Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kazuyoshi Miura Kimdir?

0 404

Kazuyoshi Miura Kimdir?Kazuyoshi Miura, Japon milli futbol takımında ve J’de ileriye doğru oynayan bir Japon futbolcudur. Lig takımı Yokohama FC’de Halen 50 yaşın üzerinde profesyonel futbol oynaması nedeniyle şu anda aktif olan en eski futbolcu olarak bilinir. 1982 yılında, okulda Kazuyoshi’nin profesyonel futbol oynamaya olan tutkusu onu Brezilya‘ya götürdü ve Clube’ya katıldı. (Atletico Juventus) Dört yıl sonra, 19 yaşında, ilk profesyonel sözleşmesini Santos’la imzaladı. Brezilya’daki hayatının biçimlendirici yılları boyunca süperstar futbolcu oldu. O, Japonya‘ya dönmeye karar verdiğinde, 1990’da orada zaten bir yıldızdı. 1993’te ‘Yılın Asyalı Oyuncusu’ seçildi ve onurunu kazanan ilk Japon futbolcusu oldu. Japonya’daki saltanatı 1993’te, J’in başladığı bir dönemde başladı. Ligde ünlü olan ilk Japon futbol yıldızı oldu. Çeşitli Avrupa kulüplerinde oynadı ve 2005 yılında Yokohama FC’ye resmen katıldı. Ocak 2018’de, 51 yaşında Yokohama ile yeni bir sözleşme imzalayarak herkesi şaşırttı.

Kazuyoshi Miura, Japonya’nın Shizuoka ilçesinde 26 Şubat 1967’de doğdu. Çocukluk yıllarından beri futbol meraklısıydı. Ancak Japon futbolunun acıklı durumu, hayallerini kendi başına bırakmıştı. Genç yaşlarına girerken oynamaya devam etti. Ülkedeki daha iyi gençlik programları hakkında bilgi almaya geldiğinde Brezilya’ya taşınmaya karar verdi. 1982’de, 15 yaşındayken, Shizuoka Gakuen Okulu’nda, Japonya’daki yaşamının ardında bırakmaya karar verdi ve profesyonel bir futbolcu olmak için Brezilya’ya taşındı. Brezilya’daki hayatının ilk birkaç yılı onun için kolay değildi, ama pes etmeyi reddetti. Sonunda Clube Atletico Juventus olarak kabul edildi ve gençlik programının bir parçası oldu. Onlarla çok sıkı bir şekilde eğitim aldı ve daha iyi fırsatlar aramaya devam ederken, önümüzdeki dört yıl için kalitesini kanıtladı. Onun çabaları sonunda nihayet 1986 yılında Santos kulübünün profesyonel bir sözleşmesi teklif edildi.

Kazuyoshi Miura Kimdir?Kazuyoshi Santos için ileriye doğru oynadı ve önemli takım üyelerinden biri olarak ortaya çıktı. Daha sonra Coritiba ve Palmeiras gibi diğer Brezilya kulüplerine katılmaya devam etti. 1990 yılında, nihayet oyunun büyüyen çılgınlığının bir parçası olmak için Japonya’ya geri dönmeye karar verdi. J. Ligi 1990’ların başında şekillendi ve Japonya Futbol Ligi’nin en büyük takımlarından biri olan Yomiuri FC’ye katıldı. Resmi açılışından sonra J. Lig 1993, Yomiuri FC, Verdy Kawasaki olarak bilinir ve Kazuyoshi bu takımda devam etmeye karar verdi. Miura ekibine katıldıktan sonra, ilk birkaç yıl boyunca asla tek bir lig unvanını kaybetmediler. 1991 ve 1992’de Japonya Futbol Ligi’ni ve J’yi kazandılar. 1993 ve 1994 yıllarında lig şampiyonlukları devam etti. 1993’te ‘Yılın Asyalı Futbolcusu’ seçildi. Aynı yıl ona J ile ödüllendirildi. Lig’in En Değerli Oyuncusu seçildi.

Miura ilk Japon futbol yıldızı olmaya başladı. Bir dizi uluslararası kulüp gizli yetenekleri bulmak için Japon yerel ligleri üzerinde bir yer tuttu. İtalyan kulübü Cenova 1994 yılında anlaşmadan sonra onu takıma aldı. Böylece o zamanlar dünyanın en zengin futbol dizisi olan Serie A’da oynayacak ilk Japon futbolcusu oldu.
Ancak, beklentilerin altında bir performans gösterdi. Dünyadaki en iyi oyuncularla oynarken hız ve fiziksel olarak mücadele etti. Onu göreceli olarak daha aşağı olan Serie B’ye gönderme konusunda görüşmeler vardı, ancak sert Japon taraftarları bu karara karşı protesto ettiler. Tüm zamanlar medya, Miura’yı çileden çıkarken sessiz kalarak “sessiz bir beyefendi” olarak nitelendirdi. Avrupa futbol sahnesine hakim olmayı bırakıp vazgeçmeyi reddetti. Ancak, 1995’te Japonya’ya geri döndü. Bazı önemli karşılaşmalarda atmasına rağmen, genel performansı kulüp tarafından kabul edilmedi ve bırakılmasına izin verildi.

Kazuyoshi Miura Kimdir?Geçtiğimiz sezon Cenova’da üç yöneticiyi değiştirmişti ve bu da onu spor medyasında oldukça fazla kapsama aldı. Sefil deneyimi, bir süperstar olarak hala saygı duyulduğu Japonya’ya geri döndüğünde sona erdi. Yerel takımı Kawasaki için inanılmaz bir performans gösterdi. Bununla birlikte, Avrupa kulübü Dinamo Zagreb ile yaptığı kısa huzursuzluk bir başka başarısızlıktı. 1998 yılına kadar Kawasaki için oynadı ve 1999’da Kyoto Purple Sanga’ya katıldı. Kyoto için yaptığı 41 maçta 21 gol attı. 2001 yılında Vissel Kobe’ ye geçti ve kulübün 103 maçında 24 gol attı. 2005’in sonlarında, kısa bir süre A-League için Sydney FC’ye ödünç alındı. Avustralya liginde dört lig maçına çıktı ve iki gol attı. Aynı yıl, Yokohama FC’ye katıldı. 2005 yılında takımını FIFA Dünya Kulüpleri Şampiyonası’ nda temsil etti ve Adelaide United’ a karşı iki gol attı. Ancak, bir zafer kazanamadı.

Yokohama’ya katıldıktan sonra, popülerliği arttı. 30’ların sonlarına ulaştığında, gelecek sezonun sonuncusu olduğuna dair spekülasyonlar vardı. Bir gol attığı her zaman “Kazu dansı” nı gerçekleştirmek için hayran gözdesi oldu. 2007 ‘JOMO All-Stars’ maçında ‘J-East’ oynadı ve son derece iyi performans gösterdi.
Artan popülaritesine rağmen, çoğu zaman sahadaki en eski oyuncu olmasına rağmen, bazen takım arkadaşlarının yaşını iki katına çıkardı, tüm emeklilik raporlarını inkar etti. Kasım 2015’te, 48 yaşında, Yokohama ile bir yıl için bir sözleşme daha imzaladı ve daha sonra, futbol kariyerini 50’li yaşlarına kadar genişleten 2016 ve 2017 yıllarında uzattı. Mart 2017 sezonunda, profesyonel bir maçta oynayabilecek en eski profesyonel oyuncu oldu. Önceki kayıt Stanley Matthews tarafından yapıldı. Birkaç gün sonra, Miura profesyonel futbol tarihinin en eski golcüsü oldu. Çok güçlü emeklilik spekülasyonları arasında, Ocak 2018’de Yokohama FC ile bir sözleşme daha imzaladı. Japon milli futbol takımının önemli bir parçası olan Miura, 1998 ‘FIFA Dünya Kupası’ elemelerinde 14 gol attı. 89 maçta 55 gol atarken, Japon milli takımı için en yüksek golcü oldu. 2000’den beri milli takımı için bir maç oynamadı.

Kişisel hayat
Kazuyoshi Miura, popüler Japon kitle iletişim araçları kişisi Risako Miura ile evli. Çift 1993 yılında evlendi. Emekliliğini sorduğunda Kazuyoshi, yakın zamanda emekliye ayrılma planının olmadığını ve futbol oynamayı bıraktığı gün manen öleceğini söyledi.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku