Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya’nın En Büyük 2.Kanyonu; Uşak Ulubey Kanyonu

0 0

Ulubey Kanyonu Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içerisindedir. ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Grand Kanyon National Park’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Kanyon 73 kilometre uzunluğundadır. Uşak iline uzaklığı 30 kilometre olup ulaşım oldukça kolaydır.

Şimdiye kadar adını pek duymadığımız kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzanan bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

2015 yılında Ulubey kaymakamlığı tarafından seyir amaçlı bir cam teras inşa edilmiştir. Bu cam teras uzunluğu 12 metre, genişliği 14 metre toplam alanı ise 135 metrekaredir. Cam teras gemi güvertesi şeklinde olup kurşun geçirmezler camlarla kaplıdır. Yerden yüksekliği 150 metredir. Bu harika yapıya çok küçük bir ücret ödeyerek seyir zevkine doyabilirsiniz.

Tam bir gizli hazine olan bu doğa harikası ilçede düzenlenen festivallerle yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. Kanyon içinde her çeşit sebze ve meyve yetişmeye müsaittir. Kanyona inmek için arazi araçlarını kullanabilirsiniz. Uzun rotalar oluşturup kanyon boyunca yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar:GÖrkem Bulal

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.