Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

El Salvador Neresidir?

0 278

El Salvador Neresidir?El Salvador,

Kuzey ve Güney Amerika’nın kesiştiği nokta olarak kabul edilen Orta Amerika coğrafyasında yer alan bir ülkedir. Söz konusu bu ülke, yüzölçümü nazara alınacak olursa bu bölgede bulunan en küçük devlet olma özelliğini haizdir. El Salvador da, tıpkı diğer Amerika coğrafyasında yer alan Latin ülkeleri gibi çok uzun yıllar boyunca başka ülkelerin sömürgesi olarak kalmış ve de bu sömürgeci ülkelerin kültürünü özümsemiştir. Başka Avrupa coğrafyası merkezli olan sömürgecilerden İspanya Krallığı, bölge ciddi bir hükümdarlık dönemi yaşamış ve de bunu üzerinde baskı kurduğu toplumlara adeta empoze etmiştir. Orta Amerika aslında son derece stratejik bir coğrafya olsa da, bunun ülkeler üzerindeki etkisi çok sınırlı bir şekilde olmuştur. Başka bir ifadeyle, Panama’yı sahip olduğu Panama Kanalı sebebiyle ayrı tutarsak, diğer ülkelerin durumu pek de iç açıcı değildir. Orta Amerika’nın batı kanadında bulunan bu ülke, Pasifik Okyanusu ile de komşu durumundadır. Bu anlamda uluslararası sulara herhangi bir aracı devlet olmaksızın açılabilen El Salvador, yine de ekonomisi itibariyle pek de parlak sayılmaz. Bölgede adeta bir kültür haline gelen motto kavramı El Salvador için de söz konusu olup, bunu ”Tanrı, Birliktelik, Özgürlük” üçgeni altında sağlamışlardır.

El Salvador Neresidir?Dediğimiz gibi çok uzun yıllar bölgede yer alan diğer devletlerle beraber, öncelikle İspanya sonrasında ise, Meksika İmparatorluğu’nun güdümünde ya da daha doğru bir ifadeyle kontrolü altında kalan El Salvador, nihayet bölge ülkeleriyle beraber 15 Eylül 1821 tarihinden önce ilk sömürücü İspanya sonrasında da 1 Temmuz 1823’te Meksika İmparatorluğu’ndan koparak bir anlamda bağımsızlığını kazanan ülke statüsüne kavuşmuştur. Aslında her ne kadar 1823’te bir bağımsız devlet kurulsa da bu, ancak 18 Şubat 1841’de resmi olarak geçerlilik kazanmıştır. Görüldüğü üzere, çok çetrefilli bir yaşam süren El Salvador, artık bağımsız bir devlet olarak kendi ayakları üzerinde durabilmektedir. El Salvador’u ele alırsak, ülkede çok sayıda yerleşim yeri olsa da, bunlar arasında en önemlisi ülkenin başkenti olan San Salvador’dur. Bu şehir, bir anlamda ülkeye siyasi merkezlik yapmasının yanı sıra kültürel, iktisadi ve akademik başkent olma özelliğini de haizdir. Ülke civarında yer alan diğer devletlere nazaran ekonomik açından biraz daha toparlanma eğilimi içersinde olsa da, yine de kişi başına düşen milli gelir, dünya ortalamasının çok altındadır. Başka bir ifadeyle kişi başına düşen yıllık hane geliri, 4 bin 800 dolar seviyelerinde olan El Salvador, yine de gelecek için umut veren Orta Amerika ülkeleri arasında sayılır.

El Salvador Neresidir?El Salvador’a ulaşmak isterseniz, bu durumda çıkış ülkeniz Türkiye ise, kesinlikle aktarmalı bir seyahat yapmanız gerekecektir. Doğrudan tarifeli sefer düzenleyen bir havayolu şirketimiz olmaması, Türkiye üzerinden gerçekleştirilen çıkışlarda aktarmalı seyahatleri zorunlu kılar. Bu anlamda aktarma yapılacak ülkenin ve de El Salvador‘un güncellenmiş olan vize kuralları sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Ortalama seyahat süresi ele alınırsa, aktarmayla beraber, bu 14 ila 24 saat arasında değişiklik gösterir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.