Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

0 217

Birçok kişinin ağzında eksik diş vardır. Kişi bu durumdan rahatsız olmasa da, ağızda eksik diş olması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmekte.

İsterseniz, eksik dişlerin sağlığa zararları nelerdir bir görelim.

8097_20Eksik diş görüntüsü kişinin gülüş estetiğini bozmaktadır. Kişi zamanla özgüvenini kaybedebilir. Sosyal ilişkilerde zorluk yaşayabilir. Bu durum dudak ve yanakların çökmesine ve kırışmasına sebep olabilir. Bunun sonucunda yüz daha yaşlı bir görünüme bürünür.

Eksik diş bölgesine komşu olan dişler devrilmeye başlar. Karşıt dişler eksik diş bölgesine uzamaya başlar. Bunun sonucunda, çiğneme fonksiyonu bozulmaya başlar.

Devrilen ve uzayan dişlerin bakımı zorlaşır. Kişi dişlerini yeterince temizleyemediği için, dişlerde çürüme, hassasiyet, diş eti iltihabı gelişir. Zamanla dişlerde kayıplar meydana gelir.

Eksik dişler nedeniyle sağlıklı bir çiğneme yapılamaz. Tek taraflı çiğneme olduğundan, çene eklemlerinde ağrı, ses, kilitlenmeler oluşur.

Eksik diş bölgesinde çiğneme fonksiyonu gerçekleşemediği için, zamanla buradaki çene kemiğinde erime ve incelme oluşur.

Diş eksiklikleri diğer dişlerin aralarının açılmasına yol açar.

Eksik dişler yüz simetrisinin bozulmasına sebep olur.

Eksik diş nedeniyle besinler yeterince öğütülmez. Bunun sonucunda besinler bütün olarak yutulur. Haliyle, hazımsızlık ve şişkinlik şikâyetleri yaşanır. Bu problem beraberinde mide hastalıklarını ( gastrit, ülser) getirir.

İyi çiğnenmeden yutulan yiyecekler, mide sorunları oluşturmasının yanında, kişinin kilo almasına da sebep olmaktadır.

Eksik Dişlerin Tedavisi

Günümüzde eksik dişlerin tedavisi için bir takım uygulamalar vardır. Bunların arasında en yeni olan yöntem ise implant yöntemidir. Eksik dişlerinizi doldurmak için implant yöntemini seçecekseniz, işin ehli olan bir uzmana gitmenizi öneririz.

Sizlere eksik dişlerin sağlığa zararları nelerdir sorusunun yanıtını açıklamaya çalıştık. Umarım düzenli olarak diş hekiminize uğrar, gerekli kontrollerinizi yaptırırsınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.