Meksika’da Görülmesi Gereken Yerler

Meksika, Kuzey Amerika’da yer alan 128 milyon nüfuslu bir ülkedir. Geçmişte Maya ve Aztek imparatorluklarının yaşadığı bu ülke, turistler için oldukça ideal bir yerdir. Başkenti Mexico City’dir. Mexico City, dünyanın en yüksek rakımlı başkentlerinden biridir. Mexico Cİty çok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır. New Mexico’da yer alan Antropoloji Müzesi, dünya çağında duyulmuş bir müzedir. Ülkede, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan pek çok bölge vardır. Meksika, her sene milyonlarca turist ağırlamaktadır. Meksika’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler şunlardır.

Pyramid of The Sun

Meksika’nın Teotihuacán kentinde yer alan bu piramit, 90 metre yüksekliğe sahiptir. Dünya^nın 3. Büyük piramididir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu piramit, Aztek uygarlığı tarafından inşa edilmiştir. Piramitte 248 basamaklı merdiven yer alır. Defalarca restore edilen bu piramit, yıllar boyunca turistlerin uğrak yeri olmuştur.

Chapultepec Kalesi

Mexico City’ye yer alan bu kale, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Gotik mimari tarza sahip olan bu kalenin yüksekliği 2325 metredir. Bu kale Bernardo de Gálvez tarafından 1778 yılında inşa edilmiştir. Yapıldığı ilk yıllarda Kara Harp Okulu olarak kullanılan bu kale, ilerleyen yıllarda imparator I. Maximilian’ın konağı olarak kullanmıştır. Daha sonra da pek çok imparator bu kalede ikamet etmiştir. Bu kale, 1846 yılında başlayan Meksika- Amerika Savaşları’nda Meksika’ya büyük avantaj sağlamıştır. 1939 yılında alınan bir kararla müze olarak faaliyete geçmiştir.

Meksika Metropolitan Katedrali

Yapımına 1573 yılında başlanan Meksika Metropolitan Katedrali, Mexico City’de yer alır. Yapımı yaklaşık 300 yıl sürmüştür. Yapım süresinin uzun olması nedeniyle, yapının mimarisinde birçok farklı tarz yer alır. Merkezinde bulunan kilisenin etrafına inşa edilmiştir. 110 metre uzunluğa sahip olan bu katedral, Latin Amerika’da yer alan en eski ve en büyük katedraldir. Katedralin iç duvarları altın kaplamadır. 1967 yılında çıkan yangın ile birlikte hasar almıştır. Daha sonra restore edilen bu katedral, Meksika’ya gelip de görülmesi gereken en önemli yerlerdendir.

Bağımsızlık Meleği

New Mexico’da yer alan bu anıtın 1902 yılında yapımına başlanmış ve 1910 yılında tamamlanmıştır. 1810 yılında gerçekleşen Meksika Bağımsızlık Savaşı’nın 100. Yılı anısına inşa edilmiştir. Daha sonra devlet adamlarının mezarları bu anıta eklenmiştir. Anıtın yüksekliği 45 metredir. Anıtın tepesinde bir melek, gövde ve alt bölümlerinde ise heykeller yer alır. Anıtın girişinde William Lamport’un heykeli yer alır. 187 yılında meydana gelen deprem sonrası hasar gören bu anıt, günümüze kadar pek çok kez restore edilmiştir.

Tulum Antik Kenti

Meksika’nın Coba şehrinde yer alan bu antik kent, 564 yılında Maya İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Tulum, Maya dilinde duvar anlamına gelmektedir. Uzun yıllar Maya İmparatorluğu’nun yerleşim yeri olmuştur. Deniz kenarına sıfır olan bu antik kent, güzel sahiliyle Meksika’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Sistema Dos Ojos

Sistema Dos Ojos, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda denizin altında yer alan bir mağaradır. 1980 yılında keşfedilen bu mağara, dünyanın en büyük sualtı mağarasıdır. 28 girişi olan bu mağara, kireçtaşından meydana gelmiştir. Mağara 119 metre derinliktedir. Dalış sporu sevenler için oldukça ideal bir yerdir.

Yazar: Can Baskın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar