Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Asla Cildinize Sürmemeniz Gereken 8 Madde

0 606

Asla Cildinize Sürmemeniz Gereken 8 MaddeÇevrenizden cildiniz için faydalı olduğu söylenen cilt bakım önerileri cildinize zarar verebilir. Canlı, aydınlık ve güzel bir cilt elde etmek isterken cilt sağlığınızdan olmamaya dikkat etmelisiniz. Peki cilt bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? İşte cildinize asla sürmemeniz gereken 8 ürün.

1. Limon: PH değeri 2 olan limon asidik özellik gösterdiğinden, cilt için uygun değildir. Cilde sürüldüğünde, cildin asit dengesini bozar ve cilt tabakasının üst yüzeyinde yoğun tahrişe neden olur. Ayrıca cildinize limon uygulaması yaptıktan sonra güneş ışığına maruz kalırsanız, içerdiği yağlar fototoksik olduğu için, cildinizin güneş ışığından gördüğü zararın artmasına sebep olur.

2. Kabartma Tozu: Diğer adı sodyum bikarbonat olan kabartma tozu, cildiniz için iyi bir peeling ürünü gibi görünse de, cildiniz için oldukça zararlıdır. Çünkü cildimizin pH seviyesi 9’ken, kabartma tozununki 4,5-5 seviyesindedir. Dolayısıyla kabartma tozu ile peeling yaptığınızda cildinizin koruyucu tabakası zedelenir. Bu durum yüzünüzü hassaslaştırarak, cildinizin yenilenme sürecini yavaşlatır.

Asla Cildinize Sürmemeniz Gereken 8 Madde3. Saç spreyi: Makyaj sabitleyici olarak kullanılan saç spreyini, cildinize asla kullanmamalısınız. Cilde birebir teması oldukça zararlıdır. Saç spreyi, cildimizdeki gözenekleri alkolle doldurur, gözeneklerin kapanarak oksijensiz kalmasına ve erken yaşlanmaya sebep olur. Ayrıca cildinizi kurutur ve leke oluşumuna neden olur.

4. Diş Macunu: Sivilce, akne ve siyah noktaların üzerine diş macunu uygulayarak kusursuz bir görünüm elde edeceğiniz efsanesi vardır. Fakat gözeneklerinize dolan peroksit, nane ve alkol gibi maddeler tam tersi etki yaratarak, daha çok leke ve sivilce oluşumunu tetikler. Bu nedenle cilt problemlerinizden diş macunu kullanarak kurtulmak yerine, dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri kullanmanız daha doğru olacaktır.

5. Şeker: Dudak peelingi yaparken kullanılan ve pratik bir yöntem olan şekerle hazırlanan scrub’ları, yüzünüzde denememelisiniz. Dudaklarımız üzerinde bulunan kalın bariyer nedeniyle zarar görmez. Ancak yüzdeki deri, vücudun kalan diğer bölümlerinden daha hassas olduğu için, şeker partikülleri yüzünüzde gözle görülemeyecek kadar küçük çizikler oluşturacaktır. Bu durum cildin zamanla mat ve cansız görünmesine sebep olur.

Asla Cildinize Sürmemeniz Gereken 8 Madde6. Karbonat: Taneli yapıya sahip olan karbonat, ölü derinin atılması için faydalı olarak bilinmektedir. Ancak karbonatın pH seviyesi 9’dur ve cildimize göre çok fazla alkalidir. Bu maddeyi cildinize sürmeniz doğal koruma kalkanına zarar vererek, cildi bakterilere karşı savunmasız hale getirir.

7. Sıcak su: Yoğun bir iş temposunun ardından ve günün stresini atmak için bizi rahatlatan şey bol buharlı, sıcak bir duştur. Sıcak su, yüzümüz için doğru bir tercih değildir. Çünkü, derimizin altındaki yağ tabakasına zarar veren sıcak su, cildimizin kızarıklığa ve lekelere karşı olan hassasiyetini arttırıyor. Özellikle egzama, sedef gibi deri hastalıklarına sahip olan kişilerin, ılık su kullanması önerilmektedir.

8. Vücut Losyonu: Vücudunuzu nemlendirmek için rahatlıkla kullanabileceğiniz losyonları, yüzünüze kullanmak zararlı etkiler yaratabilir. Özellikle yoğun parfüm içeriğine sahip losyonlar, yüzünüzde tahrişe yol açacaktır. Bu nedenle kendinize yüz nemlendiricisi edinmeniz daha doğru olur.

Yazar: Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku