Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Asya’da Bir Tatil Cenneti : Maldivler

0 4

Maldivler ,

Güney Asya’nın sınırları dahilinde yer alan bir ada devletidir. Söz konusu bu devlet, Hint Okyanusu ve de bu hatta yer alan Arap Denizi’nde lokalize olmuştur. Bakıldığında Asya’nın en büyük ülkeleri arasında yer alan Hindistan’ın güneybatısında bulunan Maldivler, bu bölgede ayrıca Sri Lanka ile de komşu durumundadır. Bölgede irili ufaklı birçok ada bulunur ve bu adalar arasında, en küçük devlet olma özelliğini haiz olan Maldivler, başka bir özelliği ile aslında dünya üzerinde hemen herkesçe tanınır. Bu hiç şüphe yok ki, turizm sektörü bazlıdır. Bölgede bulunan küçük bir ada devleti olsa da Maldivler, sahip olduğu turizm kültürü ve de kapasitesi ile son derece dikkat çekicidir.Asya’da yer alan birçok ada gibi Maldivler de çok ciddi anlamda jeolojik bir kaos içindedir. Çünkü deniz seviyesinde yer alan bu ada devlet, olası bir deniz seviyesi farkı sebebiyle sular altında kalabilir. Aslında uzmanlara göre, bu durum önümüzdeki 70 yıl içinde kesinlikle gerçekleşecek bir durumdur. Hal böyle olunca, Maldivler günümüzde son derece popüler bir tatil destinasyonu olsa da ileride haritana silinecektir. Bu da oldukça dramatik bir gelecek anlamına gelir.Oldukça küçük bir ada devleti olduğunu vurguladığımız Maldivler‘de yaklaşık olarak 430 bin insan yerleşik bir şekilde ikamet eder. Bu insanların çok büyük bir kısmı Asyalı yerli olup, bir başka ifadeyle Maldivler halkının ta kendisidir. ”Kralın Adası” olarak da bilinen Maldivler, sınırları dahilinde birkaç önemli yerleşim yerini barındırır. Bunlar arasında en popüler ve de en önemlisi hiç şüphe yok ki, Male’dir. Bu şehir, 2004 yılının son günlerinde Endonezya’nın Sumatra açıklarında gerçekleşen 9.2 büyüklüğündeki depremin sonrasında meydana gelen tsunami dalgaları sonucunda adeta yerle bir olmuştur. Zaten neredeyse deniz seviyesiyle aynı olan bu ada, devasa dalgalar tarafından adeta süpürülmüştür.

Sahip olduğu nüfusa göre çok sayıda ölüsü bulunan Maldivler, aradan geçen yıllarda eski günlerine geri dönülse de bu olay halen tam olarak unutulmuş değildir. Maldivler, sahip olduğu nüfus nazara alındığında dünya üzerindeki Müslüman ülkeleri arasında sayılır. Ülke sınırları içinde yaşayan insanların hemen hepsi Maldivlidir ve de Müslüman’dır. Bölgede yer alan birçok diğer ülke gibi Maldivler de bir dönem Birleşik Krallık mandası konumunda idi. Bu manda süreci çok uzun yıllar boyunca sürse de 26 Temmuz 1965 tarihinde Maldivler bağımsızlığı kazanmış ve de devlet statüsü almıştır.

Bölgede yaşayan insanların ekonomik durumu diğer Asya ülkelerinde yaşayan insanlara göre daha iyidir. Bakıldığında kişi başına düşen milli geliri 10 bin Amerikan doları olan Maldivler, buna rağmen refah bir ülke olarak kabul edilebilir. Ülkenin en büyük gelir kalemini turizm sektörü oluşturur. Maldivler‘e ulaşmak son derece kolaydır. Türkiye üzerinde Türk Hava Yolları Maldivler’e tarifeli seferler düzenlemektedir. Ortalama seyahat süresi ise 7 saat kadar sürebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.