Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru

5 555

-1896 yılında Karl Benz, ilk içten yanmalı motorun patentini aldı. Yatay ve karşılıklı pistonlardan ulaşan ve düz zeminli boxer motorlar, dünyanın her yerinde tanınan otomobiller (Porsche,Volkswagens Beetle), motosikler (Honda Goldwing ve BMW) ve uçaklar (Lycoming ve Continental) da kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.Japon Otomotiv Firması Subaru , boxer motor geleneğini sürdüren en deneyimli üretici ve artık Boxer Turbo Dizel motor yapmalarının zamanı geldiğine inanıyorlar. İlk adım atıldı bile.

2060929005mini1l.jpg

29 Eylül 2006 tarihinde Hiroyuki Ikeda, Paris Motor Show ‘unda,beklenmedik şekilde bir duyuru yaptı.6 Mart tarihinde 77th Uluslararası Cenova Motor Show ‘da Subaru Standında Dünyanın ilk Boxer Dizel Motoru görücüye çıkaracaklarını duyurdu.Subaru Boxer turbo Dizel Motor üzerinde halen çalıştıklarını ve en erken önümüzdeki yılda Legacy, Outback, Forester ve Impreza ‘da bu motoru görebileceğimizi. Tribeca 4×4 modelinde muhtemelen bu küçük motoru göremeyebileceğimiz çünkü bu araç için büyük hacimli bir ünite gerektiği ve en önemli ayrıntı ise bu aracın pazarının oldukça küçük oluşu gösterildi.

diesel_boxer_12801.jpg

* Subarunun ilk Boxer Dizel Motoru.
* 2008 yılında Legacy – Forester – İmpreza’da kullanılabilir.
* 167 BG gücünde (british horse power; 1 bhp = 745 watt. horse power; 1 hp = 736 watt.)
* 372kg/m torka sahip 2.0 lt lik bir motor.

Subaru Avrupa Başkanı Hiroyuki Ikeda yaptığı açıklamada: “2.0 lt’lik Boxer dizel motor, yatay ve karşılıklı olarak dizilmiş 4 silindirinden oluşuyor.Pistonlardan biri öne atıldığında diğer aynı işlemi yaptığı için oluşacak titreşimler engellenmiş oluyor. Bunun en açık anlatımı ise motorun oldukça sessiz ve en düşük titreşime sahip olması. Kompakt yapıda , yüksek dayanıma sahip olması ve ağırlık merkezinin oldukça aşağıda olması ise stabiliteyi ve rahat kullanımı sağladığı.” belirtildi.

Fuji Heavy başkanı ,Kyoji Takenaka ;” 2010 yılına kadar Avrupada araç satışlarımız 100.000 adete ulaşacağını umduklarını, çünkü 2006 yılında 64.000 araç satışı yaptıklarını, dizel motorun bu büyümede büyük bir rol alacağına inandıklarını ve dizel motorlu araçların devreye girmesiyle bunun bir hayal olmadığını” bildiklerini söylüyor.

Subarunun bilindik benzinli Boxer kardeşlerine göre Dizel motorun en belirgin farkları ise;
* Yüksek güç çıkışı sağlayabilmesi
* Düşük devirlerde sağladığı yüksek çekiş gücü

Tabiyki Subaru motor yelpazesine göre 2.0lt lik ünite çok küçük gözükebilir. Bunun için farklı hacimlerde üniteler üretilebilir. Mesela 2.2lt – 3.0lt. Bazı yerlerde yazılanlara göre 2lt ve 2.2lt dizel motoru Legacy modelinde , eğer gerçeğe dönüşürse 3.0lt dizel üniteyi de Tribeca SUV ‘da kullanmaları kaçınılmaz olur.

* Sonuç olarak Türkiye’de Subaru’nun yeni dizelleri ne zaman gelir bilinmez ama yazılanlara göre bu yeni ünite Avrupa’da yeni satılacak araçların yaklaşık %40’ının dizel motora sahip olacağı yönünde.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku