Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Güzel 10 Köyü

0 470

10.Manarola, İtalya

Manarola, İtalya’nın La Spezia eyaletinde küçük bir köydür. Köyün aydınlık ve renkli binaları, bölgeye muazzam bir güzellik katmaktadır. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından birçok turist çekmektedir. Ünlü İtalyan ressam Antonio Discovolo’nun resimlerinde, çekim merkezi ve kutlama merkezi olarak Manarola vardır. Köy şarapçılık ve balıkçılık ile ünlüdür. Yaz aylarında turistler arasında popülerdir. Köydeki başlıca turistik yerler arasında, köyün üzerinde tepelerdeki ve üzüm bağlarındaki yürüyüş parkurları vardır. Burası dünyadaki bir cennet gibidir kıyı güzelliği nefes kesicidir.

9.Shirakawa, Japonya

Shirakawa, Japonya’nın Gifu eyaletindeki küçük bir köydür. Ünlü Shirakawa tarihi köylerinin bir parçasıdır. Shirakawa , Shogawa nehri vadisinde ve Gifu sınırında uzanır. Site, UNESCO Dünya Mirası Alanları ile birlikte Gokayama köyünün bir parçasıdır. Bu geleneksel köy, yerel olarak gazze olarak bilinen eşsiz yapı tarzlarını sergilemekle ünlüdür. Bu köyde, kar yağışı için mükemmel hava koşulları olduğu için sürekli kar yağışı yaşanır. Dağlar, kar, sis, yeşillik, nehir ve vadi ile dingin ve güzel bir görünüme kavuşur. Bu köy, romantik bir kaçamak için mükemmel yerdir. Genellikle Japonya’nın son keşfedilmemiş bölgesi olarak bilinir. Köy, insan kirliliği ve nüfustan büyük oranda korunmaktadır.

8.Hongcun, Çin

Hongcun, Çin’in Anhui eyaletinin tarihi Huizhou bölgesinde küçük bir köydür. Bu güzel köy, Huangshan Dağı’nın güneybatı yamacında yer alır. Dünyanın En Güzel 10 KöyüBuradaki manzara büyüleyici ve eşsizdir. Birkaç akarsu ve göl ile bir öküz şeklindedir. 2000’den beri, köy UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Mekan o kadar güzel ki ünlü Çinli film Crouching Tiger, Hidden Dragon sahneleri burada çekilmiştir.
Turistler ve fotoğrafçılar için iyi bir yer olmuştur. Turistler, Yuezhao Nanhu Akademisi, Ming ve Qing Hanedanları’na kadar uzanan yaklaşık 150 konutun mimarisi ve oymaları ile ilgilenmektedirler. Köyün ayrıca buradaki en büyük konutlardan birinin içinde bir müzesi vardır.

7.Wengen, İsviçre

Wengen, dünyanın en güzel dağ köylerinden biridir. Her yıl ocak ayında FIS Alpine Kayak Dünya Kupası’nın klasik Lauberhorn kayak yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Doğal köy, deniz seviyesinden 1.274 m yükseklikte yer almaktadır. Yerleşik sayısı, muhteşem manzarası nedeniyle kış aylarında artar veya iki katına çıkar. Araçsız tatil köyü, ahşaptan yapılmış oteller ve evler sunmaktadır. Avrupa’da ünlü aile dostu kayak yeridir. Männlichen’den Kleine Scheidegg’e giden doğal ve panoramik yürüyüş, köyün ziyaretçilerine sunabileceği en iyi aktivitedir. Trümmelbach Şelalesi de bir diğer önemli yerdir.

6.Gasadalur, Danimarka

Gasadalur, dünyada muhteşem bir köydür. Mykines adası üzerindeki köyün panoramik manzarası nefes kesicidir. Köy uzaktan yerleşmiştir ve nüfusu çok azdır. Köy, yemyeşil tarlalar, görkemli dağlar ve en güzel suya ev sahipliği yapan Múlafossur’a ev sahipliği yapmaktadır.Dünyanın En Güzel 10 Köyü
Tenha yer, gerçek bir peri dünyasıdır. 2004 yılında otomobil erişilebilirliğini sağlamak için dağlardan biri boyunca bir tünel patlatılmıştır. Bu köy, yürüyüş yapmak, tekne gezmek ve harika fotoğraf çekmenin tadını çıkarmak için harika bir yerdir.

5.Reine, Nordland ili, Norveç

Norveç yaşamak için harika bir ülkedir. Reine, Norveç’in Nordland ilçesinde istisna olmayan küçük bir köydür. Bu güzel balıkçı köyü, Kuzey Kutup Dairesi’nin yukarısındaki Lofoten takım adalarında yer almaktadır. 1970’lerin sonunda, Norveç’in en büyük dergisi Allers, Reine’yi Norveç’in en güzel köyü olarak seçmiştir. 1743’ten beri köy önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Bugün uzak olmasına rağmen yılda binlerce turiste hizmet vermektedir. Reinebringen Dağı’ndaki köyün fotoğrafı, köydeki birçok kitap ve turist kitapçığının ön sayfası olmuştur. Köy gece yarısı güneşi boyunca nefes kesen bir manzara sunmaktadır. Köy, sadece köyün dağlık manzarasını yaşamak için birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

4.Mawlynnong, Hindistan

Hindistan’daki en temiz köydür. Güzel ve doğaldır. Mawlynnong, Meghalaya eyaletinde bir köydür. 2003 ve 2005’te Discover India, Mawlynnong’u Asya’daki en temiz köy ilan etmiştir. İtibar, köyde ve devlette turizmi artırmıştır. Köyde sigara içmek ve plastik kullanımı kesinlikle yasaktır. Atık, daha sonra gübre olarak kullanılan bambudan yapılmış çöp kutularında toplanır. Yağmur suyu hasadı toplumun önemli bir parçasıdır. Muazzam güzelliğinden dolayı, köy aynı zamanda “Tanrı’nın kendi bahçesi” olarak da bilinir. Muson döneminde gür yeşillikler ve puslu dağlar ile köy daha da güzelleşir.

3.Hallstatt, Avusturya

Hallstatt, Avusturya’nın Gmunden bölgesinde çok güzel bir köydür. Salzburg ve Graz’ı birbirine bağlayan yolun üzerinde görkemli bir şekilde uzanır. Köy o kadar güzeldir ki köyün bir kopyası Çin’de aynı isimde Dünyanın En Güzel 10 Köyüyapılmıştır. Hallstatt Gölü olarak bilinen el değmemiş bir gölün kıyısındadır. Köy genellikle Avrupa’nın en güzel köyü olarak kabul edilir. 1997 yılında “Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut Kültürel Peyzajı” UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilmiştir.
Köy, tarih öncesi olarak Hallstatt kültürü adını veren bir tuz üretim evi olarak bilinir. Hallstatt kültürü, MÖ 800-450 yılları arasında Proto-Kelt ve Erken Demir Çağı’na ait erken Kelt halklarıyla bağlantılıdır.

2.Bibury, İngiltere

Bibury, İngiltere, Gloucestershire’da bir köydür. Bu köy o kadar güzeldir ki İmparator Hirohito’nun İngiltere’deki en sevdiği yerdir. Köyün mimarisi, yemyeşil çevre ile zarif bir şekilde harmanlanmıştır. Buradaki eşsiz Cotswold taş kır evleri, başlıca turistik cazibe merkezleridir ve göz kamaştırıcıdır. Bu eşsiz evler Arlington Row olarak adlandırılır. Arlington Row dışında, çay evleri ve diğer tarihi binalar burada dünyanın dört bir yanından birçok turist çekmektedir. William Morris (1834-96), bir zamanlar Bibury’i “İngiltere’deki en güzel köy” olarak tanımlamıştır. Büyüleyici köyün birçok ikonik kilisesi vardır. Köy, Arlington Row ve Rack Isle ile birlikte Coln Nehri boyunca doğal manzaralar görmektedir.

1.Oia, Yunanistan

Oia, Yunanistan’daki Thira ve Therasia adalarındaki küçük bir köydür. Köy, harika mimarisi ve kostal manzaraları ile dünyanın en güzel köylerinden biridir. Köyün beyaza boyanmış evleri turistler için harika bir deneyim sunmaktadır. Evler, tipik beyaz ve mavi boyalı kombinasyonları ile Dünyanın En Güzel 10 Köyüzarifleşir. Köylüler, ünlü Santorini kalderasının muhteşem deneyimini yaşarlar. Köyün zirvesi, köyün 360 derecelik manzarasını sağlayan yıkık bir kaledir. Muhteşem konaklar ve mimarilerin yanı sıra, köyün turistlere sunabileceği birçok şey vardır. Bazıları Sanat Galerisi Oia, Denizcilik Müzesi ve Panagia kilisesidir.

Kaynakça:

http://listamaze.com/10-most-beautiful-villages-in-the-world/

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku