Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Makineli Silahı

1 2.638

Dünyanın En Tehlikeli 10 Makineli SilahıGünümüzde makineli silah teknolojisi, güçlü ve yıkıcı özelliği sayesinde yüksek üstünlük sağladı. Gelişmekte olan ülkeler yeni teknolojiler sayesinde tehlikeli ve ürkütücü nitelikli silahlar üreterek düşmanları korkutmayı hedefliyor. Kendini savunma birçok ülke için yüksek öncelik taşımaktadır. Birçok ülkede hava sahasında bile etkili olan yüksek kapasiteli makineli tüfek bulundurmaktadır. Makineli tüfeğin ağır makineli tüfekler, hafif makineli tüfekler, genel amaçlı tüfekler gibi birkaç çeşidi vardır. İşte dünyanın en tehlikeli 10 silahı:
10. Kord Makineli Tüfek, Rusya
Kord 12,7 mm Rusya’da eski NSV makineli tüfeklerin geliştirilmesi ile oluşturulmuş ağır makineli tüfektir. Aşırı şekilde NSV silahlara benzese de iç mekanizması yeniden değiştirilmiş, gaz sistemi ve namlu mekanizması yeniden tasarlanmıştır. Devam eden ateşler sırasında daha az geri tepme özelliği ile daha isabetli atış sağlamaktadır. 2km’li atış menziline ve dakikada 750 mermi ateşleme kapasitesine sahiptir.
9. MG4(Heckler&Koch), Almanya
MG4 taşınabilir özellikte Alman Heckler&Koch şirketi tarafından tasarlanmış hafif makineli bir silahtır. Silah Belçika‘da tasarlanan FN Minimi’nin bir uyarlaması olsa da birçok yeni özellik eklenerek geliştirilmiştir. Hafif makineli ve değişken koşullara uyum sağlayabilen bir tüfek olması nedeniyle farklı üreticilerin geniş çaplı mühimmat desteği olarak kullanılmasını sağlıyor. MG3 genel amaçlı makineli tüfeğinin yerini almıştır. MG4 geliştirilerek MG5 silahı tasarlanmıştır. Güçlü bir ateşleme gücü sağlayan MG4 1 km’lik bir menzile sahiptir.
8. PK Makineli Tüfek, Rusya
Rusya ordu birliklerinde uzun zaman boyunca büyük öneme sahip olmuş bir makineli tüfektir. 7,62mm’lik genel maksatlı makineli bir tüfektir. Bu güçlü makineli tüfek uzun zaman boyunca Rusya’da düşman piyadesini ve motorlu araçlarını ateş altına almak amacıyla tasarlanmıştır. Bu etkili ve güvenilir genel makineli tüfek tarihteki birçok savaşa tanık olmuştur. Sovyet Rusya tarafından 1961’den bu yana kullanılan bir makineli tüfektir. 1 milyon kereden fazla yeniden tasarlanmıştır. Göbek dizaynı AKM silahının otomatik ateş sırasında etkili ısı denetimi gibi özelliklerinden esinlenilerek oluşturulmuştur. Dakikada 800 mermi ateşler ve 1,5 km menzile sahiptir.
7. M249 Hafif Makineli Tüfek, Amerika ve FN Minimi, Belçika
Takım otomatik silahı olarak da bilinen M249 Belçika’da FN Minimi olarak bilinen silahın Amerika versiyonudur. 1970’lerde üretimine başlanmış olup her iki silahta 5.56x45mm NATO mermisi kullanan hafif makineli tüfek sınıfında ve FN firması tarafından üretilmiştir. 1980li yıllarda ilk üretilen silahlarda meydana gelen bir takım sorunlardan ötürü tam kapasiteli üretimine geçilememiş ve on yıllık kadar üretimi durmuştur. Bin adet MINIMI doğrudan FN firmasından satın alınmıştır. 1991 yılında baş gösteren Körfez Savaşı bu durumun en önemli nedenidir. Bu sebepten bu savaş sırasında ABD Ordusunda yeterli sayıda sayıda M249 bulunmamaktaydı. Birçok model ve geliştirme programı ile yüzleşen M249 yeni nesil hafif sınıf makineli tüfek yarışmasına yetiştirilmeye çalışıldı.
6. IMI Negev, İsrail
FN Miniminin çiziminden ilham alınarak yapılmış olan hafif makineli silahtır. Negev’in, Assault Negev diye isimlendirilen saldırı modellerinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Negev NG7 en üstün Negev çeşidi olarak IDF’ye (İsrail Savunma Kuvvetleri) performans, güven ve bağımlılık gibi birçok anlamda yenilik sağlamıştır. Negev dakikada bin atış yapabiliyor ve 150 mermilik bir mühimmat şarjörüne sahiptir. Negev ağır savaş koşulları altında bile tam performans ile çalışabilen gerçekten güçlü bir makineli silahtır. Dünyanın bir çok ülkesinde üretilmeye başlaya Negev, İsrail’de üretilmiş olan en harika silahtır.
5. M2 Browning, ABD
M2 Browning dünyanın en eski ve en kalıcı makineli silahı ünvanına sahiptir. Tarih boyunca bir çok savaşa tanıklık etmiştir. John M. Browning tarafından üretilen silahtan daha güçlü ve daha büyük kalibreli olan 50 BMG mühimmatını kullanmaktadır. BMG mühimmatları desteği ile silaha yeni ekipmanlar takılabilmektedir. Bazı çeşitleri dakikada 1300 atış yapabilmektedir. 1800 metrelik menzile sahip ve elde taşınabilme özelliği var. Eskimeyen ve klasikleşmiş özellikte olan makineli silah olarak bilinmektedir.
Dünyanın En Tehlikeli 10 Makineli Silahı4. GAU-19, ABD
GAU 19 serileri dünyanın en öldürücü makineli silahlarındandır. Elektrikli olarak sürülen Gatling mermileri sayesinde dakikada 2 bin atış yapabilme yeteneğine sahiptir. GAU 19 şarjör ve mermi transfer ünitesi ile toplam 63 kg ağırlığa sahiptir. GAU 19/B yıkım silahlarının en güçlü çeşididir. Kolombiya, Japonya, Meksika gibi birçok ülkede bu makineli silah kullanılmaktadır. 8 namlulu olan çeşitleri dakikada 4000 ile 8000 arasında inanılmaz bir atış hızına sahiptir. ABD’nin ordu araç ve helikopterlerinde bu silahın kullanımı oldukça yaygındır.
3. M240, Amerika
M60 ve FN MAG silah modellerinden ABD Ordusu için tasarlanmış olan modelidir. 1970’den beri Amerika kara kuvvetlerinin vazgeçilmez silahıdır. En çok piyadeler tarafından kullanılsa da çoğu zaman taşıtlara montelenerek de kullanılmaktadır. Dakikada 950 atış yapabilmektedir. Ağır bir silah olmasına rağmen NATO üyelerine birçok açıdan avantaj sağlamıştır. Ordu, hava ve deniz kuvvetleri tarafından kullanılabilmektedir.
2. M134 ya da Minigun, Amerika
General Electric şirketi tarafından üretilen 6 namlulu makineli canavardır. Minigun günümüzün en tehlikeli, en güçlü ve en öldürücü silahı olmuştur. Dakikada 6 bine varan atış miktarı ile elektrik motoruna bağlı olarak dönen şarjöre sahiptir. İsimdeki mini sözcüğü benzer ateşleme sistemleri kullanan fakat daha iri mermili olan tasarımlar ile mukayeseden ötürü, tüfek ise tipik olarak 20 mm ya da üstü olan top mermilerinden daha küçük çapta olduğu içindir. Amerika Ordusu’nun kara ve deniz gücünde önemi büyüktür.
Dünyanın En Tehlikeli 10 Makineli Silahı1. MG 42, Almanya
Alman yapımı 1942 yılında üretilen MG42 makineli tüfeklerden en tehlikeli olanıdır. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından üretilmiştir. Dakikada ortalama 1200 atış yapabilmekte ve güvenilirlik, sağlamlık, isabetlilik ve kulanım kolaylığının bir arada toplandığı nadir silahlardan biridir. 2. Dünya Savaşı sırasında 400.000’den fazla MG42 ordu için üretilmiştir. Düşman askerleri bu makineli tüfeğe Hitler’in testeresi ismini takmıştır. Bugünkü M60’lar bu tüfekler örnek alınarak yapılmıştır. Tüfek paslanmaz çelikten yapılmış ve su, çamur, topraktan etkilenmez.

Kaynakça:
http://listamaze.com/10-dangerous-machine-guns-world/

Yazar: Taner Tunç

1 yorum
  1. havalı tüfekler diyor

    en tehlikesiz silahları da havalı tüfekler dir herhalde :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.