Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanin En Uzun Tarifeli Uçuşları (Rekorlar)

0 281

Dünyanin En Uzun Tarifeli Uçuşları (Rekorlar)Uçmak insanoğlunun var oluşundan bu zaman dek kurduğu en büyük hayallerdendi. Ancak insanoğlu bu hayalini geçtiğimiz yüzyılla beraber çok farklı noktalara taşımayı başarmıştır. İlk uçan kişinin kim olduğu yönünde birçok tartışmalar vardır. Ayrıca ilk uçağı tasarlayan ve de uçan kişi ile de birçok tartışma bulunur. Her ne kadar günümüzde ilk uçak Amerikalı olan bisikletçi Wright kardeşler tarafından yapılmış olarak kabul edilse de, daha sonra bir başka ismin bunu daha önceki bir tarihte gerçekleştirmiş olduğu ispatlandı. Bu kişi Avrupalı olup, bir Alman olan Weisskopf’tur. Weisskopf hayatta olmasa da iddialara göre, O ilk uçağı yapan ve de uçak kişiydi. Weisskopf’a ait, uçak modelleri ve de tasarımları bulununca bunun aynısı tasarlandı ve de Weisskopf’un uçuşunu gerçekleştirildiği iddia edilen yerde benzer bir durum yaratıldı. Varılan sonuç oldukça şaşırtıcı olmuştu, çünkü Weisskopf’un tasarımları denildiği gibi başarılıydı ve de uçuyordu. Gerçekleştirilen deney sonrasında Weisskopf, ilk uçağı yapan kişi olarak tescillendi. Ancak patent, bir hukuk meselesi olduğundan Wright kardeşlerde kaldı Görüldüğü gibi bu anlatılanlar 1900’lü yılların başlarında yaşandı. Sonrasında havacılık son sürat bir ivmelenme yaşadı ve de günümüzdeki devasa haline ulaştı.

Jet motorunun icadı aslında bütün dünyayı değiştirdi. Özellikle de seyahat sürelerini oldukça makul seviyelere indiren bu buluş, beraberinde uçak tasarımların da aerodinamik olarak başka bir formda ele alınmasına sebep oldu. Boeing, piyasaya ilk olarak damga vuran 707 serisini sundu ve bunu daha sonra diğer Boeing modelleri izledi. Haftalar aylar süren yolculuklar bu sayede sadece saatlere ve hatta dakikalara kadar indirgenebildi. Özellikle de 1968 yılında bir şaheser olan ve halen bu serinin modelleri üretilen Boeing 747’ler, dünyaya havacılıkta bazı kavramlar kazandırdı. Bunlardan en önemlileri, jumbo jet ve de denizaşırı havacılık ifadeleri oldu. 747’lerle çok uzun saatler havada seyredilebilip kıtalar aşılabilmiştir.

Dünyanin En Uzun Tarifeli Uçuşları (Rekorlar)Aslında henüz bu model tasarlanmadan çok öncesinde dünyanın en eski havayollarından olan Trans World Airlines Lookheed L-1649 ile 8,640km’lik mesafeyi kat ederek Londra’dan San Francisco’ya 1 Ekim 1957 tarihinde uçmuştur. Sonrasında ise New York’tan Tev Aviv’e tam 9,270km’lik yol bir Boeing 707 ile aşılmıştır. Bunu izleyen rekor, 1967 yılında Aerolines Argentinas şirketine ait yine bir Boeing 707 ile 10,062km ile elde edilmiştir. Bunu ilerleyen yıllarda Amerika ve de Asya kıtası merkezli uçuşlar izlemiş ve son olarak Singapur Havayolları, 16,600km’lik bir mesafe olan Singapur Newark arasını kat etmiştir.

Günümüzde aktif olarak var olan tarifeli seferler karşılaştırıldığında en uzun rotaya sahip bazı havayolları karşımıza çıkmakadır. Air India, Cathay Pasific ve Singapur Havayolları şu an için en uzun rotalara sahiptir. Bu rotalar arasında Delhi – San Francisco / Los Angeles ve Hong Kong – New York bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.