Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Gelişmiş 4 Ayaklı Robotu BigDog

13 334

Boston Dynamics isimli bir firma dünyanın en gelişmiş 4 ayaklı robotunu üretti. Bigdog isimli robot yürüyor, koşuyor ve bozuk arazi şartlarında ağır eşyaları taşıyabiliyor. BigDog benzinli motor ve hidrolik sistemle çalışıyor. Bacakları gerçek bir hayvanın bacaklarında esinlenerek tasarlanmış ve oldukça gelşmiş. Robot 1 metre uzunluğunda , 0,7 metre yüksekliğinde ve 75 kilogram ağırlıda.Dünyanın En Gelişmiş 4 Ayaklı Robotu BigDog

Robotun gövdesinde hareketlerini kontrol eden yerleşik bir bilgisayar bulunuyor. Servo motorlar ve çeşitli sensörler sayesinde hareket etmesi sağlanıyor. BigDog’un kontrol sistemi denge ve yönü hızlı bir şekilde düzene koymasını sağlıyor. Hareketi sağlayan sensörler eklemlerin birleşme noktalarını ve o noktalara düşen kuvvetleri, yerle olan teması sağlarken lazer cayroskop ve ses sistemi robotun görüşünü sağlıyor. Diğer bir sensör grubu da robotun hidrolik basıncını, yağ sıcaklığnı, motor sıcaklığnı, motorun dönüş hızını, aküyü ve diğer elemanları kontrol etmeye yarıyor.

BigDog saatte 4 mil hızında koşabiliyor, 35 derece eğimli yerlere tırmanabiliyor, bozuk zeminlere yürüyebiliyor ve 150kg ağırlığı taşıyabiliyor.

Robot Boston Dynamics isimli firma tarafın geliştirilen bozuk zeminlerde taşınabilirliği sağlamak adına yapılmış bir projedir.

Robotun özellikle askeri alanda kullanımı çok yaygınlaşacağını düşünüyorum. bozuk arazilerde askerlerin rahat hareket edip daha az yorulması için oldukça yararlı bir teknoloji. Robotun devrilmemesi de olduça etkileyici. Denge olayını çok başarılı bir şekilde çözmüşler.

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.