Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamileliğin Son Ayında Dikkat Edilecek 7 Önemli Kural

0 1.088

Hamileliğin Son Ayında Dikkat Edilecek 7 Önemli KuralHamileliğin her ayı önemlidir ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hamilelik genel olarak 9 aylık bir süreçtir. Bu süreç herkes için aynı olmayabilir. Bazı hamilelikler erken bitebilir. Genel olarak hamilelik 9 ay olarak değerlendirildiğinde bu ayda dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunlar:
1- Çok yorulmamak gerekir. Hamileliğin 9. ayında artık hamilenin vücudu iyice ağırlaşır ve hareketleri kısıtlanmaya başlar. Bu dönemde ev işleri başta olmak üzere çok iş yapılmamalı mümkün olduğunca dinlenilmesi gerekir.
2- Hamileliğin 9. ayından doğuma kadar her hafta doktora gidilmelidir. Hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlediğine dair takip önemlidir. Hamileliğin başından sonuna kadar hamilenin takibini yapan bir kadın doğum uzmanı olmalıdır. Bu doktor hamilenin hangi aylarda doktor muayenesinin gerekli olduğunu hangi testlerin yapılmasını takip eder. Hamileliğin son ayında bu takibin sıklaşması gerekir. Doğuma doğru bebeğin kalp atışları ve annenin ağrıları takip edilir.
3- Çok sıcak banyo yapılmamalıdır. Hamileleri banyo yapmak rahatlatır bazı ağrılarının azalmasını sağlar ama bu banyo suyu ılık olmalıdır.
4- Ağır egzersizler yapılmamalıdır. Hamileliğin son aylarında hareketler yavaş olmalı ve bebeğin sağlığını etkileyecek ve erken doğuma sebep olacak hareketlerden uzak durulması çok önemlidir.
5- Kanama yaşanırsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.
6- Bebeğin yatağı, kıyafetleri gibi doğum hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü doğum doktorun tahmin ettiği tarihten önce gerçekleşebilir. Bunun için doğum hazırlıkları tamamlanmış olmalıdır.
7- Beslenmeye dikkat etmek de hamileliğin son aylarında uyulması gereken önemli hususlardandır. Azar azar ama sık sık beslenmek gerekir. Artık hamileliğin son aylarında mide ekşimesi, kabızlık sorunları biter. Mide bulantısı ve kusma sorunları ise çoktan bitmiştir. Bu aylarda beslenme daha rahattır ama bu rahatlık sürekli yemeyi gerektirmez. Hamilelikte önemli olan kilo almak değil sağlıklı beslenmektir. Bebek kilo alsın diye sürekli yemek yiyenler yanılır. Annenin çok yemesi bebeğin kilo almasını sağlamaz. Bebek için gerekli besinleri tüketmek gerekir. Amaç besleyici yiyecekleri yemek olmalıdır. Zaten fazla kilolar doğum sonrası anneyi rahatsız eder e bu kiloları vermek zor olabilir. Hamilelikte yenmesi ve yenmemesi gerekenler hamilelere söylenir hatta beslenme listeleri verilir. Bu listeye hamileliğin son aylarında da uymak gerekir. Özellikle çikolata, alkol, sigara, kafein, katkı maddeli yiyecekler, çiğ köfte, çiğ deniz ürünlerinden uzak durulması gerekirken meyve, sebze, süt, yumurta gibi gerekli vitamin, mineral ve protein alınmalıdır. Su tüketimi de önemlidir. 2 litre civarında su mutlaka tüketilmelidir. Eğer beslenme yeterli değilse doktor takviye edici ilaçlar verebilir.
Hamileliğin son ayları çok heyecanlıdır. Bebeğin gelmesine çok kısa bir süre kalmıştır. Karın çok büyüktür ve rahat edilecek pozisyonu yakalamak da oldukça güçtür. Yorgunluk hissi de baskındır.

Kaynakça:
https://www.hamilelikbelirtileri.co › Hamilelik › Ay Ay Gebelik

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.