Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpekler Neden İnsanları Yalar?

0 935

Köpeklerin insanları neden yaladıklarını hiç merak ettiniz mi? Bu vıcık vıcık, yapışkan ve ıslak karşılamalar asla durmayacak gibi görünüyor. Eğer sizde köpeğiniz tarafında sürekli bu karşılamalara maruz kalıyorsanız, nedenini öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpekler çevremizde mutlu olduklarını bize göstermek için kuyruklarını sallarlar. Peki yalama? Bizi gerçekten tükürük içinde bırakmak zorundalar mı? Köpekler için sahiplerinin kucağına atlamak ve sahiplerinin tüm yüzünü ve kollarını yalamak, doğal bir içgüdü gibi görünüyor. Eğer evde misafirler varsa tüm bu yalama senfonisi misafirler tarafından pek hoş karşılanmayabilir. Bazı insanlar bu yalama davranışının köpeklerin ilgilerini ve sevgilerini göstermesinin bir yolu olduğunu düşünmektedir. Bazı insanlarsa bu davranıştan çok rahatsız olmaktadır. Peki, köpekler neden insanları yalarlar? Evcil köpeğinizin bu vıcık vıcık davranışının arkasında yatan sebebi öğrendiğinizde şaşıracaksınız.

6426_why-do-dogs-lick-people

Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Köpeklerin neden sık sık yüzünüzü ve kulaklarınızı yaladığını merak ettiniz mi? Köpeklerin sahiplerinin yüzünü yalamasının ana nedeni temizlik içindir. Köpekler kendilerini temizlemek için yalamayı severler. Aynı içgüdüyü sizi temizlemek için de kullanırlar. Köpekler yüzünüzü yalamanın ve sizi temizlemenin, korumadan sonra en önemli görevleri olduğunu düşünürler. Onlara göre sahiplerinin temizliği köpeklerin işidir!

Köpeklerin insanları yalamasının başka bir nedeni ise, bunun bir yavru iken öğrendikleri köpek davranışının bir parçası olmasıdır. Anne köpekler yenidoğan yavrularının üzerinde kalan plasenta parçalarını temizlemek için yavrularını yalar. Bu davranış sadece yavruları temizlemek için değildir, aynı zamanda anne ile yavrular arasındaki bağı güçlendirir. Anne yalayarak yavrularına şefkat gösterir. Bu hareket ayrıca küçük köpek yavrularının vücutlarındaki kan dolaşımını ve hazmı artırmaya yardımcı olur. Bu yalama annelik içgüdüsü ve sevgisini uyarır. Bu nedenle belki de köpekler ilgi ve sevgilerini göstermek için insan dostlarını yalamaktadır.

Yavru köpekler annelerinin yüzünü yaladıkları zaman anne köpeğin çiğnediği yiyecekleri isterler. Çiğnenmiş yiyecekler aç yavrular için iyi bir aperatiftir. Belki de köpeklerin yüzünüzü yalamasının sebebi budur, yani umarız bu değildir!

Bir köpeğin içgüdüleri ona üzgün olduğunuzu söylerse, köpeğiniz sizi yalayabilir. Sadece ruhunuzu canlandırmak için bile sizi yalayabilir. Bunun sonucunda biraz gıdıklanabilir ve köpeğinize gülümseyebilirsiniz. Köpeğinizin istediği de zaten bu değil midir? Her zaman mutlu olmanız, bu yüzden köpekler insanların en iyi dostudur.

Yetişkin bir köpek birkaç farklı nedenle de yalayabilir. Köpekler sürü hayvanlarıdır. Sürüdeki alfa erkeğini takip etme eğilimindedirler. Sürüde dominant olduğunu kanıtlayan alfa erkeği saygı ister. Sürüdeki diğer köpekler yalayarak saygılarını gösterirler. Aynı şey bir evcil köpek için de geçerlidir. Evcil köpekler sahiplerini alfa erkeği olarak görebilir ve komutlarına itaat ettiğinin bir işareti olarak sahibini yalayabilir. Ayrıca yalamak köpeklerin insanlar hakkında birçok bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Cildimizde ter bezleri bulunmaktadır. Terlediğimiz zaman su, tuz ve diğer atık maddelerin yanında kimyasal sinyaller de yollarız. Köpeğiniz sizi yaladığı zaman bu sinyallerden sahibinin mutlu, mutsuz ya da korkmuş olduğunun bilgisini alır.

6426_dog_lick

Ancak her zaman kompulsif yalama konusunda dikkatli olmalısınız. Sürekli kendini yalayan bir köpek strese girmiştir ya da bir sağlık sorunu vardır. Evdeki yakın bir aile üyesi evi terk ettiyse ya da köpeğinizi evde uzun saatler yalnız bırakıyorsanız, köpeğinizde yalnızlık anksiyetesi gelişmiş olabilir. Rutininin bozulması da kompulsif yalamaya yol açabilir. Yaralanma veya bir deri lezyonu da köpeğinizin sürekli kendisini yalamasına neden olabilir. Endişeli bir köpek ise kendini, etrafındaki eşyaları hatta sizi bile sürekli yalayabilir. Bu sorunu çözmek için en iyi yol köpeğinizi neyin rahatsız ettiğini çözmektir. Eğer sebep bir yaralanma ya da hastalık ise, ileri tedavi için köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz. Köpeklerdeki ayrılık kaygısı ise daha çok ilgi ve sevgi ile çözülebilir. Köpeğinizin anksiyete sorununun üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında veterinerinizle konuşabilirsiniz.

Yalamak köpek davranışının doğal bir parçasıdır. Bir çok kişi bu durumdan rahatsız olmaz. Ancak bu davranıştan yine de vazgeçirmek istiyorsanız, rahatsız olduğunuzu gösteren ifadeler kullanabilirsiniz. Yalama davranışını takdir etmediğinizi göstermek için klasik kötü köpek ifadesini kullanabilirsiniz. Çoğu köpek ırkı insan arkadaşlarını memnun etmek için isteklidir ve sonunda yalama davranışından kaçınacaktır. Sahiplerinin yalama hakkında sevmediği bir şey de köpeklerdeki kötü nefes kokusudur. Eğer köpeğinizin nefesi gerçekten dayanılmaz ise, bir veterinerin yardımına ihtiyacınız olabilir. Bu köpeğinizin ağzındaki bir diş çürümesi veya plağının bir işareti olabilir. Köpekler için diş bakımı en az diğer sağlık sorunları kadar önemlidir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/why-do-dogs-lick.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.