Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Egzersizde Burpee Hareketi

0 39

Egzersizde Burpee HareketiSpor yapan ve bölgesel çalışan kişilerin mutlaka yapması gereken hareketlerden biri olan burpee hareketi son derece önemli bir harekettir. Çok fazla yararı bulunur. Yapımı ilk sıralar zor gibi görünse de zamanla sık sık yapıldıkça bu durumdan kurtulmak mümkündür. İlk sıralar daha az set ve sayı ile başlayıp ilerleyen zamanlarda daha ileri seviyelerde yapmak daha ideal olacaktır. Bu hareketin en büyük avantajlarından biri çok fazla efor harcandığı için yağ yakmak ya da kilo vermek için yapam kişilerde çok büyük fayda sağlayacaktır. Hem kas kazanıp hem de yağ yakmak için en ideal harekettir. Pek çok yeri aynı anda çalıştırma özelliğinden dolayı da çok fazla tercih edilen bir hareket olmaktadır. Spor yapan kişilerin antrenmanları arasına bir yere sıkıştırması gereken, oldukça işe yarar ve çalışmanın karşılığını veren bir harekettir.

Burpee Nedir?

Peki, bu inanılmaz yağ yakan ve sıkılaşma sağlayan burpee nedir? Bu hareketi tek bir hareket şeklinde sınırlamak yanlış olacaktır. Çünkü içerisinde hem çömelme hem dikey sıçrama hem de şınav hareketi bulunur. Bunların hepsini bir sıra halinde çok hızlı bir şekilde yapmak gerekir. Bu hareket ile kişi daha kordine bir yaşantıya sahip olacaktır. Hem çömelip hem şınav hem de dikey zıplamayı aynı anda yaparken farkında olmadan inanılmaz bir kordinasyon yeteneği kazanmak mümkündür. Aynı zamanda bu hareketi 1 hafta kadar egzersizlerin içerisine dahil ettikten sonra vücudun daha güçlü ve çevik bir durumda olduğunu görmek mümkündür. Bu hareket çok eskilerde ortaya çıkmış bir harekettir. 2. Dünya Savaşı Egzersizde Burpee Hareketisırasında askerlerin daha güçlü ve daha zinde olmasını sağlamak amacıyla burpee hareketi yaptırılırmış. Şu anda da ülkemizde askeriyede bu hareket basit fakat etkileyici kordinasyon amacıyla yapılmaya devam etmektedir. Kişinin bu egzersizi ilk olarak az tekrar şekilde yaparak kendisini alıştırması gerekir. Kolay bir hareket olmadığı için alışması biraz zaman alsa da etkisini görmeye başladıkça alışma süresi hızlanacaktır. Bu hareket ile çok hızlı bir şekilde kilo vermekte mümkündür. Bunun sebebi ise nabzın çok yükselmesi ve vücudun neredeyse tüm kaslarının çalışmasıdır. Egzersizlere eklemekten çekinmeyin!

Burpee Hareketinin Çalıştırdığı Kaslar

Şınav hareketi yapıldığı için özellikle göğüs kaslarını çok güçlü bir şekilde çalıştırır. Kişi şınav hareketinde yukarı kalkarken kollarıyla yukarı doğru ittirdi için göğüs güçlü bir şekilde çalışır. Çalıştırdığı bir diğer yer ise arka koldur. Arka kolum çalışmasını sağlayan hareket ise yine şınav hareketidir. Şınav hareketinden kalkıp yukarı doğru zıplarken vücut Komutları doğru bir yük bindirerek omuz kaslarını çalışmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda yukarı doğru zıplama esnasında ön bacağı bütün vücudun tüm ağırlığı bindiği için ön bacak kasları çok güçlü bir şekilde çalışmaktadır. Sınav bitiminden sonra ayakları öne doğru çekme hareketi bulunur. Bu hareket ile arka bacak çalışır. Bu egzersiz esnasında kalça sürekli olarak çalışır. Bu hareketin en büyük avantajlarından biri de budur. Buna ek olarak zıplama esnasında baldır kasları da çok güçlü bir şekilde çalışır. Bu hareket ile neredeyse tüm vücudu çalıştırmak mümkündür. Bu sebeple normal egzersizler arasında mutlaka eklenmesi gereken bir harekettir. Aynı zamanda bu hareket esnasında çok fazla Efor sarf edildiği için hızlı bir yağ yakımı da mevcuttur. Kilo vermek isteyen kişiler için en ideal hareketlerden biridir. Hareket biraz zor gibi gelse de biraz zaman geçtikten sonra tüm kaslar bu harekete ısınır.

Burpee Hareketi Kaç Kalori Yakar?

Bu hareketin içerisinde pek çok hareket bulunduğu için çok büyük bir miktarda kalori yakımı söz konusudur. Pek çok egzersize göre %50 daha fazla yağ yapma oranına sahiptir. Bunun temel nedeni 3 hareketin bir arada yapılması ve yapılan hareketler esnasında ne nabzın çok yüksek olmasıdır. Bu Hareket sırasında çok fazla Efor sarf edilir. En büyük avantajlarından biri de metabolizmayı çok hızlandırır. Bu şekilde hareket bitmiş olsa dahi yağ yakımı devam eder. Metabolizma hızlandırması ve tüm vücut kaslarını çalıştırmasından dolayı sağlık açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Koordinasyon kazanmak isteyen kişiler için de çok ideal bir yöntemdir. Genellikle askeriyede bu hareket attık yerlere koordinasyon kazanması için yaptırılan bir harekettir. Kasa sahibi olmak isteyen ve biraz güçlenmek isteyen kişiler için bu hareket hem kas yapmayı sağlar hem de vücudun daha güçlü bir yapıya sahip olmasına imkan verir. Aynı zamanda kilo vermek isteyen kişiler için de hızlı yağ yakımı ve metabolizma hızlandırması gibi özelliklerinden dolayı çok ideal bir yöntem olmaktadır. Hareket 10 tekrar 3 set şeklinde iki günde bir yapıldığı takdirde günlük en az 200 kalori yakmayı sağlar.

Kaynakça:
https://www.sportsandmerits.com/makale/337-burpee-hareketi

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku