçları

Sellerin birçok nedeni olsa da, aileleri, işletmeleri ve toplulukları güvende tutmaya yardımcı olacak kanıtlanmış sel güvenliği ve sel önleme ipuçları vardır.

Selden Önce Ne Yapmalıyım?

Selden önce yapmanız gereken ilk şey bir acil durum kiti oluşturmaktır. Sel acil durum kitiniz yiyecek, su ve ilaç içermelidir. Bu malzemelerden her bir kişiye üç gün yetecek kadar bulundurmalısınız. Ayrıca kitinize aşağıdakileri de koymalısınız:

Telefon Şarj Cihazı
Piller
Battaniyeler
El fenerleri
İlk Yardım Kiti
Lastik Botlar ve Eldivenler
Hava Durumu Radyosu
Ayrıca yanınızda bir cep telefonu bulundurmalısınız. Bu şekilde arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Bir sele hazırlanmak için yapabileceğiniz bir sonraki şey, sel riskini değerlendirmek için evinizin veya kuruluşunuzun konumunu araştırmaktır. Bir sel ovasında mı bulunuyorsunuz? Daha yüksek bir yere çıkmanın en hızlı yolu nedir? Bu soruların yanıtlarını bilmek sel durumunda size yardımcı olabilir.

Yerel acil durum yönetim kurumunuzu ve toplumunuzla nasıl iletişim kurduklarını öğrenin. İndirebileceğiniz bir mobil uygulamaları var mı? Onları sosyal medyada takip etmeli misiniz? Televizyonda veya yerel radyo istasyonlarında selle ilgili bir duyuru yayınlanacak mı?

Sel Gözlemleri ve Uyarıları

Sel izleme ve uyarılarının ilk seviyesi sel tavsiyesidir. Sel Tavsiyesi, sele neden olabilecek bir hava olayının meydana geleceği tahmin edildiği için olası sellere karşı dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Ulusal Hava Durumu Servisi bu tavsiyeleri, selin bir uyarı yayınlayacak kadar kötü olmasının beklenmediği, ancak yine de küçük tehditler oluşturabileceği durumlarda yayınlar.

Sel Gözlemi, belirli bir tehlikeli hava olayının meydana gelmesi için koşullar uygun olduğundan sele karşı hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına gelir. Sel Uyarısı, sele neden olabilecek tehlikeli bir hava olayının yakın olduğu ya da halihazırda gerçekleştiği anlamına gelir. Ani Sel Uyarısı, ani bir selin yakın olduğu veya meydana geldiği anlamına gelir. Sele eğilimli bir bölgedeyseniz derhal yüksek bir yere çıkın. Bu bildirimlere her zaman dikkat etmeli ve farklı seviyelerin ne anlama geldiğini anlamalısınız.

Sel Sırasında Ne Yapmalıyım?

Eğer bir sel olayı yaşanıyorsa, güvende kalmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Unutulmaması gereken ilk ve en önemli şey sel sularından uzak durmaktır. Bu, arabada olsanız bile geçerlidir. Unutmayın: Arkanızı dönün, boğulmayın! Sel suları göz açıp kapayıncaya kadar yükselebilir veya yoğunluk kazanabilir. Her ne pahasına olursa olsun sel sularından uzak durun. Selde hayatta kalmanıza yardımcı olacak bir diğer önemli ipucu da yetkililerin tahliye emirlerini dinlemektir. Tahliye emirlerini ilk duyduğunuz anda dinlemeniz gerektiğini de vurguluyoruz. Sadece birkaç dakika beklemek bile yaşam ile ölüm arasındaki fark olabilir. Ve geride kalmak, yükselen sulardan kurtarılmanız gerektiğinde sizi ve diğerlerini riske atabilir.

Sel sırasında dikkat edilmesi gereken son bir yararlı sel güvenliği ipucu da suyun elektrik prizlerini kapladığı odalardan uzak durmaktır. Bu oldukça açıklayıcıdır; su basan evinizde veya iş yerinizde yürürken elektrik çarpmasını istemezsiniz.

Selden Sonra Ne Yapmalıyım?

Sel suları çekildikten sonra güvende olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak, sağlığınızı ve mülkünüzü tehdit edebilecek pek çok sel tehlikesi hala mevcuttur. Selin mülkünüze zarar vermesi durumunda yapmanız gerekenler de vardır. Selden sonra alınacak en önemli güvenlik önlemlerinden biri, suyunuzun içmek için güvenli olduğundan emin olmaktır. Sel sırasında yeraltı suları kirlenmiş olabilir, bu nedenle musluğu açtığınızda suyun güvenli olduğunu düşünmeyin. Yerel yetkililer suyun içmek için güvenli olup olmadığını veya kullanmadan önce kaynatmanız gerekip gerekmediğini size bildirecektir.

Selden sonra durgun su da bir tehlikedir. Şiddetli bir selle kıyaslandığında uysal görünse de, geride kalan durgun su bakteriler için bir üreme alanıdır ve toksin veya kimyasal taşıyabilir. Temizlik için veya başka bir nedenle durgun suya dokunmanız gerekiyorsa, kendinizi lastik eldivenler, botlar ve diğer koruyucu ekipmanlarla koruyun.Sel Nedir?

Sel suları keskin veya tehlikeli nesneleri de gizleyebilir, bu nedenle mümkünse suya girmekten kaçınmak en iyisidir.
Sular çekildikten sonra akılda tutulması gereken son bir sel güvenliği ipucu, selden etkilenen binalara veya alanlara geri dönmek için yerel yetkililerden izin alınmasını beklemektir. Eviniz veya ofisiniz sizin için güvenli görünse de, büyük yapısal veya elektriksel tehlikeler olabilir. Her zaman her şeyin netleşmesini bekleyin.

Kaynakça:

BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.