Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Güçlü 10 Helikopteri

0 1.813

Teknolojinin sağladığı olanaklar doğrultusunda helikopterlerin güçlülükleri de değişmektedir. Ülkeler arasında daima en iyi savaş helikopterini üretmek açısından sıkı bir çekişme söz konusudur. Helikopterler temelde insan taşımacılığı için üretilmiş olsa da burada bahsi geçenler biraz yıkıcı özellikteler. Performans, zırh, elektronik ekipman açısından dünyanın en iyi 10 helikopteri aşağıdaki gibidir.
10. Mil Mi- 24, Rusya
Mil Mi-24, Sovyet tasarımcı Mikhail Leontyevich Mil tarafından üretilmiştir. NATO tarafından “Hind” olarak da lense edilmiştir. Savaş anında mücadele için kullanıldığı gibi askerlerin ulaşımında da kullanılmaktadır. Pilot kabininin arka tarafında 8 kişilik yer bulunmaktadır. Zırh helikopterin yan tarafına monte edilmiş ve neredeyse her yöne dönebilen 12.7 mm makineli tüfekle desteklenmiştir.
9. AH-2 Rooivalk, Güney Afrika
Denel Rooivalk merkezi Güney Afrika’da bulunan Denel Havacılık tarafından üretilmiştir. SAAF isimli uçağın kötü hava koşulları için üretilmiş versiyonu olan Rooivalk, Kızıl Şahin anlamına gelmektedir. Güney Afrika hava kuvvetleri sadece 12 adet Denel AH-2 Rooivalk saldırı helikopteri ne sahiptir.
Dünyanın En Güçlü 10 Helikopteri8. Z- 10, Çin
Çin ordusu tarafından sahiplenilmiş olan Z-10, Çin’in en güçlü helikopteri olarak bilinir. Savaş amacı ile üretilmiş olsa da tanklara karşı mücadelede de kullanılmaktadır. Yapılan bir takım geliştirme çalışmaları sayesinde gökyüzünde diğer helikopterler ile mücadele için de etkin güç olmuştur. Helikopterin neredeyse her tarafında zırh bulunmaktadır. Çok namlulu güdümlü roket kapsülleri, tank savar ve helikopter savar füzeleri, LG3 otomatik bombaatarlar monte edilmiştir.
7. AH-1W Süper Kobra, Rusya
Bell AH-1W Super Kobra helikopteri Amerika merkezli dünyanın en güçlü helikopteri olarak bilinmektedir. ABD Deniz Kuvvetleri’nin belkemiği niteliğindedir. Helikopter havadayken aşırı tehlikeli bir görünümü var. 750 tane cephane ile donatılmış ve 20 mm kalınlığında olan zırhı sayesinde uçaksavar mermilerine karşı dirençlidir. 352 km/s hıza ulaşır ve kötü havalara dayanıklıdır.
6. A-129 Mangusta, İtalya
A-129 Mangusta Agusta şirketi tarafından üretilmiş olan öldürücü bir helikopterdir. Batı Avrupa’da tasarlanan ve üretilen ilk saldırı helikopteridir.
Türk Hava Kuvvetleri tarafından geliştirilmiş olan AgustaWestland T129, A-129 Mangusta platformunu temel alan ikiz motorlu, tandem koltuklu, çok işlevli, zor hava şartlarına karşı dayanıklı olan bir helikopterdir. Bu helikopter, yüksek irtifada ve mücadele bölgelerinde, gece ve gündüz koşullarında, sert hava şartlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş saldırı ve keşif için tasarlanmış üst düzey bir helikopterdir.
Dünyanın En Güçlü 10 Helikopteri5. Eurocopter Tiger, Almanya/Fransa
Eurocopter Tiger, 2003’te üretilmiş olup iki MTU Turbomeca Rolls-Royce MTR390 turboşaft motora sahip ilk saldırı helikopteridir. Geleneksel üretim formlarından farklı, dijital panolar ile donatılmış olan bir pilot kabini vardır. Aynı zamanda kabin iki pilotun oturabileceği bir genişlikte ve bu sayede biri silahları yönetirken diğeri navigasyon ve diğer işleri yapabilmektedir. Almanya’da Kaplan olarak adlandırılır.
4. Mil Mi-28, Rusya
NATO tarafından profesyonelce tasarlanan Mil Mi-28, ‘Havoc’ helikopterler ile benzerlik göstermektedir. Mil Mi 24’ten esinlenilerek büyük boyutlarda tasarlanmış ve bu sayede helikopterler için silah taşımacılığında da kullanılabilmektedir. Misilleme atışlarında ve yoğun bombardımanda zırhları sayesinde yüksek dayanım sağlar.
3. AH-1Z Viper, ABD
Bell Helikopter şirketi tarafından üretilmiş olan bir saldırı helikopteridir. AH-1W SuperCobra helikopterinin geliştirilmiş versiyonudur. AH-1Z, dört kanatlı, rulmansız, kompozit bir ana rotor sistemi, yeni bir hedef gözlem sistemi ve yükseltilmiş şanzıman özelliklerine sahiptir. AH-1Z, H-1 yükseltme programının bir parçasıdır.
Dünyanın En Güçlü 10 Helikopteri2. KA-52 Hokum-B, Rusya
Rusya tarafından üretilip 1995’ten beri kulanılan KA-52 Hokum-B, güçlü atak helikopteridir. Kamov helikopter firması tarafından Siyah Köpekbalığı olarak da bilinir.
Hayatta kalabilirliği ve ölümcüllüğü artırmak için küçük, hızlı ve atik olacak şekilde tasarlanmıştır. Minimum ağırlık ve küçük boyutlarından dolayı yalnızca tek bir pilot tarafından çalıştırılacak silahlara sahip benzersiz bir helikopterdir. En yüksek hızı saatte 350 kilometreyi geçmemektedir ve bu hız rahiplerine göre bir bakıma avantajlıdır.
1. Boeing AH-64E Apache Guardian, ABD
Boeing AH-64 Apache Saldırı Helikopteri, Körfez Savaşı sırasında öne çıkan en güçlü zırha ve silah sistemine sahip helikopter olarak biliniyordu. Apache havada etrafında dönebilecek biçimde tasarlanmıştır. ABD Ordusunun Gelişmiş Saldırı Helikopteri Planının zor koşullarını karşılamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Apache, son teknoloji ürünü elektronik teknoloji ve yangın kontrol sistemleri ile donatılmıştır. Ateş gücü harikadır. Apache, 1200 AGM-114 Hellfire Füzelerini M230 otomatik topu için , 76 adet katlanır yüzlü hava roketi ya da ikisinin bir kombinasyonu ile birlikte 1200 tane 30 mm mermi ile rahatça yüklenebilir.

Kaynakça:
http://listamaze.com/10-most-powerful-helicopters-in-the-world/

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku